پرده سبز ، پرده کروماکی ، پرده سبز چیست

هر چیزی که لازم است درباره پرده سبز بدانید

پرده سبز یکی از بزرگترین دستاورد های جهانِ فیلمبرداری و سینما محسوب می شود.
شاید هیچ چیزی به اندازه این پرده ساده و بی حاشیه، در کیفیت، هزینه تمام شده فیلم ها، سهولت در پردازشِ سناریوی های خیالی و غیره، اثرگذار نبوده است.
اما این پرده سبز چیست و در نهایت به چه صورتی می تواند همه چیز را به واقعیت تبدیل کند؟ اصلا چطور می شود از ارتفاع پرید ولی آسیب ندید و همچنان همه فکر کنند ما واقعا از یک پل به پائین پرده ایم؟
این بار هم جوابِ سوالاتتان در دستانِ ایران مایند است.

پرده سبز دقیقا چیست؟

پرده سبز کروماکی ، قیمت پرده سبز ، پرده کروماکی

پرده سبز یا همان پرده کروماکی، وسیله است که در پس زمینه شما در هنگامِ فیلمبرداری یا عکاسی قرار می گیرد.
کروماکی به علتِ آن که بالا ترین تضاد را از لحاظِ توناژ رنگی با پوستِ انسان دارد، در برنامه های ویرایشی و فتوشاپی به راحتی قابلِ حذف است.
حالا چرا باید پرده کروماکی را حذف کرد؟ جواب ساده است! برای آن که شما پس زمینه دلخواهتان را به طبیعی ترین شکلِ ممکن در فیلم یا عکس با او جایگزین کنید.
حالا توجیه اقتصادی پرده سبز چیست؟ این است که شما لازم نیست هیچ هزینه ای برای ساختِ یک دکورِ گران قیمت بکنید.
یا لازم نیست واقعا جانِ بازیگر را برای انجامِ کار های اکشن به خطر بی اندازید چون می شود به وسیله پرده سبز کروماکی و جلوه های ویژه او را در میانِ یک صحنه جنگِ پرحادثه مونتاژ کرد.

پرده سبز چه زمانی ظهور کرد؟

باید اعتراف کرد که پرده کروماکی پس از دوربین، پر قدمت ترین وسیله در صنعتِ سینما محسوب می شود.
ما استفاده امروزی از پارچه سبز فیلمبرداری را به ادوین اس پورتر، کارگردان و ایجاد کننده مفهوم تدوین تداومی مدیون هستیم.
در حقیقت او بود در 1903 برای اولین بار با استفاده از یک کیسه سیاه در پس زمینه پنجره و انداختنِ عکسِ قطار و درخت بر روی آن، به ما فهماند پرده سبز چیست.
همچنین در اولین سال های پس از شکل گیری سینمای صامت و جلوه های ویژه این چنینی، فیلم های مهم و پر خرجِ دیگری هم از این تکنیک استفاده کردند. مثلِ بن هور، مری پاپنز، داستان های آلیس (توسطِ والت دیزنی) و همچنین مرد نامرئی.

با انواع پرده کروماکی آشنا شوید

شاید تصور کنید که مگر اصلا این وسیله انواع دارد؟ پارچه سبز، سبز است دیگر! اما شما به هنگام خرید پارچه سبز فیلمبرداری  باید علاوه بر توجه به سایز، به انواع و جنس هایش هم توجه کنید. مثلا:

پرده سبز از نوعِ وینیل

خرید پارچه سبز فیلمبرداری ، بهترین پارچه برای کروماکی

تا به حال بنر های ترحیم یا تبریک را دیده اید؟ وینیل دقیقا همین جنس را دارد.
پرده ای پلاستیکی است که اگر به دنبالِ اقتصادی ترین قیمت پرده سبز می گردید، این جنس می تواند حسابی برایتان کار راه انداز باشد. ما وینیل را برای کاور کردنِ یک استودیوی کاملِ پیشنهاد نمی دهیم.
چرا که به علتِ بافتِ پلاستیکی اش فرایندِ ورود و خروجِ هوا را به شدتِ کاهش می دهد و همین می تواند تنفس را در حینِ کار سخت کند. درست که این جنس چروک نمی شود و این یکی از محاسنِ پرده سبز است، اما وینیل ها در هر سایزی پیدا نمی شوند و محدودیت ابعادی دارند.

نوعِ مخملی

پارچه کروماکی ، پارچه سبز فیلمبرداری ، خرید پارچه سبز فیلمبرداری

این بهترین پارچه برای کروماکی است البته اگر پول و پَله در بساط داشته باشید!
این نوع در بافت های کتان و ابریشمی به فروش می رسد پس قطعا دلیل گران تر بودنش به نسبتِ سایرِ مدل ها، همین جنسِ پارچه است.
نوعِ مخملی اگر درجه یک باشد، اهلِ خط و چروک بازی نیست و حتی اگر تا هم بخورد باز خم به ابرو نمی آورد. مخملی های کتانی و ابریشمی حتی از لحاظِ جا به جایی هم کارِ شما را سخت نمی کنند.
شما لازم نیست آن ها رُل کنید یا وزنِ زیادی را برای حمل کردنش تحمل کنید. این مدل حتی در ابعادِ بزرگ هم به راحتی داخلِ یک کیف  تا می شوند و جا می گیرند. به صورتِ کلی و خیلی صادقانه می گوئیم که اگر قیمت پرده سبز برایتان مهم نیست و دوست دارید یک جنسِ بدونِ مرگ و بی درد سر بگیرید، ما همین نوع را پیشنهاد می دهیم.

نوعِ کاغذی فون کروماکی

پرده سبز چیست ، پرده کروماکی

خب تا این جا فهمیدیم که پارچه کروماکی لزوما و حتما نباید از جنسِ پارچه ای باشد.
می تواند هر قامت و متریالی باشد اما کاری که از او می خواهیم را درست انجام بدهد.
فون های کاغذی، یکی از پر استفاده ترین نوعِ پرده های سبز هستند. علتش تنوعِ بالایِ رنگی و راحتی نصب و استفاده است.
یعنی شما به وسیله نگهدارنده ها، می توانید پشتِ هم و به صورتِ رُلی رنگ های متنوعی از پرده سبز کروماکی داشته باشید و حالش را ببرید.
قیمت پرده کروماکی فونی هم به نسبتِ سایر جنس ها و البته تنوعش، بسیار مقرون به صرفه تر است.

پرده سبز خوب چه خصوصیتی دارد؟

اول از این که ما درباره قیمت پرده سبز چیزی نگفتیم چون اصولا کارِ ما نبضِ بازار را در دست گرفتن نیست. اما این پرده ها با توجه به سایز، جنس و نوعِ برند و کیفتشان، از 100 هزارتومان شروع می شوند و تا 5 میلیون هم می رود.
اما چیزی که باید در هنگامِ انتخاب پرده سبز به آن توجه کنید علاوه بر نوعِ نیازتان، خصوصیاتِ کیفی آن هم هست. مثلا:

  • جنسی را انتخاب نکنید که نور را بازتاب بدهد. انعکاسِ نور در پرده های کروماکی مساوی است با خراب شدنِ کار ها و طبیعی در نیامدنِ ادیتِ نهایی.
  • به قابلِ حمل بودنش فکر کنید. اگر شغلِ شما طوری است که مدام در حالِ تغییر لوکیشنِ استودیو خود هستید، کروماکی های پرتابل و قابلِ حمل را بگیرید و سراغِ ثابت ها نروید.
    از طرفی قابل حمل بودن به معنایِ جا گیر نبودن هم هست. مثلا فون های مقوایی چون قابلیتِ تا شدن ندارند می توانند در زمانِ جا به جایی و حمل، شما را به چالش بکشند.
  • متریالِ پرده سبز کروماکی شما باید آنقدر مرغوب باشد که هیچ چینی بر پیشانی اش نیوفتد.
    یعنی کوچکترین چروکی می تواند کروماکی شما را بلا استفاده کند چون خطوط بر روی پرده سایه می اندازند و این یعنی غیر طبیعی حذف شدنش در فرایندِ ادیت و فتوشاپ.

امیدواریم این نکات شما را در خرید بهترین پرده سبز کمک کند.

صبر کنید!!!!! هنوز تمام نشده…

مدرس هستید؟ یا صاحب یک فروشگاه هستید و می خواهید یکسری ویدیو های معرفی محصول بگیرید؟
نمی خواهید برای پرده سبز هزینه کنید چون به نظرتان به دردتان نمی خورد؟ یا جا و مکانی برای ضبط ویدیو ها ندارید؟

مژده مژده!!! نگران نباشید…

ایران مایند هم می تواند اتاق کروماکی اش را برای ضبط ویدیو هایتان به شما اجاره بدهد هم می تواند با تیم حرفه ای فیلمبرداری اش، با بهترین تجهیزات صدا برداری و تصویر، بهترین خروجی را نصیبتان کند. اصطلاحا فقط خودتان را بیاورید و ویدیو بگیرید و بروید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *