عکاسی جواهرات ، عکاسی از جواهرات ، عکاسی تبلیغاتی از جواهرات

با این 7 راهکار، عکاسی جواهرات آسان می شود

عکاسی جواهرات شاید در نگاهِ اول آن قدر پیچیده به نظر برسد که بخواهید قیدش را بزنید.
عکاسی از جواهرات و طلا به علتِ ظرافتِ سوژه، نیاز به دقت و حوصله بسیار دارد. اما علاوه بر این ها، یادگیری چند نکته می تواند این کارِ سخت را با یک نتیجه دلچسب همراه کند. پس با ایران مایند همراه باشید.

رازِ حرفه ای بودن در عکاسی جواهرات چیست؟

احتمالا برایتان پیش آمده که در عکاسی تبلیغاتی از جواهرات ، در چند شاتِ اول از فرطِ نا امیدی، انگشتر یا طلای موردِ نظر را به گوشه ای پرتاب کنید. 
مثلا شما ایده آلِتان آن عکسِ حرفه ای در کاتالوگِ برندِ گوچی بوده اما نهایتاً جواهرتان، شبیه به یک دستبندِ پلاستیکی که از لپ لپ در آوردید در عکس افتاده است. به نظرتان این همه تفاوت ناشی از چیست؟
ما برای این سوال یک پاسخِ قاطع و راهگشا داریم. زمانی که شما بتوانیم در نورپردازی و انتخابِ لنز، به تعادل برسید، 90 درصدِ مسیرِ عکاسی صنعتی از طلا را پست سر گذاشتید؛ تازه آن هم با موفقیت. اما چطور می شود به این نقطه رسید؟

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید کلیک کنید.

نورپردازی در عکاسی جواهرات

فلاش دوربین، خیلی از مواقع به دادمان می رسد. اما در بحثِ عکاسی تبلیغاتی از جواهرات، باید با احتیاطِ کامل از آن استفاده کرد.
چرا؟ چون قدرتِ عجیبی در ایجادِ سایه های تاریک بر رویِ اکسسوریِ موردِ نظر را دارد.
سایه ها اگر به موقع و چشم نواز ایجاد نشوند، بخاطرِ کنتراستِ شدیدی که ایجاد می کنند، می توانند تمامِ ظرافتِ لازم در عکاسی از جواهرات را از بین ببرند. پس راهِ حل چیست؟
برای به دستِ آوردنِ یک نورِ فلورسنتِ جذاب که بیش از حد گرما نداشته باشد، باید از چه ترفندی استفاده کنیم؟

خیمه نورِ در عکاسی صنعتی از جواهرات

خیمه های نور در عکاسی طلا و جواهر، بهترین دوستِ شما هستند.
این ها کمک می کنند تا نور به صورتِ یک دست و از همه جهات به سوژه بتابد و دیگری خبری از سایه ای زمخت و غیر و حرفه ای نباشد. برای درست کردنِ یک خیمه مخروطی، فقط کافی است کاغذ سفید، چسب و قیچی داشته باشید.
توجه داشته باشید که در ساختِ خیمه های مخروطی، نوکِ مخروط باید هم اندازه لنزِ دوربین شما باشد.
یعنی طوری که به صورتِ کاملا فیت به دوربین شما بچسبد و هیچ  نوری را از اطرافش واردِ لنز نکند. خیمه های نور لزوما مخروطی نیستند و شما می توانند با جعبه ها یا کاغذ های سفید، اقدامِ به ساختِ خیمه ای مربعی با مستطیلی بکنید.

بهترین دوربین

اگر بخواهیم یک دوربین جنرال برای عکاسی از جواهرات معرفی کنیم، باید مثلِ همیشه به دوربین های DSLR اشاره کرد.
اما موضوع این جاست که شما در عکاسی جواهرات آن هم به صورتِ حرفه ای، نیاز  به حضورِ لنزِ ماکرو دارید. لنزی که بتواند با حداکثرِ فوکوس و بالاترین رزولوشن، بیشترین جزئیات را از اکسسوری ما به نمایش بگذارد.
در این نوع از عکاسی، هر چه سنسور های دوربین کوچک تر باشد و تنظیماتِ نور دهیِ دوربین به صورتِ دستی تنظیم شده باشد، نتیجه خیره کننده تر خواهد شد.
لنز های ماکرو به صورتِ جداگانه برای موبایل هم به فروش می رسند. یعنی حتی اگر قصدِ آموزش عکاسی از جواهرات را دارید اما دوربینِ گران قیمت ندارید و فقط یک موبایل در اختیار دارید، می توانید این لنز ها را با قیمتِ بسیار پائین تر از یک دوربینِ حرفه ای خریداری کنید ولی از در نهایت با دیدنِ نتیجه شگفت زده بشوید.
البته اینکه می گوییم لنز ماکرو نتیجه را خیره کننده خواهد کرد به این معنا نیست که آیه آمده باشد حتما از لنز ماکرو استفاده کنید! شما با یک دوربین DSLR و لنز 50 یا 85 میلی متری هم می توانید عکاسی حواهرات را انجام دهید.

حالتِ دیافراگم

تعیین اندازه دیافراگم در عکاسی جواهرات به 2 عامل وابسته است. اول این که آیا قصد دارید تمامِ سوژه موردِ نظر در قابِ عکس حضور داشته باشد؟ پس برای این کار باید تا جایی که امکان دارد دیافراگم را باز کنید.
اما در دومین تصمیم ممکن است شما فقط بخواهید روی یک بخشِ خاصی از طلا یا نقره متمرکز باشید. مثلا الماسش؛ پس در این وضعیت از بسته ترین حالتِ ممکن یک دیافراگم استفاده کنید.

آموزش عکاسی از طلا و جواهرات

درست است که تا به این جا هم در حالِ آموزش دادنِ عکاسی از طلا و اکسسوری بودیم، ولی نکاتِ گفته شده در ابتدایِ متن، مقدماتی برای دست گرمی و روی فرم آوردنِ دوربین و تجهیزات بود.
عکاسی تبلیغاتی از جواهرات در دو مرحله قابلِ بررسی هستند. اول: پیش از آغاز. دوم: حینِ انجام کار.
شما در ادامه با ترفند هایی در حینِ عکاسی از اکسسوری آشنا خواهید شد. از جمله:

بک گراند در عکاسی جواهرات

در عکاسی از جواهرات، تجهیزاتِ گران قیمتِ زیادی در استودیو ها به چشم می خورد.
اما ما هدفمان این است که با محدود ترین شرایط یک عکسِ قابلِ قبول و حرفه ای بگیریم. چه برای به اشتراک گذاری در فضای مجازی چه برای چاپ در کاتولوگ های صنعتی.
اصولا هر چیزِ کاغذی و مقوایی در حینِ عکاسی تبلیغاتی، می تواند عکسِ شما را یک پله به حرفه ای تر شدن پرتاب کند.
مطمئن باشید مخاطب 1 درصد هم احتمال نمی دهد شما این عکس را با بقایایِ مقوایِ کاردستیِ خواهرِ 6 ساله تان گرفته اید.
استفاده از روزنامه های قدیمی یا کاغذ هایی که حروفِ انگلیسی بر روی آن نوشته شده باشد، کار را تو دل برو تر می کند.

شلوغ بازی در نیاورید

درست است که تبلیغات یعنی تجملات و اصلا کارش تحمیلِ چیز هایی است که مخاطب به آن نیازی ندارد، اما افراط در هر چیزی باعث می شود کار نتیجه معکوس داشته باشد.
جواهرات به خودیِ خود، کالای لوکس و تجملی محسوب می شوند. حالا فکر کنید یک پارچه پشمی با خال های یشمی، بک گراندِ اکسسوری ما باشد یا از آن بدتر، تنِ مانکنی باشد که قرار است این جواهر را روی گوش، انگشت یا هر جای دیگرش آویزان کند.
در واقع شما اصلا به جواهرِ خود فرصتِ دیده شدن نمی دهید.
به صورتِ کلی می خواهیم بگوئیم در عکاسی تبلیغاتی از طلا، لزوما نباید پس زمینه شما به اندازه یک تهران شلوغ و تجملی باشد.
گاهی فقط استفاده کردن از بناگوشِ مانکن با مدل مویی ساده و یقه ای ساده تر، می تواند تمامِ توجه را به همان گوشواره ای که قصدِ تبلیغش را دارید جلب کند.

در عکاسی جواهرات ترازِ سفیدی از قلم نیوفتد

تراز سفیدی از فاکتور هایی است که در هنگامِ عکاسی تبلیغاتی از جواهرات، بیش از سایرِ مواردِ مهم می شود.
مثلا اگر سینه ریزِ نقره شما در عکس به رنگِ مِسی بیوفتد، کلا باید قیدِ فعالیت در صنعتِ طلا و جواهر را بزنید!
برای تنظیمِ ترازِ سفید بهترین راه این است که عکس را در فرمتِ خام (RAW) سیو کنید تا به راحتی در زمانِ پردازشِ عکس، قابلِ ادیت باشد.

حالا یک سوال چالش برانگیز داریم! طبق تجربه تان بهترین راه برای آن که آنکه انعکاسِ دوربین یا عکاس بر روی سطحِ براقِ الماسِ جواهرات نیوفتد چیست؟ برای ایران مایند کامنت بگذارید.
یادتان نرود که ایران مایند با تیم مجرب عکاسی تبلیغاتی، عکاسی از جواهرات شمارا به خیره کننده ترین شکل ممکن انجام می دهد.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *