متاورس چیست و سرمایه گذاری در دنیای متا چه عواقبی دارد؟

متاورس چیست؟

در این مقاله قرار است با هم ببینیم که مفهوم فعالیت اقتصادی در متاورس چیست؟ بر اساس گفته‌های کارآفرینان مشهوری مثل مارک زکربرگ، دنیای متاورس آینده اینترنت را شکل خواهد داد. با این حال، هنوز برای بسیاری از افراد مشخص نیست که این دنیا قرار است مانند یک بازی ویدیویی باشد یا یک نسخه بسیار پیشرفته‌تر از نرم‌افزارهایی مانند ZOON و Google meet. به قول ساتیا نادلا، صحبت درباره ماهیت دنیای مجازی متا مانند این است که بخواهیم مفهوم اینترنت را به مردمان سال 1970 میلادی توضیح دهیم.

به عبارت ساده، محققان در حال ایجاد سنگ بنای شکل جدیدی از ارتباطات هستند که هنوز اکثر افراد از ماهیت آن اطلاعی ندارند. میزان توقعی که ما در حال حاضر از دنیای متا داریم، درست به اندازه میزان توقعی که مردم در سال 1970 از اینترنت داشتند، غیرواقعی است. انتظار و عطش ما برای شناخت هر چه بیشتر دنیای متا، باعث شده تب و تابی اساسی پیرامون مارکتینگ این تکنولوژی نوظهور ایجاد شود.

فهرست مطالب

پتانسیل بالای شرکت فیسبوک در دنیای متا

فیسبوک یکی از شرکت‌هایی است که به شدت سعی داشته از پتانسیل بالای مارکتینگ دنیای متا استفاده کند. همه ما می‌دانیم که پیش از تغییر نام رسمی کمپانی فیسبوک به “متا”، این کمپانی به هیچ عنوان در شرایط مساعدی به سر نمی‌برد. بسیاری از دولت‌ها زاکربرگ را به دزدی اطلاعات کاربرانش متهم کرده و شرکت‌های رقیب فیسبوک نیز تمام تلاش خود را برای کاهش درآمد این کمپانی به کار بسته بودند.

در این جا بود که فکر پروموت کردن دنیای متا به ذهن مارک زاکربرگ رسید تا حداقل بخشی از ضررهای این کمپانی جبران شود. نمی‌خواهیم توی ذوقتان بزنیم اما بسیاری از تصوراتی که ما امروزه از پروژه متاورس داریم، بر اساس خواست مارک زاکربرگ شکل گرفته‌اند. در این مقاله قرار است ببینیم کدام دسته از این تصورات صحت دارند و کدامشان حداقل در آینده نزدیک میسر نخواهند شد؟ ضمنا، جدای از این سوالات، قرار است ببینیم که چطور می‌توانیم از این دنیای نو کسب درآمد کنیم و قیمت متاورس به چه صورت است.

متاورس ، متاورس چیست ، دنیای متاورس

دنیای متا قرار است چطور جایی باشد؟

شاید زمانی که به عبارت “دنیای متا” فکر می‌کنیم، زیادی درگیر پیچیدگی این عبارت شویم. برای این که درک ماهیت این دنیا برایمان راحت‌تر شود، می‌توانیم کلمه متا را با عبارت سایبری جایگزین کنیم. مفاهیمی که در عبارت دنیای سایبری گنجانده شده‌اند تشابهی نود درصدی به مفاهیم مرتبط با دنیای متاورس دارند.

دلیلش هم این است که خود عبارت متا نماینده شکل خاصی از فناوری نیست و صرفا توضیح دهنده نحوه تعامل ما با فناوری آینده است. حقیقتش را بخواهید، احتمالش کم نیست که در آینده خود عبارت “دنیای متا” به عبارتی ساده لوحانه تبدیل شود که معنا و مفهوم خاصی ندارد.

متاورس به زبان ساده مجموعه‌ای از فناوری‌ها است که واقعیت مجازی را در دنیای واقعی امتداد می‌دهند. این در حالی است که فناوری واقعیت مجازی در دنیای امروز، بیشتر محدود به بازی‌های ویدیویی است. بدین ترتیب می‌توان گفت سرزمین متاورس، در واقع دنیایی است که در آن دنیای حقیقی و واقعیت مجازی با یک دیگر ترکیب شده‌اند و یا به عبارت دیگر، پای اجسام مجازی به دنیای حقیقیمان باز شده است.

دسترسی به این دنیا می‌تواند از طریق کامپیوترها، کنسول‌های گیمینگ و حتی تلفن‌های همراه انجام بگیرد. حال که می‌دانید دنیای متاورس چیست و به طور کلی متاورس یعنی چی، احتمالا ایده‌های پخته‌تری پیرامون چگونگی کسب درآمد از متاورس به عنوان یک کسب و کار اینترنتی به ذهنتان رسیده باشد.

منطق اقتصادی حضور در دنیای متا

اگر بخواهیم منطق اقتصادی را در متاورس به زبان ساده توضیح دهیم، می‌توانیم این طور بگوییم که متاورس مولد یک اقتصاد دیجیتالی است. در این فضای اقتصادی، کاربران می‌توانند ارزشی را خلق کرده، خریداری کنند و یا به فروش برسانند. سوالی که ممکن است در این جا پیش بیاید این است که ارز متاورس چیست؟ ارزهای متاورس بلاک‌هایی رمزنگاری شده هستند که ارزش تولید شده به صورت غیرمتمرکز حفظ می‌کنند.

ارزهای متاورس (متاورس توکن‌ها) انواع مختلفی دارند که بسیاری از آن‌ها بر روی بستر توکن‌های اتریوم سوارند. بدین ترتیب اگر کسی از ما بپرسد که ماهیت اصلی عمده ارزهای متاورس چیست؟ می‌توانیم خیلی راحت بگوییم اتریوم. چرا؟ چون اتریوم به کمپانی‌های مختلف این امکان را می‌دهد که پروژه‌های بلاکچینی خود را بر بستر آن سوار کنند.

بیت‌کوین؛ محبوب‌ترین ارز متاورس

محبوب‌ترین ارز متاورس اما بیت‌کوین است. قدیمی‌ترین رمزارز موجود در بازار که ارزش آن علی‌رغم رشد بی‌سابقه، همچنان متاثر از فعالیت‌های اقتصادی دولت‌ها و معامله‌گران در دنیای واقعی است. بر اساس این اقتصاد دیجیتالی، دنیای دیجیتال به یک بستر یکپارچه برای تبادلات دیجیتال تبدیل خواهد شد.

همین حالا هم این قابلیت وجود دارد که افراد بتوانند در برنامه‌های مختلف، آیتم‌های مختلف را خریداری کنند و از آن استفاده کنند. شاید با این حساب از خودتان بپرسید که تفاوت منطق اقتصادی فعلی حاکم بر دنیای دیجیتال با منطق اقتصاد در برنامه متاورس چیست؟ پاسخ ساده است.

در فضای کنونی شما نمی‌توانید اقلام خریداری شده در دنیای x را به دنیای y انتقال دهید. این در حالی است که در بستر دنیای متا، شما می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خود را در قالب ارز متاورس همواره به همراه داشته باشید و از آن‌ها در فضاهای مختلف استفاده کنید و برای مثال به کمک آن‌ها برای خرید زمین در متاورس اقدام کنید. به همین دلیل است که به بستر بلاکچین، بستر غیرمتمرکز نیز می‌گویند. یعنی بستری که مالک به خصوصی ندارد و هرکس در آن تنها صاحب دارایی‌های خود است.

متاورس شیبا ، پروژه متاورس ، قیمت متاورس

مفهوم خرید زمین در متاورس چیست؟

احتمالا درباره خرید زمین در متاورس چیزهای زیادی شنیده باشید. سرمایه‌گذاری بسیاری از افراد مشهور در زمین‌های دنیای متا احتمالا شما را نیز به فکر خرید زمین در متاورس انداخته باشد. همیشه در خصوص هر نوع از سرمایه‌گذاری، این نکته را در نظر داشته باشید که تا وقتی چیزی را درک نکرده‌اید، به سراغ سرمایه‌گذاری در آن نروید.

مفهوم خرید زمین در متاورس هنوز برای بسیاری از افراد مبهم است و باورهای غلط زیادی پیرامون آن وجود دارند. اول از همه بگذارید خیالتان را در این خصوص راحت کنیم که معنای خرید زمین در متاورس، این نیست که مالکیت بخشی از زمین‌های موجود در بازی های متاورس را تحت کنترل بگیرید. اصولا بخش بازی متاورس بیش از این که درباره سرمایه‌گذاری باشد، درباره تولید ارزهای متاورس است. خرید زمین در متاورس به نوعی مانند خرید یک نوع رمز ارز به خصوص است.

دو فاکتور اصلی خرید زمین در متاورس

به طور کلی دو فاکتور اصلی وجود دارند که بر روی ارزش زمین در متاورس تاثیر می‌گذارند. فاکتور اول محدود بودن تعداد این زمین‌ها است و فاکتور دوم، موقعیت قرارگیری آن‌ها. اما نکته ریسکی درباره خرید این زمین‌ها چیست؟

نکته ریسکی این است که چه در بازی های متاورس و چه در برنامه‌های مرتبط به این شبکه غیرمتمرکز، نه تنها هیچکس نمی‌داند که قرار است کدام بخش از فضای این بازی‌ها و برنامه‌ها به عنوان زمین ارزشمند شود، بلکه هیچکس حتی نمی‌داند که در آینده فناوری متاورس کدام یک از این برنامه‌ها و بازی های متاورس همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر توضیح دهیم که ریسک خرید زمین در برنامه‌ها و بازی های متاورس چیست، می‌توانیم این طور بگوییم که در واقع خرید ملک در برنامه‌ها و بازی های متاورس مانند این است که به صورت شانسی یک لوکشین در ایران را انتخاب کنید، زمینش را بخرید و منتظر بمانید که ارزش زمینتان بالاتر برود.

خرید زمین در متاورس ، متاورس خرید زمین ، سرزمین متاورس

نکته مثبت خرید زمین در متاورس چیست؟

اما نکته مثبت خرید زمین در متاورس چیست؟ نکته مثبت سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس خرید زمین، این است که ارزش این دارایی‌ها نسبت به سایر ارزش‌هایی که در دنیای متاورس وجود دارد تقریبا ثابت است. برای مثال سرمایه‌گذاران در جنبه متاورس کریپتو (متاورس ارز‌های مختلف)، طی شش ماه گذشته نوسانات زیادی را در دارایی‌هایشان تجربه کرده‌اند.

نکته دوم این است که برخلاف زمین‌های دنیای واقعی که ارزششان به مرور زمان تغییر می‌کند، ارزش زمین‌های موجود در برنامه‌ها و بازی های متاورس می‌تواند با یک کلیک دچار تغییر شود.

ارز متاورس ، ارزهای متاورس ، متاورس ارز دیجیتال ، متاورس ارز

آیا سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس خرید زمین برای ایرانیان ممکن است؟

اصولا دنیای متاورس دنیایی غیرمتمرکز است که از قوانین نوشته شده در دنیای واقعی پیروی نمی‌کند. صرافی‌هایی مانند بایننس که خدمات خود را برای ایرانیان محدود کرده‎اند، ریشه متمرکز دارند. در پاسخ به آن دسته از هم وطنانی که می‌پرسند چگونه وارد متاورس شویم، باید بگوییم که کافی است یک صرافی مطمئن پیدا کرده و معاملات خود را از طریق این صرافی آغاز کنید.

به طور کلی، سایت خاصی وجود ندارد که بخواهیم فلان سایت را به عنوان سایت متاورس معرفی کنیم تا برای سرمایه‌گذاری در جنبه‌های مختلف دنیای متاورس وارد آن شوید. متاورس متشکل از پروژه‌های مختلف و متفاوتی است که توسط کمپانی‌های ریز و درشت اجرا می‌شوند. شما می‌توانید برای آشنایی با این پروژه‌ها به سایت‌های ico listing مراجعه کنید.

امروزه تعداد صرافی‌های متاورس در ایران به بیش از 200 عدد رسیده است. در این میان مهم است که صرافی معتبر و مقبولی را برای انجام معاملات خود در نظر بگیرید. شما می‌توانید از طریق صرافی‌های معتبر، در جنبه‌های مختلف دنیای متا از جمله متاورس بازی و متاورس خرید زمین سرمایه‌گذاری کنید.

نکته مهم این است که برای یک سرمایه‌گذاری موفق، لازم است به خوبی مفاهیم مرتبط با بلاکچین را مورد شناسایی قرار دهید و هوش سرمایه‌گذاری خود را بالا ببرید. انواع ارز متاورس را بشناسید و بدانید که چطور می‌توانید از طریق فضای بازی متاورس کسب درآمد کنید.

در ادامه ضمن ارائه اطلاعات کافی جهت سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس ارز دیجیتال با معرفی کامل ارزهای متاورس، درباره شیوه درآمدزایی و کسب انواع ارز متاورس از فضای بازی متاورس صحبت خواهیم کرد. بدین ترتیب، می‌توانیم کشف کنیم که منطق سرمایه‌گذاری در دنیای متاورس چیست.

خرید زمین در متاورس برای ایرانیان چگونه است؟

پرسش پاسخ

 • فرایند استخدام ادمین اینستاگرام چگونه است؟
  برای این کار ابتدا وارد سایت شوید و شرح خدمات و همچنین تعرفه ها را مشاهده کنید و بعد با پشتیبانی 24 ساعته ی ما در تماس باشید.
 • مدیریت پیج اینستاگرام چقدر هزینه دارد؟
  هزینه با توجه به خدماتی که نیاز دارید متغییر است؛ مواردی مثل تعداد پست و استوری، تعداد ادمین، مشاوره و خدمات خاص روی تعرفه تاثیر گذار هستند. شرح خدمات به صورت کامل روی سایت موجود است.
 • میزان جذب فالوور در ماه چقدر است؟
  این عدد به پارامتر هایی مانند کمیت مخاطبین هدف شما، پکیج انتخابی و … بستگی دارد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و آنالیز پیج خود میتوانید به صورت رایگان با پشتیبانان ایران مایند از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

انواع ارز متاورس به زبان ساده ساده

برای سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس ارز دیجیتال، لازم است انواع ارزهای متاورس را به طور کلی بشناسید. به طور کلی، انواع ارز متاورس در دو گروه قرار می‌گیرند، ارزهایی که یک پروژه قابل قبول را به عنوان پشتوانه اقتصادی خود معرفی کرده‌اند و ارزهایی که پروژه‌ای در مرکزشان وجود ندارد.

اگرچه میزان سرمایه‌گذاری در این دو نوع از ارز متاورس تقریبا برابر است، اما افرادی که قصد دارند با سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس ارز دیجیتال در کوتاه مدت به سود برسند به سراغ گروه دوم و افراد مایل به سرمایه‌گذاری بلند مدت به سراغ گروه اول از انواع متاورس می‌روند.

رمز ارز متاورس شیبا، یکی از انواع ارز متاورس گروه دوم است که پروژه‌ای در مرکز آن وجود ندارد. از طرف دیگر، پروژه‌هایی مانند بیتکوین، اتریوم، کاردانو و نکسون از جمله پروژه‌هایی هستند که مرکزیتی قدرتمند داشته و قیمتشان به تدریج بالا می‌رود. طبیعتا ریسک سرمایه‌گذاری در جنبه‌ای از متاورس ارز دیجیتال که پروژه‌ای در مرکز آن وجود ندارد بسیار زیاد است و چنین کاری نیازمند پایش مداوم بازار ارزهای دیجیتال است.

چطور از انواع بازی متاورس کسب درآمد کنیم؟

به غیر از سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس بازی نیز از پتانسیل بالایی برخوردار است. سرمایه‌گذاری در جنبه متاورس ارز دیجیتال، هم می‌تواند بدین معنا باشد که با سرمایه‌ای که در اختیار دارید شروع به trade کردن کنید و هم می‌تواند به این معنا باشد که به عنوان یک سرمایه‌گذار، کمپانی‌های تولید توکن را در مراحل ابتداییشان کشف و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

سرمایه‌گذاری در بخش بازی متاورس نیز بدین معنا است که یکی از توسعه‌دهندگان بازی‌های دنیای متا را در مراحل ابتدایی کارشان کشف کرده و روی پروژه‌شان سرمایه‌گذاری کنید.
امثال این دست پروژه‌ها در ICO LISTINGها فروان یافت می‌شوند. فقط باید به سراغ پروژه‌هایی بروید که پشتوانه مطمئنی دارند. راه دیگری برای کسب درآمد از انواع بازی متاورس وجود دارد و آن هم بازی کردن است. شما می‌توانید با بازی در فضاهای بلاکچینی، توکن و یا حتی NFT ببرید و از بازی کردن پول در بیاورید.

حرف آخر

حال به خوبی می‌دانید که متاورس چیست و به یک آشنایی نسبی با راه‌های کسب درآمد از آن رسیده‌اید. حتی اگر فعلا قصد سرمایه‌گذاری در متاورس را نداشته باشید، آشنایی با این مفهوم که متاورس چیست برایتان ضرورت دارد؛ چراکه این فناوری قرار است به دنیای آینده ما شکل دهد. البته که به احتمال زیاد دیر یا زود، درگیر سرمایه‌گذاری در این بازار خواهید شد.

با توجه به این که ارزش رمز ارزهای دنیا دیجیتال بر اساس دلار تعیین می‌شود، لازم است پیش از ورود به بازار به خوبی عوامل تاثیرگذار بر آن را مطالعه کنید. توصیه ما به شما این است که برای شروع سرمایه‌گذاری، به سراغ پروژه‌هایی بروید که از رشدشان در طولانی مدت مطمئن هستید. منظور از رمز ارز مطمئن لزوما بیت کوین نیست، بلکه تمام پروژه‌هایی است که وایت پپر قدرتمندی دارند.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *