ترفند عکاسی با گوشی ، عکاسی از محصول برای اینستاگرام

4 نکته و 3 ترفند عکاسی با گوشی شگفت انگیز

ترفند عکاسی با گوشی، جادوگری یا ورد خواندن ندارد که شما را تبدیل به بزرگترین عکاسِ معاصر کند.
باید قبول کرد که خریداری دوربین حرفه ای، حالا دیگر تبدیل به یک خیالِ خوش برای تعدادِ زیادی از ما شده و از طرفی دوربین های گوشی هم کیفیتِ قابلِ قبولی دارند. اما با این حال باز هم نباید با محدودیت ها شکست بخوریم؛ هر چند جمله کمی شعاری است ولی تنها راهِ ادامه دادن است. این بار هم مثلِ همیشه با ایران مایند همراه باشید.

چرا یاد گرفتن ترفند عکاسی با گوشی مهم است؟

عکاسی از محصول برای اینستاگرام، یکی از دغدغه هایی است که اگر بلدش نباشیم، می تواند ما را حسابی توی خرج بندازد.
ما قصد داریم کیفیت یک چیز را در عکس به مخاطب نشان بدهیم و حاصلش جذبِ او به عنوانِ مشتری باشد.
پس آموزش عکاسی از محصولات با موبایل، باید چالش خیلی از ما باشد. البته باید صادقانه اعتراف کرد که ما هر چه قدر هم اصول و ریز و درشتِ ترفند عکاسی با موبایل را یاد بگیریم، باز هم نمی توانیم نتیجه کار را عیناً اندازه یک تیم حرفه ای در آتلیه ها در بیاوریم.
ولی با این حالا می توانیم چیزی خلق کنیم که در حدِ قابلِ قبولی با کیفیت باشد.
البته یاد گیری ترفند ها صرفاً در زمانِ عکاسی از کالا نیست و خودمان یا بقیه هم می توانند سوژه هایی برای ثبتِ یک عکس خلاقانه باشند که در اینستا پست می کنیم.

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید کلیک کنید.

3 ترفند عکاسی با گوشی

این احتمالا با نمک ترین بخشِ مقاله است چون تا این جا فقط به بررسی فلسفه اهمیتِ این کار پرداخته ایم.

دوربینِ خود را غرق کنید؛ اولین ترفند عکاسی با گوشی

یکی از ترفند های جالبی که می توانید با گوشی در هنگامی عکاسی یا فیلمبرداری پیاده کنید، انداختنش در آب است.
البته امیدوارم بعد از خواندنِ خط قبلی سریعا اقدام نکرده باشید و آب از سرش نگذشته باشد. در این حالت شما اول باید روشویی را پر از آب کنید و یک حوضچه مصنوعی کوچک بسازید.
حالا گوشی را روی تایمر بگذارید، بعد درونِ یک ظرفِ شیشه ایِ استوانه ای قرارش بدهید. ظرفی که دوربین در آن است را تا جایی که آب به داخلش نفوذ نکند در حوضچه فرو ببرید طوری که کاملا زیرِ آب را نشان بدهد.
در این حالت می توانید صورتتان را داخلِ روشویی پر از آب کنید و موبایل طوری از شما عکس بگیرد که انگار واقعا غرق شده اید و دوربین در زیرِ آب است.
این یک حقه برای عکاسی از محصول برای اینستاگرام  هم هست. مثلا فرض کنید می خواهید ضد آب بودنِ یک ساعت را به شکلی خاص و جدید به مشتری نشان بدهید.
کافی است گوشی را در محفظه ای شیشه ای بگذارید و داخلِ آبش کنید تا خودش عکاسی پی در پی کند.

گوشیِ شما سنگ فرشِ شماست

در این گونه ترفند های عکاسی با موبایل، باید کمی دل گُنده باشید و گوشیِ عزیز تر از جان را در موقعیت های غیر عادی قرار بدهید.
حالا خوب گوش کنید! اگر دوربین در حالتِ  پرتره است، آن را خارجش کنید و نگذارید پس زمینه بوکه (تار) بیوفتد.
به فضای آزاد بروید و چند پله پیدا کنید. گوشی را روی زمین بگذارید طوری که تمامِ کادر در تصویر باشد.
حالا لنز را جوری زیرِ یکی از پله ها قرار بدهید که کمی از پله و بیشترِ آسمانِ بالایِ سرِ شما در کادر بیوفتد. در این لحظه فقط کافی است ادایِ قدم برداشتن دربیاورید و نوکِ کفِ یکی از کفش هایتان را جلوی لنز بگیرید.
در نتیجه می بینید دوربین طوری عکس را می گیرد که انگار شما در حالِ قدم زدن روی یک سنگفرشِ شیشه ای هستید.

نکته!!!
  • همین کار را در عکاسی از محصول برای اینستاگرام هم می توانید انجام بدهید. خصوصا اگر در کارِ فروشِ کفش و صندل هستید.

ترفند عکاسی با گوشی برای آرایشگران

ببینید، هر کدام از این هایی که که می گوئیم کاملا قابلیتِ استفاده به عنوانِ سوژه های عکس شخصی هم دارند.
پس وقتی می گوئیم برای میکاپ های مخصوص به کار می رود، لزوما به این معنا نیست که شما به عنوانِ تفریح نمی توانید از آن استفاده کنید.
در این گونه ترفند های عکاسی با گوشی، گیسویِ خانم های محترمِ نقشِ اصلی را بازی می کند.
روی یک سطحِ ساده و تمیز دراز بکشید. حالا موهایتان را مثلِ پرتو خورشید از هم باز کنید و کمی موجش بدهید تا از یک نواختی در بیاید. الان به کمکِ یک نفر دیگر، گلبرگ های رنگی را روی موهایتان بگذارید.
در این حالت باید دوربین بالا سرِ سوژه به صورتِ برعکس باشد و از حالتِ بوکه هم خارج باشد.
این ایده برای عکس است اما می توانید از لحظه بلند شدنِ سوژه و ریختنِ گلبرگ ها روی زمین هم فیلم بگیرید و بعد صحنه آهسته و معکوسش کنید. چیزِ جالبی از آب در می آید.

4 نکته در عکاسی از محصول برای اینستاگرام

عکاسی از محصول با موبایل کارِ راحتی نیست و این را بار ها تجربه اش کردیم.
سایه ها قلبِ سوژه را آزار می دهند، نور در اجسامِ براق بازتاب می کند، رنگِ محصول آن طور که هست در عکس نمی افتد و هزار دردِ دیگر. برای جلو گیری از این موارد:

در پیاده سازی هر ترفند عکاسی با گوشی، به ثباتِ برسید

قطعا پیشنهاد ما استفاده از سه پایه است. اما اگر در دسترستان نیست، سعی کنید گوشی را به محکم ترین شئ تکیه بدهید و بعد در حالتِ تایمر و عکاسی پی در پی بگذاریدش تا خیالتان از هر جهت راحت باشد.

لنزتان را سرِ حال بیاورید

حالا احتمالا ممکن است وقتی این جمله را می خوانید با خودتان بگوئید: چه بامزه یادم رفت بخندم!
ولی خواهشا و وجداناً فراموش نکنید که قبل از کار، هم لنز را تمیز کنید هم آن محصولی که ممکن است شئ براقی باشد.
رعایت نکردن همین یک نکته می تواند دردسر ساز و غیر قابلِ جبران باشد.
از طرفی شما می توانید برای تقویت و بزرگ نمایی، لنز های مخصوص و جداگانه که برای دوربین گوشی ها طراحی شدند را خریداری کنید. مثلا لنز ماکرو از پرطرفدار ترین هاست که برای عکاسی از زیور آلات و جواهر انتخاب مناسبی است.

نبضِ تنظیمات دوربین دستتان باشد

خیلی از دوربین های موبایل در بخشِ تنظیماتشان، به اندازه یک دوربین CANON امکانات دارند؛ اما خب ما خیلی به سراغشان نمی رویم. قبل از پیاده سازی ترفند ها، سرعتِ شاتر، اندازه دیافراگم، درجه فوکوس و نورِ وارد شده به لنز را با توجه به نیازتان تنظیم کنید.
چون این بخش به شدت آزمون و خطا گونه و تجربه محور است؛ تحتِ هر موقعیتی درجاتِ متفاوتی می طلبد، پس نمی توانیم اعداد دقیقی برایتان مشخص کنیم.

نور را بر تاریکی پیروز کنید

شما حتی اگر آیفون 13  یا ردمی نوتِ 10 پرو هم داشته باشید که قوی ترین دوربین ها را دارند، ولی نحوه نورپردازی برایتان مهم نباشد، در نتیجه یک عکس سوخته و بی ارزش می گیرید.
در ترفند های عکاسی از محصول برای اینستاگرام، ساختِ لایت باکس یا همان جعبه هایِ کوچکِ سفید را فراموش نکنید.
اگر خریدش ممکن نیست، می توانید با کاتِر، دیواره های یک جعبه را ببرید و خارج کنید طوری که فقط چند چارچوبِ نازک باقی بماند. حالا به راحتی می توانید با پارچه یا کیسه سفید، دیواره ها و داخل جعبه را کاملا کاور کنید.
از بالا، چپ و راست با چراغ نور بتابیند و  حالا محصول را داخلِ جعبه بگذارید. الان شما یک خیمه نورانی حرفه ای درست کرده اید که شریکِ عکس ها و شاهکار های هنریِ خفنتان خواهد بود.

حالا که به آخر مقاله رسیدیم بگویید کدام یک از ترفند هایی که معرفی شد جالب بود؟ دوست دارید ترفند های جدیدتری هم آموزش دهیم؟ اگر شماهم ترفند جالبی از ترفندهای عکاسی با موبایل بلدید برایمان کامنت بگذارید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *