عکاسی از فرش ، آموزش عکاسی از فرش ، عکاسی تبلیغاتی از فرش

این 4 قانون را در عکاسی از فرش رعایت کنید

عکاسی از فرش، باید بیش از هر شاخه دیگری از عکاسی در خونِ ما باشد؛ چون ما ایرانی هستیم و بیشتر از تمامِ مللِ دیگر با رَج به رَج این هنرِ کهن آشنایی داریم.
شاید در ابتدا به نظر برسد که لازم نیست همه ما آموزش عکاسی از فرش را ببینیم چون قرار نیست همه یک گالری بر پا کنیم.
اما مطمئناً همه ما حداقل یک بار در موقعیتِ فروشِ فرشِ دست دوم قرار گرفته ایم و می دانیم باید یک عکسِ با کیفیت برای قانع کردنِ مشتری بگیریم و بعد در سایت بارگذاریش کنیم. اما این کار چه ظرافت هایی دارد؟

هنرِ عکاسی از فرش را بیشتر بشناسید

آموزش عکاسی از فرش ، آموزش عکاسی تبلیغاتی از فرش ، عکاسی تبلیغاتی از فرش و گلیم

شاید تصور کنید که عکاسی تبلیغاتی از فرش همان عکاسی صنعتی است و با هم تفاوتی ندارند. اما همان طور که در مقالاتِ بی شماری گفتیم، عکس صنعتی با تبلیغاتی متفاوت است.
در حقیقت فرش ها پتانسیلِ عجیبی دارند چون هم قابلیتِ عکاسی صنعتی را دارند هم تصاویرِ تبلیغاتی. از این نظر که:

آموزش عکاسی از فرش در ژانرِ صنعتی

شما فقط وظیفه نشان دادنِ اصلِ داستان را دارید و نباید حاشیه بروید و شاعرانه به آن نگاه کنید.
ما این عکس از گلیم یا قالیچه و فرش را برای استفاده در کاتالوگ های آنلاین یا فیزیکی نیاز داریم. مشتری در عکاسی صنعتی از فرش، فقط می خواهد با جنس، رنگ بندی ها و تار و پودِ فرش آشنا شود پس فضایِ عکس را با سناریو نوشتن و دکور زدن کِش نمی دهیم.

عکاسی تبلیغاتی از فرش

عکس شما در این ژانر روایت دارد و می خواهد حرف بزند.
شما از دکور، بک گراند، نور پردازی و تجهیزاتِ تزئینی، برای جذاب تر کردنِ عکس استفاده می کنید. چرا؟ چون این بار قصدِ معرفی و برندسازیِ اثرگذار در تلویزیون، سایت، پیج یا بنر های بزرگِ تبلیغاتی را دارید.
در نتیجه اینجا کار به سناریو نوشتن و خلاقیت چاشنی عکس کردن می رسد. پس فرش ها، هم سوژه های جدی و بروشور پسند هستند، هم دلبر و رنگارنگ برای استفاده در تبلیغات.

قوانینِ نا نوشته عکاسی از فرش

این که می گوئیم نا نوشته منظورمان این است که تا امروز هیچ کتاب یا منبعِ قطوری درباره آموزش عکاسی از فرش ننوشته اند.
در حقیقت هر چیزی که می خوانیم  و یاد می دهیم، تجربیاتی هستند که عکاس ها در طیِ سالیانِ مختلف به آن رسیده اند و برایمان نقل کرده اند.
برای آن که بتوانید یک عکسِ تبلیغاتی پسند و استاندارد از قالی خود بگیرید، بهتر است این نکات را رعایت کنید:

آموزش عکاسی تبلیغاتی از فرش ، عکاسی از فرش

اول بهداشت بعد کار؛ نخستین قانونِ عکاسی از فرش

در آموزش عکاسی تبلیغاتی از فرش، خیلی ها اعتقاد دارند این کار آن قدر ظریف است که باید در هنگامِ شکل دادن به فرش و رساندنش به فرمِ تبلیغاتی، حتما دستکش دستتان باشد.
خصوصا در هنگام کار با فرش های دستباف یا ابریشمی به علتِ حساسیتِ جنس باید حتما اصولی را رعایت کرد تا تعریقِ دست به فرش منتقل نشود. نظافت و درخشندگی فرش از فاکتور های اولیه است.

همیشه به سمتِ نور بروید

نورپردازیِ شَکیل، دومین قانونِ مهمِ عکاسی از فرش است.
بعضی ها اعتقاد دارند که نور های استودیویی بهترین گزینه برای کار هستند. خب این قطعا انتخاب حرفه ای تری است که کار را به کاردانش بسپاریم و کلِ فرایندِ عکاسی را در یک استودیو مجهز انجام بدهیم.
از طرفی قانونِ استفاده از نورِ طبیعی هم در عکاسی تبلیغاتی از فرش و گلیم خیلی طرفدار دارد. چون فرش ها نمادِ زندگی و راحتی هستند و از طرفی ما می خواهیم حسِ شبیه سازی خانگی را به مخاطب تلقین کنیم.
پس اگر فلاش پرتابل، سافت باکس، چتر نور و لوازمی اولیه ای که برایش نیاز است را ندارید، حتما به نورِ غلیظِ پنجره پناه ببرید و برای یک دست کردن و لطیف شدنش از مقوایِ سفید استفاده کنید.

تنظیمات دوربین را از یاد نبرید

بعد از اطمینان از پاکیزگی فرش و رسیدن به هارمونی درست برای نورپردازی، باید تنظیماتِ دوربین را سرِ حال بیاورید.
ما در عکاسی تبلیغاتی از فرش نیاز به نهایتِ رزولوشن برای نشان دادنِ رج ها را داریم. پس استفاده از دوربین با لنز کثیف و دستِ لرزان کلا کنسل است.
در این قسمت از فراگیری ترفند های عکاسی تبلیغاتی فرش، تا می توانید دیافراگم را ببندید. هر چه دیافراگم بسته تر باشد، عمق میدان وضوح بیشتری دارید و تمام نقاط فرش را در فوکوس میبینید.

فرش را از خواب بیدار نکنید!

قطعا اصطلاح خوابِ فرش را حتی در خارج از حوزه آموزش عکاسی از فرش شنیده اید. خواب یعنی ارتفاعِ گره قالی و چیزی که باعث می شود رنگِ زیرین گره های تار و پود با رنگِ رویی اش کمی متفاوت باشد.
نکته ای که باید در هنگامِ عکاسی از فرش به آن توجه کنید، این است که شما قصد دارید یک تصویرِ واقعی از رنگِ کار را به مخاطب نشان بدهید. پس باید خوابِ فرش را در جهتِ درستش قرار بدهید تا تناقضِ رنگی پیش نیاید.
البته پیدا کردنِ خواب کارِ راحتی نیست و بنا بر ابریشمی، دست باف یا ماشین باف بودنش و امضایِ بافنده، متفاوت است. هر خواب هم گونه های مختلف دارد و گاهی با یک بار دست کشیدنِ رفت و برگشتی بر روی فرش به راحتی پیدا نمی شود.

عکاسی صنعتی از فرش ، عکاسی تبلیغاتی فرش

نتیجه گیری

ما در این مقاله درباره ایده پردازی عکاسی از فرش چیزی نگفتیم چون ایده گرفتن نیاز به خواندن ندارد بلکه با دیدنِ تصاویر حاصل می شود.
اما به صورتِ کلی یکی از قوانینِ پیاده سازی ایده های عکس تبلیغاتی از گلیم و قالی، شخصیت دادن به فرش است.
حالا این شخصیت می تواند در قالبِ یک ژستِ ورقه ای و لایه لایه نشان دادن باشد، یا عکس گرفتن از آن بر روی دارِ قالی باشد یا حتی آویزان کردنش بر روی دیوار و ارجاع دادنش به قصه کشیدنِ تابلو نقاشی با رنگ های زنده.

امیدواریم این نکات به شما در گرفتنِ عکس های حرفه ای از فرش کمک کند.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *