متن برای تیزر تبلیغاتی ، متن برای فروش محصول

نوشتن متن برای فروش محصول، با 5 ترفند کاربردی

متن برای فروش محصول را فقط در نوشتنِ دیالوگ و سناریو نویسی برای کاراکتر های یک کلیپ خلاصه نکنید.
در حقیقت، صفر تا صدِ پروژه مارکتینگِ کالا یا خدمتِ شما، نیاز به قوی ترین و خلاقانه ترین متن برای فروش محصول دارد.
این متن؛ شناختِ جامعه آماریِ مشتریان، طراحی شبکه های توزیع، عکس ها و طراحی های گرافیکی، لوگو و شعارِ تبلیغاتی را شامل می شود. در جهانِ رقابتیِ امروز، اگر نتوانید به صورتِ حرفه ای؛ شعار ها و ایده های تازه کسب وکارتان را در قالبِ متن تیزر تبلیغاتی بگنجانید، قافیه را به رقبایِ هوشمندتان باخته اید.
اما با چه حُقه هایی می توان این بازی را واگذار نکرد و مشتری ها را پایِ یک تیزرِ تبلیغاتی میخکوب کرد؟

اصلا متن برای تیزر تبلیغاتی چیست؟

متن تیزر تبلیغاتی ، سناریو تبلیغاتی اینستاگرام

کاری که یک متن برای فروش محصول انجام می دهد، دقیقا شبیه به کارِ بازاریاب های تلفنیِ قدیمی است.
هر چند امروزه هم بعضی از شرکت ها برای فروش محصولاتشان به صورتِ رندوم با شماره های مختلف تماس می گیرند و شروع به حرف زدن می کنند (که البته ما هم بی رحمانه تلفن را قطع می کنیم). اما در گذشته که تسلطِ شبکه های اجتماعی بر مردم تا به این حد نبود و نهایتاً تلویزیون می توانست بهترین مجرایِ تبلیغاتی باشد، بازاریاب های تلفنی ارج و قربِ زیادی داشتند.
کار آن ها این بود که با مشتریانِ بالقوه و بالفعلِ یک شرکت تماس بگیرند و با شیوا ترین بیان، سریع ترین زمان و با پیشنهادِ آفر های ویژه، مشتری را به خریدِ یک محصولِ جدید قانع کنند.
حالا امروزه این بازاریاب ها واردِ کلیپ های تبلیغاتی ما شدند و در حقیقت یک متن برای تیزر تبلیغاتی را از حفظ می خوانند.
آن ها باید سعی کنند برای کاربرانِ کم حوصله اینستاگرام و سایرِ شبکه های اجتماعی، در قالبِ یک تیزرِ کوتاهِ خلاقانه ( که یا می تواند به صورت مونولوگ و تک گویی باشد، یا از چند بازیگر استفاده شود) مزیتِ رقابتیِ کالا یا خدماتشان را توضیح بدهند.

نقشه راه نوشتن متن تیزر تبلیغاتی

باور کنید یا نه، این یک حقیقتِ محض است. هر ایرانی یک نویسنده بالقوه است.
همه ما می توانیم قلم به دست بگیریم و با استفاده از شوخ طبعیِ ذاتیِ ایرانیمان، شروع به نوشتنِ خلاقانه ترین متن برای فروش محصول کنیم. اما دست نگه دارید.
درست است که استعدادِ ذاتی ما در نویسندگی، می تواند 70% کار را جلو ببرد؛ اما بد نیست که قبلش یک آموزشِ کوچکی به جهتِ نوشتنِ متن برای تیزر تبلیغاتی ببینیم. برای خلقِ متن تیزر تبلیغاتی،  مراحل زیر را قدم به قدم اجرا کنید:

مخاطبِ شما در متن برای فروش محصول کیست؟

آیا می خواهید یک سناریو برای تبلیغ بیمه بازنشستگان بنویسید؟
یا مخاطبِ شما خانم های 17 تا 27 ساله برای تبلیغِ یک نوعِ خاصی از کوله پشتی هستند؟
اگر دسته اول هستند(یا مثال هایی شبیه به این دست) باید با نهایتِ شمردگی در ادایِ واژه ها و بیانی رسمی تر، یک متن تبلیغاتی بنویسید. و اگر دسته دوم هستند و کار؛ حال و هوایی اسپرت دارد، باید دوستانه بودن را چاشنیِ دیالوگ هایتان بکنید.
این را هم فراموش نکنید که زیادی محاوره ای و صمیمی حرف زدن در یک سناریو تبیلغاتی اینستاگرام، همیشه نمی تواند راه گشا باشد. اگر قشری که برای آن ها در حالِ تبلیغِ محصول یا خدمتِ خود هستید، نتواند با لحنِ شما کنار بیایند، باید فاتحه آن سناریو تبلیغاتی را خواند. پس تعیین جامعه آماری، در نظر گرفتنِ بازه سنی و جنسیت مشتریان؛ اولین فاکتور در نوشتنِ یک سناریویِ تبلیغاتی است.

فوکوس رویِ قسمت های جذابِ متن تیزر تبیلغاتی

نمونه سناریو تبلیغاتی ، نمونه سناریو تیزر تبلیغاتی

اول از این که نهایتِ سعیِ خود را بکنید تا سناریویِ شما، در 1 دقیقه یا حتی کمتر، به جمع بندیِ نهایی برسد.
گفتیم که کاربرانِ شبکه های اجتماعی بی حوصله هستند و به اندازه مخاطبانِ تلویزیون مجبور نیستند تبلیغاتِ قبل و بعد و میانه هر برنامه را ببیند.
همیشه احتمال بدهید که مخاطب، ممکن است تا انتها ویدیوی تبلیغاتی شما را نبیند. پس اگر پکیجِ شگفت انگیز، تخفیفاتِ ویژه، قرعه کشی و مسابقه، مزیتِ رقابتی و یا رایگان بودن بعضی محصولات در روزی خاص از سال، جذاب ترین بخشِ متن تیزر شما هست، آن را به صورتِ کوبشی در ابتدایِ سناریو قرار بدهید.
این گونه مخاطب ترغیب می شود که ببیند شما دیگر چه شعبده هایی برای شگفت زده کردنش در آستین دارید.

اغراق در نوشتنِ متن برای تیزر تبلیغاتی ممنوع

هرگز سعی نکنید مشتری را با افسانه گویی و غُلو کردن فریب بدهید.
هر چه بیشتر از محصول و یا خدمتِ خود تعریف کنید، مخاطب بیشتر احساس می کند سرش در حالِ شیره مالیده شدن است.
مثلا استفاده از واژه های صد در صد تضمینی، تا ابد کاربردی، سریعترین و بهترین، آخرین وسیله ای که می خرید و به جانِ مادرمان قسم می خوریم که این وسیله مرگ ندارد و … خودش می تواند در مواردی ضد تبلیغ باشد.
سعی کنید صادقانه، برتری های رقابتی که نسبت به کسب و کار های مشابه دارید را شرح بدهید. هر چند ممکن است که محصول یا کالایِ شما واقعا حرف نداشته باشد و درجه یک ترین باشد، اما این شما نیستید که باید این برتری را تعیین کنید بلکه مشتری است که تائید می کند شما واقعا نابید یا خیر.
اگر یک یا چند نفر به هر دلیلی از خدماتی که شما در سناریوی تبلیغاتی خود به صورتِ اغراق شده تعریف کردید راضی نباشند، موجِ منفی از ضد تبلیغ ها برای شما به راه میوفتد.
پس در انتخابِ کلمات، دقتِ زیادی داشته باشید تا بعداً مشتری احساسِ فریب خورده ها نداشته باشد و به شما هم انگِ دروغ گو نچسباند.

در انتخابِ قالبِ تیزر تبیلغاتی دقت کنید

گاهی سناریویِ تبلیغاتی نوشتن برای یک کلیپِ رئال، کارِ سخت تری به نظر می رسد.
برای آن که بیهوده انرژی صرف نکنید، از همان اول فرمی که تصور می کنید سناریویِ تبلیغاتی شما بیشتر روی آن می نشید را انتخاب کنید. مثلا موشن گرافی برای تبلیغِ کتاب های کنکور بیشتر جواب می دهد؟
یا انیمیشن برای تبیلغِ یک محصولِ بهداشتی مثلِ اسپریِ ضد تعریق، کار را با نمک تر می کند؟
یادتان نرود که شما می توانید از گویندگان و نریتور های صدا مخملی هم برای جذابیتِ متن تیزر خود استفاده کنید.

نمک پاشی بیش از حد ممنوع

می دانید که ایرانی ها سخت می خندند. یعنی مثلِ آن هایی که در دوربین مخفی های کشور های خارجی می بینم، به راحتی هر چیزی را دست مایه خندیدن قرار نمی دهند و ساعت ها از یک اتفاق با یک موضوع بی مزه ریسه نمی روند.
پس در به کار گیریِ شوخی های بی جا و استفاده ناشیانه از لهجه های قومیتیِ به شدت دوری کنید. البته بی نمک بودن گاهی می تواند شما را معروف تر کند.
مثلا تبلیغِ ماء الشعیرِ عالیس در دسته غیر قابلِ تحمل ترین سناریو های تبلیغاتی قرار دارد.
اما آن قدر در بی مزگی حرفه ای عمل کردند که دیگر برای عالیس یک برند ساخته شده و همه دوغ و ماء الشعیرِ این شرکت را با آن صدایِ نفرینی می شناسند. پس حتی اگر قصدِ لوس بودن هم دارید، حرفه ای این کار را انجام بدهید تا در ذهن ها ماندگار شوید.

نمونه سناریو تبلیغاتی

تا به اینجا فهمیدیم که متن تیزر تبلیغاتی چطور خلق می شود و باید چه نکاتی را در آن رعایت کرد. اما بد نیست که یک نمونه سناریو تیزر تبلیغاتی هم برای شما مثال بزنیم تا قضیه کاملا شفاف باشد.

نمونه متنِ تیزر های تبیلغاتی برای یک محصولِ فرضی

-افشین؟ خودتی؟ افشین عبدلی؟ من و یادت میاد؟ توی دانشگاه همیشه بهت تقلب میرسوندم و می گفتی یه شیرینی پیشِ من داری ولی هیچ وقتم شیرینی ندادی:/ چقدر تغییر کردی!!

+ عه عسگر، چطوری؟ آره خودمم. منظورت چیه تغییر کردم؟

-آقا اون موقع با این که سنت کمتر بود انگار پیر تر به نظر می رسیدی! ولی الان! فقط می تونم احتمال بدم سرت رو با جورج کلونی پیوند زدن، از بس که عوض شدی…

+ داداش لازم نیست انقدر قضیه رو پیچیده کنی. اون موقع کچل بودم، الان فقط تنها کاری که کردم اینه که مو کاشتم. تازه اونم با تراکمِ بالا و یه تخفیفِ شگفت انگیز توی مرکز کاشتِ موی ایران گیس. راس میگی آدم وقتی موهاش کم پشت باشه، هم سنش بیشتر نشون میده، هم دخترایِ دانشگاه کمتر سمتش میان. ولی عوضش معلومه تو، توی این سالها به موهات نرسیدی. امروز بریم ایران گیس تا شیرینی کمکات توی دانشگاهو جبران کنم؟

نکته مهم: یادتان نرود که در تیزر های رئال، آن هم بصورت داستانی (نمونه بالا) نقش هنرور ها بسیار مهم است تا تبدیل به یک ویدیوی مصنوعی نشود. بسیار در انتخاب آن ها دقت کنید.

دنبالِ یک سناریویِ تبلیغاتی خلاقانه و متفاوت می گردید؟ چرا کار را به ایران مایند نمی سپارید؟ سری به نمونه کار های ما بزنید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *