مپینگ پروجکشن

معرفی مپینگ پروجکشن (Mapping Projection)

نقشه‌کشی نمایی که نقشه‌کشی تصویری یا واقعیت فضایی نیز نامیده می‌شود . یک تکنولوژی نمایش است که برای انتقال اشیاء مخصوصاً اشیایی که شکل نامتقارن دارند به صفحه نمایش برای نمایش با پروجکشن استفاده می‌شود . این اشیاء می‌توانند مناظر صنعتی پیچیده مثل ساختمان‌ها باشند. نقشه جسم دو یا سه بعدی با استفاده از نرم‌افزاری تخصصی به صورت فضایی در یک برنامه مجازی ترسیم می‌شود که محیط واقعی پیرامون آن جسم را نمایش می‌دهد . می‌توان این نرم‌افزار را با یک پروژکتور همراه کرد و تصویر دلخواه را روی آن شئ انداخت . هنرمندان و تبلیغ کنندگان از این تکنیک استفاده می‌کنند و می‌توانند ابعاد بیشتر، توهم بصری و حرکت‌هایی را به اشیاء ساکن اضافه کنند . معمولاً این ویدئو را با صدا همراه می‌کنند تا یک روایت دیداری_شنیداری خلق کنند .

مپینگ پروجکشن

تاریخچه پروجکشن مپینگ

اگر در گوگل واژه ” پروجکشن مپینگ ” را جستجو کنید نتایجی قدیمی تر از ۳ سال پیدا نخواهید کرد، به این دلیل که نام قدیمی تر و آکادمیک آن ” واقعیت افزوده فضایی” است.
اگرچه تکنولوژی پروجکشن مپینگ جدید می باشد ، با این حال قدمت این روش به اواخر ۶۰میلادی بر می گردد . در ان هنگام ویدئو مپینگ ، واقعیت افزوده و لامپ سایه زن مطرح شدند .
اولین بار مفهوم پروجکشن مپینگ به صورت اکادمیک توسط دانشگاه کارولینا در دهه ۹۰ میلادی مطرح شد . هنگامی که محققان بر روی پروژه ایی تحت عنوان Office of the Future to connect offices کار می کردند . از سال ۲۰۰۱ ، هنرمندان بیشتری بر روی پروژکشن مپینگ کار کردند و گروهی از محققان ماکروسافت شروع به کار روی فناوری های پیشرفته پروژکشن کار کردند . پروجکشن مپینگ واقعا شروع شد وقتی که در دانشگاه دنبال می‌شد .

” واقعیت افزوده فضایی” در دانشگاه کارولینا شمالی توسط رامش راسکار ، گرگ ویلچ ، هنری فوچس و دیاپاک باندیوپادیه و سایر همکاران با یک مقاله شروع شد . پروژه “دفتر آینده” ، دنیایی را پیش‌ بینی می‌کند که در آن طراحان می‌توانند با پروژکتور ها هرسطحی را پوشش دهند . به جای اینکه به یک مانیتور کامپیوتر کوچک نگاه کنیم ، می‌توانیم واقعیت افزوده را از میزمان تجربه کنیم .

۳D مپینگ یا ویدئو مپینگ (video mapping) که با نام های پروجکشن مپینگ (Projection mapping) و نورپردازی سه بعدی هم شناخته میشود ، یک تکنولوژی نوین برای نورپردازی بر روی سطوح مختلف میباشد.
این سطوح و محصولات ممکن است ساختمان ها ، محصولات شما و یا یک تئاتر باشد که با استفاده از نرم افزارها و تولید محتوای سه بعدی ویژه ، جلوه هایی متمایز و جذاب را ایجاد میکند .در تکلنولوژی۳D مپینگ میتوانید با ترکیب صدا و تصویر ؛ بعد سازی ، توهم نوری، مفهوم حرکتی و … بر روی سطح ایجاد کنید تا یک روایت صوتی و تصویری را ایجاد کنند .

مپینگ پروجکشن

نحوه کارکرد ۳D مپینگ

سیستم ۳D مپینگ به شما این قابلیت را خواهد داد تا بدون عینک های۳ بعدی بتوانید در تمامی سطوح ( هموار و غیر هموار ) تصویر را به صورت ۳ بعدی مشاهده نمایید . برای ساخت و اجرای ویدئو مپینگ ابتدا مکان و سطح مورد نظر را از لحاظ ابعاد و ساختار شناسایی شده ، سپس نسبت به ابعاد و فرمت سطح اجرا ، محتوای ۳ بعدی تولید میگردد.

قیمت ویدئو مپینگ با توجه به محیط و شرایط نصب سیستم ، ابعاد و متریال سطح مورد نظر و محتوای تیزر تولیدی متغییر بوده و پس از بازدید و کارشناسی اولیه محاسبه خواهد شد .ویدئو مپینگ Video Mapping کاربردهای بی شماری دارد و قابل استفاده در کنسرت ها ، تالار ها ، همایش ها ، سمینارها ، هایپر مارکت ها ، رستورانها ، مزون ها ، بوتیک های پوشاک ، گالری ها ، بانک ها ، نمایشگاه ها ، نمای داخلی یا خارجی ساختمان و غیره … را دارد .

۳D اولین بار توسط کمپین های تبلیغاتی و ویدئویی گروه موزیک guerrilla مطرح گردید . پس از آن کمپانی های بزرگی نظیر نوکیا ، سامسونگ ، یونیلور ،  BMW…. از تکنولوژی ویدئو مپینگ برای ساخت کمپین های تبلیغاتی محصولات خود به صورت انبوه در شهرهای بزرگ دنیا استفاده کرده اند . این شرکت های بزرگ معمولا از تکنولوژی ۳Dمپینگ برای تصویر سازی بر روی صحنه ها بر روی ساختمان ها استفاده می کنند .
در حال حاضر استفاده از این تکلنولوژی در کمپانی های تبلیغاتی و هنری روز به روز در حال افزایش است . یکی از استفاده های جالب از این تکنولوژی مپینگ و پروژکشن ۳ بعدی برای ایجاد حس عمق در بازی پینبال بود . در رقص های موزیکال EDM ، این تکنولوژی با تلفیق موزیک و همگام سازی با آن سرعت در حال افزایش است . اگرچه معمولا پروژکشن های معمولی استفاده می گردد ، گاهی مواقع هنرمندان طرح های ۳D برای تصویر کردن استفاده می کنند . 

هنرمندان ممکن است به عنوان یک فرم آونگارد برای بیان این تکنولوژی که طرح های ۳ بعدی خود را تصویر می سازد برای ارتباط با مخاطبان به عنوان راه جدید ارتباطی استفاده کنند.نورپردازی سه بعدی یا همان ۳D Mapping ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی است که به واسطه آن می توان احجام و سطوح نا متعارف را ، به سطوح نمایشی ویدئویی تبدیل کرد و با ارائه تصاویر و طرح های سه بعدی بر روی آنها همراه با موزیک متناسب ، تصاویر متحرک جذاب و هیجان انگیزی خلق کرد .این تکنیک توسط به هم دوختن تعداد متعددی دستگاه ویدئو پروژکتور می توان تصویری یکپارچه بر روی نمای ساختمان ایجاد کرد دوختن پروژکتورها به یکدیگر .

از ۳D mapping می توان در سه فضای مختلف استفاده کرد:

  1.  تریدی مپینگ بر روی بدنه ساختمان ها
  2. تریدی مپینگ بر روی ماکت محصولات یا حجم بزرگ
  3.  تریدی مپینگ بر روی لوگوی مجموعه

این فناوری ابداع شده تا برند شما را در مرکز کانون توجه مخاطبان قرار داده و تخیل آنها را درگیر خود نماید و به این روش، گفتمانی تعاملی میان برند شما و مخاطب برقرارمی سازد . تعاملی دلپذیر و جذاب که تا مدتها مخاطبان آن را از یاد نخواهند برد.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *