تکنیک مانکن نامرئی ، آموزش تکنیک مانکن نامرئی ، آموزش اجرای تکنیک مانکن نامرئی

با 2 بشکن تکنیک مانکن نامرئی را پیاده کنید

تکنیک مانکن نامرئی! چقدر اولش مرموز و ترسناک به نظر می رسد. یعنی چه که یک چیز را نامرئی کنیم؟
مثلا من از برادرم به عنوانِ مانکن استفاده می کنم و بعد با یک وردِ سرخپوستی ناپدیدش می کنم؟ این ها شاید اولش به ذهنمان برسد ولی داستان قطعا قرار نیست شبیه به فیلم های ژانر وحشت باشد.
ما وقتی می گوئیم (تکنیک) یعنی قرار است چیزی را به شما آموزش بدهیم تا امری ممکن و منطقی را رقم بزنید نه اتفاقی که خودمان می دانیم در واقعیت امکان ندارد. اما چگونه؟ با ایران مایند همراه باشید.

تکنیک مانکن نامرئی چیست؟

آموزش تکنیک مانکن نامرئی یعنی این که شما یاد بگیرید چگونه بدونِ اتکا و وابستگی به مدل های زنده، خودتان کارِ خودتان را راه بی اندازید.
همه ما مانکن هایی که در پشتِ ویترینِ مغازه با قد و قامتی بلند و تراشیده خودنمایی می کنند را دیده ایم.
پلاسیک های ورزیده هیکلی که یک انسان در حالتِ عادی باید سال ها خاکِ باشگاه بخورد تا به درجه جذابیتِ آن ها برسد. اما چطور به کمکِ  این ها عکاسی با مانکن نامرئی انجام بدهیم؟

 • این مانکن ها از جنسِ پلاستیکی تا چوبی از قیمتِ 70 هزار تومان و گاهی تا 4 میلیون تومان به فروش می رسند.
  شما می توانید یکی از این ارزان ها را تهیه کنید، حالا لباس را تنش کنید و بعد با ترفند هایی مثلِ نورپردازی خوب، زاویه دوربین و خطایِ دید، بک گراندِ مناسب و البته حقه های فتوشاپی، این مانکن را از تصویر حذف کنید.
  حالا فقط چه می ماند؟ حالتی از هیکلِ مانکن که به لباس فرم داده و آنکاردش کرده. در حقیقت انگار روحِ مانکن در تنِ لباس جا مانده است.

چرا آموزش تکنیک مانکن نامرئی مهم است؟

بحث از خیلی جهات قابلِ تفکر است. اما قبل از آن که علت و معلول برایتان بچینیم، باید یک نکته را صادقانه به زبان بی آوریم.
تکنیک مانکن نامرئی نیاز به کار با برنامه های ویرایشی عکس را دارد. علاوه بر آن باید دوربین، بک گراند، مانکن و پس زمینه خوب هم داشته باشیم.
حالا به نظرتان چند درصد از فروشندگان و صاحبان آنلاین شاپ، پکیجِ کاملی از این امکانات را دارند؟ پس همین اول راه پیشنهاد می کنیم، کار را به اوستا بنایش بسپارید و آتلیه های تخصصی را برای عکاسی تبلیغاتی از لباس انتخاب کنید.
و اما بعد! آموزش دیدن برای پیاده سازی حقه مانکن شبحی مهم است به دلایلِ زیر:

آموزش اجرای تکنیک مانکن نامرئی ، آموزش تکنیک مانکن نامرئی

آدم ها همیشه با شما خوب راه نمی آیند

ببینید مانکن اسمش رویش است، یعنی فردی که خدا برای هیکل و قد و چهره اش، سنگ تمام گذاشته است.
پیدا کردنِ چنین لعبتی هم در حالتِ عادی نیاز به صرفِ هزینه دارد؛ هم مادی مثلِ پرداختِ دستمزد و هم معنوی مثلِ صرفِ زمان.

تبلیغات یعنی جانِ فروش

امروزه روز هیچ بیزینسی در افزایش فروش موفق نمی شود مگر با عکاسی تبلیغاتی و بازاریابی اینترنتی قوی. آموزش تکنیک مانکن نامرئی از این جهت به درد می خورد که شما به عنوانِ فروشنده موظف هستید زوایایِ درست و با کیفیتی از محصول نشان  بدهید.
مانکن های نامرئی حواسِ بیننده را پرت نمی کنند و باعثِ جلبِ توجه 100 درصدی او به اصل و جزئیاتِ محصول می شود.

در تکنیک مانکن نامرئی چه تجهیزاتی نیاز است؟

همان طور که ما برای آشپزی به متریال احتیاج داریم، برای آموزش اجرای تکنیک مانکن نامرئی هم یکی سری تجهیزات لازم داریم. از جمله:

خودِ مانکن!

درست است که این بنده خدا در هیچ عکسی حضور ندارد و همیشه حذف می شود، ولی به او نیاز داریم. مانکن ها هر رنگی می توانند باشند اما اگر به رنگِ پس زمینه باشند کارمان هزار برابر راحت تر است.
اگر از مانکن هایی استفاده کنید که تکه سرشان از بدنشان جدا می شود دیگر نیازی نیست که دردسر ترکیب دو عکس (یکی روی مانکن و دیگری بی مانکن برای بدست آوردن قسمت پشت) را بکشید. احتمالا می خواهید بدانید چه نوع مانکنی مد نظرمان است؟ عکسی که در ادامه گذاشتیم را ببینید.

تکنیک مانکن نامرئی ، آموزش اجرای تکنیک مانکن نامرئی

پس زمینه

هرچند که همیشه بهتر است رنگِ بک گراند با توجه به رنگِ محصول و سوژه انتخاب شود، اما در این تکنیک ما پیشنهادمان برای همه لباس ها پس زمینه سفید و به همراهِ مانکنِ سفید است.
این رنگ بیشترین انعطاف برای انجامِ کار های ویرایشی را دارد.

دوربینی که نیاز است

شما حتی با دوربین های گوشی تلفن همراه هم می توانید عکاسی خوبی داشته باشید؛ البته اگر تنظیماتش را سرِ حال آورده باشید.
مثلِ وایت بالانس، ایزو (کم ترین حالت)، فوکوس و سرعتِ شاتر. اما تنظیمات دیافراگم چیزی نیست که بشود در دوربین های گوشی دست کاری اش کرد.
پس اگر دوربینتان حرفه ای است، علاوه بر توجه به مواردِ اولیه که گفتیم، دیافراگم را بینِ F11 تاF16 بگذارید. چرا؟ چون هر چه گشودگی دریچه دیافراگم کمتر باشد، جزئیات با فوکوس بالاتری نشان داده می شوند.

 • یادتان باشد: بهترین زاویه ای که می توانید دوربین را برای عکاسی از پوشاکی مثلِ تیشرت، کت، پیراهن و … آماده کنید، زاویه فیس تو فیس و مستقیم است.
  شما قرار نیست پایه دوربین را حرکت بدهید، بلکه اگر می خواهید زوایایِ مختلفِ محصول دیده شود، باید مانکن را جا به جا کنید.
 • یادآوری دوم: در آموزش تکنیک مانکن نامرئی، نوری که از بالا می تابد و مانکنی که زیاد به پس زمینه نزدیک نیست، بهترین تنظیماتِ نورپردازی و پوزیشن برای داشتنِ یک شاتِ تبلیغاتی با نوری یک دست است.
  در ضمن هیچ وقت سافت باکس ها را از قلم نیندازید.
عکاسی با مانکن نامرئی ، آموزش اجرای تکنیک مانکن نامرئی

وقت آموزش تکنیک مانکن نامرئی است!

حالا شاید الان کم کم به بخشِ سخت و تکنولوژیکالِ قضیه رسیده باشیم. می دانیم که خیلی از ما پیچ و خم و خم های کار با فتوشاپ را بلد نیستیم اما بهتر است ابزاری که در فتوشاپ برای حذفِ مانکن از تصویر نیاز دارید به شما معرفی کنیم.

 • REFINE EDGE: این برای زمانی است که دوست دارید مانکن را در هوا معلق نشان بدهید.
 • QUICK SELECTIN
 • MAGIC WAND
 • MARQUEE
 • LASSO
 • MAGNETIC LASSO

این ها به جهتِ سر و کله زدن با چالشِ حذفِ مانکن از تصویر فقط در برنامه فتوشاپ به درد می خورند.
حالا اگر نتوانستید هیچ کدام از این ها را در تکنیک مانکن نامرئی پیاده کنید، می توانید سراغِ برنامه پیکس آرت بروید و با انتخابِ یک بگ گراندِ سفید، اضافه کردنِ تصویرِ اصلی به بک گراند و در نهایت با استفاده از ابزاری به اسمِ ERASE، مانکن را پاک کنید.
فقط توجه داشته باشید که این کار در پیکس آرت، کیفیت عکس را کمی پائین می آورد.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *