نورپردازی عکاسی تبلیغاتی ، نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

اصول نورپردازی عکاسی تبلیغاتی و نکات کلیدی

نورپردازی عکاسی تبلیغاتی چیزی فراتر از یک نورپردازی ساده است. خصوصا که نتیجه کار اهمیت بسیاری داشته و تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت یک کمپین تبلیغاتی خواهد بود. هر چقدر که نورپردازی به صورت بهتری انجام گیرد، عکس نهایی وضوح و جذابیت بیشتری خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم در مورد نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی و مهم ترین نکاتی که می بایست به هنگام نورپردازی عکاسی تبلیغاتی رعایت کنید بپردازیم.

تکنیک های مختلف نورپردازی عکاسی تبلیغاتی، همه و همه دست به دست هم می دهند تا ما یک نور مناسب برای زیباتر جلوه دادن یک محصول یا خدمات داشته باشیم. با وجود این همه تبلیغات و محصولات گوناگون در هر صنعت، تمایز باعث می شود که نظرات بیشتری را به خود جلب کنید. نورپردازی خوب در اکثر اوقات همان چیزی است که باعث ایجاد تمایز می شود.

آموزش نورپردازی عکاسی تبلیغاتی

اگر یک عکاس حرفه ای هستید دانش زیادی در مورد نورها دارید، اما اگر اولین باری است که می خواهید در مورد نورپردازی بدانید، احتمالا کمی گیج می شوید. چون عکاسان نور را به شیوه ای متفاوت از مردم غیرمتخصص می بینند.

به همین علت، برای ایجاد یک درک بهتر از نور و نورپردازی در عکاسی صنعتی، به برخی از از اصطلاحات و اصول نورپردازی عکاسی تبلیغاتی اشاره خواهیم داشت. در یک استودیو عکاسی، شما بیشتر با سه نوع نورپردازی مواجه خواهید شد.

آموزش نورپردازی عکاسی تبلیغاتی ، آموزش نورپردازی در عکاسی صنعتی

Key Light

نور کلیدی منبع اصلی نور بوده که در بیشتر استودیوها، خارج از محور دوربین قرار می گیرد و مستقیما به سمت سوژه اشاره می کند. در انواع عکاسی تبلیغاتی، Key Light به سمت محصول است.

Fill Light

نورپردازی سایه پرکن، را گاها به عنوان نور دوم نیز می شناسند. این نور اهمیت بالایی داشته و به گفته برخی از عکاسان، مهم ترین نور در یک استودیو است. نور سایه پرکن، همیشه نوری است با شدت کم که در سمت مخالف دوربین و نور کلیدی قرار می گیرد. وظیفه این نور پر کردن سایه هایی است که در اثر نرسیدن نور کلیدی به آنجا ایجاد شده اند.

Backlight

نور پس زمینه نیز اهمیت بالایی دارد. حتی یک لحظه هم نباید فکر کرد که این نور مهم نیست. نحوه استفاده از نور و قرارگیری آن به سوژه بستگی دارد. نور پس زمینه در پشت یا بالای محصول قرار می گیرد و مهم است که از این نور استفاده داشته باشید. چون کمک می کند که سوژه را از پس زمینه تفکیک کنید.

استفاده از نور ثابت در عکاسی صنعتی

تکنیک های نورپردازی عکاسی تبلیغاتی ، نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی

نور ثابت یکی از مهم ترین نورهایی است که می توان در عکاسی تبلیغاتی استفاده کرد تا به نتایج مطلوبی رسید. همچنین نور ثابت به علت دارا بودن تنظیمات مختلف و متغیر، می توانند انعطاف بیشتری برای عکاس صنعتی ایجاد کنند. به همین علت است که پیشنهاد می شود عکاسان صنعتی از نور ثابت استفاده داشته باشند.

نور ثابت همچنین برای اوقاتی مناسب است که نمی تواند از نورهای چشمک زن استفاده کنید. به عنوان مثال، در یک محیط عمومی مانند فروشگاه یا پارک نمی توانید از فلاش استفاده کنید. چنین مواقعی است که نورهای ثابت می توانند به شما در عکاسی تبلیغاتی در محیط های عمومی کمک کنند.

نور ثابت یک مزیت مهم نسبت به سایر روش های نورپردازی دارد. نور ثابت چیزی است که ما در حال دیدنش هستیم و نتیجتا نیازی به انجام تنظیمات خاصی نیست. نور ثابت را در لحظه می بینیم و اگر نیاز به تنظیمات خاصی وجود داشته باشد می توانیم این کار را انجام دهیم. همچنین شما می توانید با استفاده از بدیهی ترین تجهیزات نورپردازی همچون رفلکتور، نور ثابت را تنظیم و سایه را کنترل نمایید.

4 نکته در مورد آموزش نورپردازی در عکاسی صنعتی

درک نور

برای درک بهتر نور باید وقت گذاشته و سعی کنید که چیزهای بیشتر و بهتری در مورد آن یاد بگیرید. بسیاری از عکاسان نور را به خوبی درک نمی کنند و تنها کاری که قصد انجام دادنش را دارند، آن است که چندین و چند بار پشت سر هم عکس بگیرند.

نورپردازی در عکاسی واقعا چیزی است که می تواند باعث خوب شدن یا خراب شدن یک عکس شود. شاید فکر کنید تغییر نور و تنظیمات مجدد نورپردازی به هنگام عکاسی کار درستی است اما بهتر است برای یک عکاسی با کیفیت از همان ابتدا، پس از چینش صحنه، نورپردازی را به شیوه ای درست انجام دهید.

نوع نور

نوع نور باعث می شود که سایه ها و نرمی آن ها در عکس تعیین شود. استفاده از نورهای سخت باعث ایجاد سایه هایی ناگهانی تر خواهد شد. استفاده از نور نرم، عملکردی برعکس دارد. وقتی از نور نرم استفاده می کنید، باعث می شود که سایه نرمی بیشتر و تبدیل نور به سایه ملایمت بیشتری داشته باشد.

تفاوت بین نورهای نرم و سخت

اواع نور ها در نورپردازی عکاسی تبلیغاتی

شما باید به خوبی تفاوت بین نورهای نرم و سخت را درک کنید. اگر نیاز دارید که سوژه را به خوبی نمایش دهید، باید از نور سخت استفاده کنید. البته یک نکته منفی دارد. می تواند باعث ایجاد انعکاس بر روی روی سوژه یا سایر سطوحی شود که براقیت دارند.

نورهای نرم اما برعکس نور سخت بوده و کارایی آن ها ایجاد سایه هایی نرم است. استفاده از نور سخت و نرم، هر کدام به نوبه خود، می تواند باعث ایجاد یک عکس تبلیغاتی بهتر شود؛ اما قبل از هر چیز باید جنبه های مختلف را سنجید تا متوجه شوید استفاده از نور سخت بهتر است یا نور نرم.

موقعیت نور

موقعیت نور از دیگر عواملی است که می توانید تاثیرگذاری بالایی بر روی کیفیت خروجی کار داشته باشد. باید به خوبی این را بدانید که نور را باید از چه جهتی تنظیم کنید. نور باید از بالا تنظیم شود؟ پایین؟ پشت سر یا از بغل؟ تنظیم نور از هر جهت باعث به وجود آمدن نتیجه ای متفاوت می شود. این به نظر عکاس و مشتری مربوط می شود.

تنظیم نور از بالا باعث روشن شدن بخش های بالایی سوژه و ایجاد سایه بر روی بخش های پایین سوژه می شود. نتیجه تنظیم نور از پایین برعکس تنظیم نور از بالا خواهد بود. همچنین تنظیم نور از بغل باعث روشن شدن یک بخش سوژه و سایه دار شدن سمت دیگر سوژه خواهد شد. نور پشت سر نیز باعث از بین رفتن سایه شده و برای عکاسی هایی خوب است که نیاز است کوچک ترین سایه ای در تصویر وجود نداشته باشد.

البته پیشرفت کردن در این کار وقتی صورت می گیرد که تمرین داشته باشید. تمرینات بیشتر باعث افزایش تجربه شده و وقتی که مجرب باشید می دانید برای صحنه های مختلف و عکاسی های مختلف، نورپردازی درستی انجام دهید.

فاصله نور

فاصله نور نیز مهم است. نوری که دورتر قرار می گیرد نوری نرم تر به نظر می رسد. در حالیکه نورپردازی در فواصل جلوتر، باعث ایجاد سایه های بیشتر می شود.

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید کلیک کنید.

چه زمانی بهتر است از نور فلاش استفاده کنیم؟

باید در نظر داشته باشید که نور فلاش نیز کاربردهای گوناگونی دارد. به عنوان مثال وقتی می خواهید یک تصویر فوکوس بسیار واضح داشته باشید استفاده از نور فلاش عالی است. اما استفاده از آن نیازمند کسب تجربه است. در واقع هنر عکاسی با نور فلاش، یک مهارت اکتسابی است و شما نمی توانید در اوایل کار خود مانند یک متخصص کاربلد این کار را انجام دهید. برای گرفتن شات های عالی با استفاده از نور فلاش، باید به سرعت شاتر و نور دوربین خود توجه داشته باشید.

بهترین صحنه برای عکاسی تبلیغاتی چیست؟

برای عکاسی تبلیغاتی می توان صحنه های زیادی بچینیم. اما باید یک نکته را در نظر داشته باشید. چه صحنه ای باعث خواهد شد که عکس تبلیغاتی شما بازخورد بیشتری داشته باشد؟ آیا عکاسی در استودیو با نورهای مصنوعی بهتر است یا صحنه های طبیعی؟ برای این کار می بایست نکات زیادی همچون خلاقیت تبلیغاتی، شناخت بازار و خواسته مشتری/همکار خود (همچون طراح گرافیک یا مدیر سایت) را در نظر بگیرید.

بهترین موقعیت نور برای عکاسی تبلیغاتی کدام است؟

مهم ترین تصمیمی که یک عکاس می بایست پس از تنظیم کردن صحنه عکاسی بگیرد، این است که نورها را در کجا و چه جایی قرار دهد؟ در اینجا است که تخصص و تجربه شما به عنوان یک عکاس مطرح می شود. در چنین موقعیتی باید به این فکر کنید که قرار گرفتن نور در چه حالتی می تواند بهترین تاثیر را در عکاسی تبلیغاتی شما داشته باشد.

این مورد همچنین به اولویت مشتری شما به ستگی دارد. به عنوان مثال ممکن است که آن ها بخواهند لوگوی شرکت در کنار یا داخل سوژه نمایش داده شود. در چنین موقعی باید نور را به گونه ای تنظیم کنید که این مورد پوشش داده شود. این ها نکات مهمی هستند که قبل از شروع عکاسی صنعتی، باید با مشتری خود در موردشان صحبت کنید.

از نور طبیعی استفاده کنید!

در برخی از اوقات، باید در فضای خارج از استودیو و با استفاده از نور طبیعی عکاسی تبلیغاتی را انجام دهیم. در چنین مواقعی است که لازم می شود تا حد ممکن نور را کنترل کنیم. نورپردازی عکاسی محصول در هر جایی که هستید اهمیت بالایی دارد.

هر چند که کنترل نور طبیعی کار ساده ای نیست. شاید بهتر است بگوییم ما تقریبا نمی توانیم نور طبیعی را کنترل کنیم 🙂 اما با استفاده از نکاتی می توان نور طبیعی را دقیقا بر اساس چیزی که می خواهیم هدایت کنیم تا بهترین نتیجه دلخواه برسیم.

یکی از راه های کنترل نور طبیعی برنامه ریزی کردن است. با برنامه ریزی از قبل، می توانید بهترین زمانبندی و فضا (بر اساس نور دریافتی) را انتخاب کرده و عکاسی را در آن هنگام یا آنجا انجام دهید.

به عنوان مثال اگر نوری گرم و طلایی، با سایه های بلند می خواهید، موقع طلوع یا غروب خورشید، همان وقتی است که این نور را به شما می دهد. یا اگر به دنبال یک نور ملایم تر هستید، باید منتظر یک روز ابری بمانید.

یک راه دیگر برای کنترل کردن نور طبیعی، استفاده از رفلکتور است. استفاده از این تجهیزات ساده و ارزان قیمت می تواند برای افزودن مقدار نور بیشتر به سوژه شما، عالی عمل کند. همچنین اگر از بازتابنده گوشه ای تاریک استفاده می کنید، می توانید صحنه را تاریک تر کنید.

پایان

نورپردازی عکاسی تبلیغاتی و صنعتی یکی از مهم ترین بخش های عکاسی بوده که باعث می شود یک عکس ایده آل باشد یا آن که خراب شود. متخصصین ما در ایران مایند، نورپردازی را به خوبی می شناسند و می توانند به شما کمک کنند تا یک عکاسی تبلیغاتی ایده آل داشته باشید.

ما در ایران مایند با عکاسان تبلیغاتی بسیار حرفه ای همکاری می کنیم که آماده خدمت رسانی به شما برای اجرای عکاسی تبلیغاتی هستند. در صورتی که قصد همکاری با ما را دارید، می توانید با ما تماس گرفته تا به صورت رایگان از مشاوره ی کارشناسان ما بهره مند شوید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *