شادوبن چیست ، شادوبن ، شادوبن اینستاگرام

شادوبن چیست و چرا باید از او ترسید؟

شادوبن چیست؟ اگر همچین سوالی در ذهنتان شکل گرفته پس متاسفانه در تله اش گرفتار شده اید.
درست است که اینستاگرام در سال های گذشته حسابی به رونقِ کسب و کار ها کمک کرده است، اما هر موجودِ مهربانی هم یک سقفِ تحمل دارد و گاهی از کوره در می رود. ما در این مقاله  سعی می کنیم علاوه بر آن که به سوالِ اولِ شما پاسخ بدهیم، راه هایِ تجربی برای رفعِ شادوبن شدن پیجتان هم ارائه بدهیم.
پس اگر آب دستتان است زمین بگذارید و فقط برای نجاتِ پیجتان هم که شده این مقاله از ایران مایند را تا انتها بخوانید.

اول بدانید شادوبن چیست

من همیشه از این یک واژه را فقط به علتِ وایرال شدنش و بدونِ توجه به معنی اش تکرار کنم بیزار بودم. برای همین دوست دارم اول با ترجمه این کلمه آشنا شوید و بعد به سوالِ ترسناکِ شادوبن چیست پاسخ بدهم.
Shadowban در لغت یعنی سایه بان. الحق هم که چه واژه درستی را برای این اختلالِ اینستاگرامی در نظر گرفته اند.
بله درست خواندید؛ اختلال. شادوبن اینستاگرام خللی است که باعثِ توقفِ رشدِ پیجِ شما می شود.
طوری که دیگر نه در گلدن تایم پست گذاشتن جواب می دهد، نه هشتگ گذاری اصولی، نه استوری کردنِ پستتان توسطِ افرادِ دیگر و … یعنی به معنای واقعی کلمه، پیجِ شما در یک سایه عمیق فرو می رود. این سایه نشینی هم مستقیماً در تعاملِ صفحه تان تاثیر می گذارد؛ یعنی تمامِ آن چه که تا به امروز کِشته اید را پنبه می کند. از چه طریقی؟ از راهِ نشان ندادنِ پستِ شما در اکسپلور، از بین بردنِ قابلیتِ جذبِ فالوور از راهِ هشتگ، پائین آمدنِ تعدادِ بازدید، لایک، کامنت، سیو، شیر و … . خب! حالا دیگر شما می دانید شادوبن چیست اما چطور ایجاد شدن و چگونه رفع کردنش را باید در ادامه مقاله بخوانید.

علتِ ایجاد شادوبن چیست؟

رفع شادوبن اینستاگرام ، شادوبن اینستاگرام ،

هر اپلیکشینی حق دارد برای همواره محبوب و امن ماندنش یک سری قوانین تعریف کند. اینستاگرام هم به عنوانِ یکی از شاه اَپ های این چند سالِ اخیر، در  قانون گذاری کم نگذاشته و اتفاقا همین هم باعثِ پیشرفتِ روز افزونش شده است.
اما شادوبن، قانونی نیست که مثلا خودش را با یک پیامِ تهدید آمیز از سوی اینستاگرام یا یک نوتیفِ اخطار نشان بدهد و بگوید: your page is in the shadowban!.
در حقیقت اگر کار با بعضی از ابزار های پیشِ پا افتاده آنالیزی اینستاگرام را بلد نباشید، احتمالا هرگز متوجهش نمی شوید و فقط از پائین آمدنِ رشد و تعاملِ پیجتان متعجب خواهید بود. اما این شادوبن در اینستاگرام یعنی چه که هر وقت دلش خواست می تواند این بلا را سرِ پیجِ ما بیاورد؟ مگر ما نقضِ قانونِ کرده ایم و فعالیتِ اشتباهی در پیجمان انجام دادیم؟

سندرمِ ربات شدن

خواهشاً انقدر چشم بسته و رگباری هر پستی را که می بینید لایک نکنید و پائینش کامنتِ قلب و گُل نگذارید.
زمانی که در طولِ روز بیش از حد و حساب نشده این کار را انجام می دهید، اینستاگرام با فرضِ بر این که شما ربات هستید و خطری برای اکانت های دیگر محسوب می شوید، پیجِ شما را از طریقِ پائین آوردنِ تعاملش، با شادوبن کردن جریمه می کند.
این یکی از همان دلایلی است که باعث می شود بگوئیم سوالِ شادوبن اینستاگرام چیست؛ سوالِ ترسناکی است چون احتمالا الان گرفتارش شده اید و کار از کار گذشته که این سوال را از ما می پرسید.

فَله ای پیام دادن ممنوع

شادوبن در اینستاگرام یعنی چه ، شادوبن اینستاگرام چیست

این هایی که در دایرکت می گویند اگر این پیام را به 20 نفر بفرستی حاجت روا می شوی را در جا نادیده بگیرید.
یکی از دلایلِ شادوبن شدن پیج، فوروارد کردنِ یک پیام به بیش از 15 دایرکت است که البته گاهی خودِ اینستاگرام پیامِ اختیار می دهد و اجازه ارسال به بیش از 15 نفر را نمی دهد. اما اگر مکرراً در روز چنین اتفاقی بیوفتد، شک نکنید که پس از مدتی شادوبن به شما لبخند خواهد زد.

شما ماشینِ فالو کردن نیستید

و همین طور ماشینِ آنفالو کردن! تصور نکنید که به راحتی می توانید در روز 100 نفر را فالو و 600 نفرِ دیگر را آنفالو کنید. در حقیقت این یکی از قوانینِ اینستاگرام است که می خواهد به ما یاد بدهد پیجِ ما شخصیت دارد و صرفا یک دستگاهِ مکانیکی برای دنبال کردن یا نکردنِ صفحاتِ دیگر نیست.
بر اساسِ آمار، یک صفحه برای آن که توسطِ اینستا، ربات شناخته نشود در هر ساعت نباید بیشتر از 25 اکانت را فالو کند؛ که البته این هم بستگی به قدمت اکانتتان دارد.
فکر می کنید فلسفه این محدودیتی که کمپانی متا وضع کرده چیست؟ تصور کنید شما دو هزار پیج را دنبال می کنید؛ ولی به صورتِ منطقی نمی توانید هر روز با تمامِ این دو هزار اکانت تعامل داشته باشید و حتی  پست ها و استوری هایشان را بررسی کنید. اما یک باتِ افزایشِ فالوور اصلا برایش اهمیتی ندارد که پیج ها را دنبال کند یا نه.
پس در نتیجه متا این قانون را برای ایجادِ تفاوت و تشخیص دادنِ کاربرِ فعال با کاربرِ فیک و ربات قرار داده است. پس اگر دوست ندارید هیچ وقت متوجه بشوید شادوبن چیست و تجربه اش چه حسی دارد، از فالو و آنفال کردن های رگباری در طولِ روز جداً خود داری کنید.

از تگ و هشتگ ها سوء استفاده نکنید

شادوبن اینستاگرام چیست ، مدت زمان شادوبن اینستاگرام

قطعا هشتگ گذاری یکی از اصولِ اساسیِ دیده شدنِ یک پست و رشدِ یک پیج است. اما استفاده بی جا از همین اعجازِ قدرتمند ممکن است پیج را در باتلاقِ شادوبن پرتاب کند و ما را در به در به دنبالِ راهکار های رفع شادوبن اینستاگرام بی اندازد. چطور؟ این گونه که اگر شما در پائین هر پستِ خود بیش از سی هشتگ بزنید (با نظر گرفتنِ این که هیچ اخطار محدود کننده ای به ما نمی دهد)، پس از مدتی به عنوانِ کاربر یا باتی که فقط قصدِ تبلیغ دارد شناخته می شوید.
در ضمن از زدنِ هشتگ های غیر مرتبط با موضوعِ پست و صفحه تان هم به شدت خود داری کنید. یکی از فاکتور هایی که تعامل را کم می کند و کاربران را پای بندِ پیجِ شما نمی کند و دردسر های شادوبنی درست می کند، همین مورد است.
این مورد درباره تگ کردنِ افراد هم صدق می کند. هر چند اینستا خودش اجازه نمی دهد بیش از بیست نفر را پائین یک پست منشن یا تگ کرد، اما اگر سرپیچی کنید و چندین بار این اخطار را دریافت کنید، پس از مدتی باید به دنبالِ راهی برای خروج از شادوبن اینستاگرام باشید.

رفع شادوبن اینستاگرام چطور ممکن است؟

ما گفتیم که یکی از راه های فهمیدنِ این که پیجتان شادوبن شده است، ریزشِ تعدادِ بازدیدِ ویدیو ها، استوری ها، لایک و کامنت است.
اگر مدتی است که حس می کنید صفحه تان در سایه رفته، به بخشِ view insights چند پستِ اخیرِ خود بروید (این ابزار در پائین و گوشه سمتِ چپ به رنگِ آبی وجود دارد که البته برای پیج های بیزینسی قابلِ رویت است).
وقتی واردِ این بخش می شوید، تمامِ دیتا هایی که لازم دارید در اختیارتان گذاشته می شود؛ اعم از این که چند نفر از طریقِ هشتگ این پست را دیده اند، چند نفر از اکسپلور آمدند، چند نفر از پروفایلتان مشاهده کرده اند و خیلی از اطلاعاتِ مهمِ دیگر.
حالا کار راحت شد. وقتی متوجه شدید که هیچکس یا تعدادِ خیلی خیلی اندکی از راهِ هشتگ و اکسپلور به پستِ شما جذب شده اند، یعنی زنگِ خطرِ شادوبن شدن اینستاگرام شما به صدا در آمده است. برای رفعش می توان کار های زیر را انجام داد:

لذتِ هیچ کاره بودن را تجربه کنید

گاهی لازم است هیچ کاری انجام ندهیم. مثلا به مدتِ دو هفته نه پستی را لایک کنیم نه کامنتی بگذاریم.
نه کسی را فالو و نه آنفالو کنیم. اصلا چند وقت پست یا استوری نگذاریم. این گونه حساسیتِ اینستا از روی پیج برداشته می شود و دیگر به ما اَنگِ ربات بودن نمی زند.
ولی به صورتِ کلی هیچ تایمِ دقیقی برای مدت زمان شادوبن اینستاگرام نیست.

برای مدتی تاجر نباشید!

اگر بخواهیم برای احتمالِ شادوبن شدن، یک الگوریتم تنظیم کنیم؛ از بینِ پیج های بیزینسی، پابلیک و شخصی، صفحاتِ بیزینسی بیشترین امکانِ ابلا به مرضِ شادوبنی شدن را دارند.
اگر پیجتان در این حالت است، برای مدتی خارجش کنید و فقط به پابلیک بودنش راضی باشید.

یادتان باشد...

کلامِ آخر این که هیچ وقت سعی نکنید از چند آی پی واردِ اکانتِ خود بشوید. اصلا این یکی از نشانه های ربات های اینستاگرامی است و همین باعث می شود که الگوریتم های این اپ، همه چیز را علیه رشدِ پیج شما رقم بزنند.

تا به حال تجربه شادوبن شدنِ پیج خود را داشته اید؟ اگر پاسخ مثبت است؛ چطور متوجه شدید و چگونه رفعش کردید؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *