عکاسی تبلیغاتی از کیک ، آموزش عکاسی از کیکعکاسی از شیرینی ،

باید ها و نباید در هنگام عکاسی تبلیغاتی از کیک

عکاسی تبلیغاتی از کیک احتمالا در دسته پیچیده ترین مشاغلِ دنیا قرار می گیرد و اگر بخواهیم عادلانه به آن نگاه کنیم،  باید سختیِ کار به آن تعلق بگیرد!
یعنی می خواهم بگویم حتی یه لحظه گولِ شیرینی و ملوسِ بودنِ چهره و شخصیتِ یک کیک یا شیرینی را نخورید و فکر نکنید خب مثلا شات گرفتن از یک رولتِ زبان بسته چه سختی دارد؟
پیچیدگی عکاسی از شیرینی و کیک دقیقا از همین جا آغاز می شود؛ آسیب پذیری و ظرافتِ بیش از حدِ این نوع از محبوب ترین خوراکیِ جهان. کیک یا شیرینی قطعا شبیه به اشیاء دیگری مثلِ کفش، عینک یا ساعت مچی نیست که بشود به راحتی قرینگیشان را پیدا کرد. تازه کیک ها مثلِ وسایلِ دیگری که قصدِ تبلیغش را دارید قدرتِ بازتابِ نورِ زیادی ندارد و حسابی باید از لحاظِ نور پردازی نازشان را کشید تا یک عکسِ هنریِ خوب از آن ها گرفت.
نکته دیگر این که موادِ غذایی فساد پذیر هستند و مثلا ما نمی توانید یک چیز کیک را از صبح بیرون از یخچال نگه داریم تا بالاخره بعد از 50 شاتِ ناموفق و غروب کردنِ آفتاب و دِفرمه شدنِ کیک، در شاتِ 51 عکسِ نهایی را بگیریم. می بینید؟ عکاسی تبلیغاتی از کیک و شیرینی، آن قدر ها هم که به نظر می رسد، ساده و بچگانه نیست!

عکاسی تبلیغاتی از کیک ، عکاسی از کیک ، عکاسی تبلیغاتی از شیرینی

وقتی از کیک ها عکسِ پرسنلی می گیریم!

آموزش عکاسی از کیک به مراتب از عملِ عکس گرفتنش راحت تر است. کلا حرف زدن و جمع بندی کردنِ نکات و ژستِ استادانه گرفتن، راحت تر از هنرآموز بودن و پیاده کردنِ نکات است.
پس از آن جایی که شما را با تمامِ وجود درک می کنیم و نمی خواهیم ادایِ عالمانِ دهر در زمینه عکاسی از شیرینی و عکاسی تبلیغاتی از کیک را در بیاوریم، سعی می کنیم راحت ترین و عملی ترین ایده ها را به شما آموزش بدهیم تا یک عکسِ پرسنلی خوب برای پاستورتِ کیک و شیرینی خودتان بگیرید.

نکات طلاییِ هنگامِ عکاسی از کیک

خب! تا آن جا که می شد و در حوصله خواننده این مقاله بود، درباره چالش های عکاسی از شیرینی صحبت کردیم. دیگر نوبتی هم باشد، وقتِ بر ملا کردنِ فوت های کوزه گری در هنگامِ عکاسی تبلیغاتی از کیک است، برای مثال:

از تکنیکِ اسلایس استفاده کنید

می خواهیم صادقانه اعتراف کنیم که بهترین بخش و البته سخت ترین قسمتِ عکاسی تبلیغاتی از شیرینی و کیک، همین بخشِ به کار گرفتنِ فنِ اسلایس است. مخاطبِ یک عکسِ هنری از موادِ غذایی، عاشقِ این است که بداند این کیکِ پر زرق و برق که از دور دل میبرد، آیا از درون هم همان قدر جذاب و خواستنی است؟
ما پیشنهاد می کنیم اگر برای طعم دار کردنِ کیک یا شیرینی خود، از یک لایه خامه استفاده کرده اید یا طبقِ فرمولِ خاصِ خودتان تکه های شکلات یا کشمش و کارامل را در کیک قرار داده اید، حتما برای نشان دادنِ بافتِ درونیِ شیرینی، همان اسلایسِ معروفِ مثلثی را به کیک بزنید و بعد از تزئین های جانبی، یک شاتِ آب دهان جاری کن از این زیبای خفته کاراملیِ مثلثی بگیرید.

رخِ جذابِ کیک را پیدا کنید

گفتیم در عکاسی تبلیغاتی از کیک، ما هیچ وقت نمی توانیم به قرینگیِ مطلق برسیم. حتی اگر اسفنجِ کیک در قالبِ آنکارد شده ای درست شده باشد و هیچ جای اضافه ای نداشته باشد، باز هم به هنگامِ تزئین کردنش، میزند و از جایی خامه یا سس شکلات چکه می کند و اساسی محاسباتِ ما را به هم میزند.
برای همین در زمانِ تزئین، هیچ وقت مظرب نباشید چون حتی شیرینی پز های حرفه ای هم ممکن است هنگامِ این کار باگ داشته باشند. تنها کاری که باید بکنید این است که بهترین زاویه از کیک را که دارایِ بی نقص ترین و تمیز ترین تزئین است پیدا کنید و بعد کارِ شات گرفتن را یک سره کنید.

از وسایلِ آشپزخانه کمک بگیرید

این که می گوئیم به هنگامِ عکاسی تبلیغاتی شیرینی از وسایل آشپزخانه کمک بگیرید به معنای این نیست که وسایلِ کثیف و ظرف های نشسته و تلمبار شده را به هنگامِ شات گرفتن از اطراف کیک خارج نکنید!
سادگی و بی ریا بودن خوب است اما قطعا بهداشت حرفِ اول را در تبلیغاتِ محصولاتِ غذایی می زند. برای این کار اصلا سعی نکنید بیش از حد زوایا را شلوغ و پر هرج و مرج نشان بدهید. هرچه عکس مینیمال تر و ساده تر باشد، جذابیتش هم بیشتر.
اما اگر می خواهید فضا را از خلوتی در بیاورید، می توانید از یک کاردِ دسته چوبیِ مخصوصِ برشِ کیک، قالب های شیرینی پزیِ طرح دار، یک فنجان چای یا قهوه که بخار از آن خارج می شود کمک بگیرید و در اطرافِ بشقابِ کیک به عنوانِ وسیله تزئینیِ مکمل قرار بدهید. این نکته چهارمی احتمالا مهمترین بخش از مبحثِ عکاسی از شیرینی بود.

از پس زمینه غافل نشوید

اصولا سادگی همیشه طرفدار دارد. اگر بخواهید از بک کراند های پلنگیِ خال خال یشمی به جهتِ مجلل کردنِ محیطِ کیک یا شیرینی استفاده کنید، قطعا بازی را دو هیچ واگذار کرده اید.
اول از این که چنان چه کسب و کارِ خانگی دارید و طرفدارِ ساختِ پس زمینه با کاغذ رنگی هستید، می توانید به راحتی به وسیله یک مقوایِ فابریانو که تمامِ کادرِ صفحه را کاور کرده، بک گراندِ ساده و چشم نوازی درست کنید.
مثلا اگر کیک یا شیرینی تان با طعمِ بلوبری است، استفاده از یک مقوایِ آبیِ آسمانیِ کم رنگ و چند تکه از میوه بلوبری که در اطراف و پایِ بشقاب ریخته شده است، زمینه را خیلی حرفه ای تر می کند تا آن که کاشی های قهوه ای آشپزخانه در عکس چشم را خون بیاورد و توی ذوق بزند. به عنوانِ نکته آخر باید بگوئیم که سعی کنید همیشه به هنگامِ گرفتن شات از کیک و شیرینی، دوربین را در حالتِ پرتره تنظیم کنید و اگر اطرافتان به صورتِ غیر حرفه ای شلوغ است، از تکنیکِ بوکه استفاده کنید و پس زمینه را تا جایی که می شود مات کنید تا تمامِ تمرکزِ مخاطب به سوژه اصلی جمع باشد.

اگر دلتان می خواهد اطلاعاتِ عمومیتان در زمینه عکاسی تبلیغاتی بالا برود، به سایرِ مقالاتِ همین سایت سری بزنید و اگر هم به دنبالِ بهترین راه برای ثبت عکس های تبلیغاتی هستید، باز هم می توانید روی ایران مایند حساب باز کنید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *