چگونه بهترین فرمت فیلمبرداری را انتخاب کنیم؟

قبل از هرگونه حرّافی و شعرسرایی در خصوص فرمت های فیلمبرداری، باید یک نکته را صادقانه با خواننده این مقاله در میان بگذاریم؛ و آن هم این است که هیچ فیلمبردار یا تدوینگر قهاری نمیتواند در دنیا ادعا کند که فقط یک عدد بهترین فرمت فیلمبرداری وجود دارد، دلیلش هم این است که هر کاربر با توجه به تنوعِ نیازهایش، به قالب های ذخیره سازی ویدیو مراجعه می کند؛ پس نتیجه می گیریم که تعریفِ  واژه بهترین از نظرِ هر یک ما کاملا متفاوت است.
این مقاله هم قصدی جز این ندارد که با معرفی انواعِ فرمت های فیلمبرداری، تعریفِ کدک ها و توضیحاتِ تخصصی دیگر، شما را در انتخابِ مناسب ترین و بهترین فرمت فیلمبرداری برای شخص خودتان راهنمایی کند.

اصلا فرمت فیلمبرداری چیست؟

Format به معنای قالب است. خوشبختانه معنایش به قدرِ کفایت راهگشا هست که بشود کاربردش را در دنیای کامپیوترها فهمید. بهتر است بگوییم یک فایلِ ویدیویی، بدونِ کدک و فرمت، اصلا وجودِ خارجی ندارد چرا که کلا تواناییِ به نمایش درآمدن را ندارند. کدک، هم وظیفه شکستن کد و هم مسئولیتِ رمزگذاری فایل های ویدیویی و صوتی را بر عهده دارد و فرمت ها این فایل های جدید را در دلِ خود ذخیره می کنند و بعد به نمایش در می آورند.

امروزه با پیشرفتِ رعدآسای تکنولوژی شاهدِ این هستیم که هرچه سخت افزارها مینیاتوری تر و کوچکتر باشند، می توانند داده های بیشتری را در خود ذخیره کنند.
یعنی اگر در گذشته 10 دقیقه از یک فیلمِ عروسی بر روی نوارهای ویدیویی سیاه رنگ و مستطیلی شکل با کیفیتِ 320 ذخیره می شد، حالا با اعجازِ فرمت های فیلمبرداری و کدگذاری های میکروچیپ گونه، یک فیلمِ 7 ساعته با سرعتِ 60 فریم بر ثانیه و کیفیتِ FHD در داخلِ فلشِ شما قابلِ حمل است. بدونِ اغراق باید گفت که اگر فایل های صوتی و تصویری ما در لپ تاپ یا گوشی های همراه با موفقیت به نمایش گذاشته می شوند، همگی را مدیونِ کدک ها و در نهایت فرمت های فیلمبرداری هستیم.

انواع فرمت فیلمبرداری و سه نوعِ کاربردی آن ها

انواع فرمت فیلمبرداری با توجه به تنوعِ نیازِ کاربران، گوناگونیِ قابلِ توجهی دارند. برای مثال: FLV , MKV ,MOV ,WEBM , …. اما ما در ادامه به معرفی سه گونه پر کاربرد و نسبتا محبوب تر از میانِ همه فرمت های فیلمبرداری می پردازیم.

فرمت فیلمبرداری MP4

فرمت فیلمبرداری MP4 را باید محبوبِ قلب های فیلمبازان دانست؛ چرا که از کراماتِ شیخِ MP4 این است که کیفیتِ فیلم را قربانیِ فشرده سازی فایلش نمی کند.
اگرچه اوایل، این قالب صرفا برای کاربرانِ اپل طراحی شده بود اما آنقدر کارایی و انعطافش زیاد بود که این کمپانی تصمیم گرفت تمامِ دنیا را به صورتِ یکسان از نعمتش بهره مند کند. 

این فرمت فیلمبرداری را به عنوانِ یکی از استانداردترین قالب های ذخیره سازی و به نمایش گذاشتنِ داده های ویدیویی و درواقع بهترین فرمت فیلمبرداری برای تماشای فیلم دانسته اند. شاید تا امروز خودمان هم نمی دانستیم که 99% فعالیتِ ما در قالبِ به اشتراک گذاری محتواهای ویدیویی در Instagram، Youtube و Facebook با همین فرمتِ جهانیِ MP4 به نمایش گذاشته می شود.

فرمت فیلمبرداری AVL

اگر در دسته طراحانِ تیزرهای تلویزیونی باشید، قطعا نامِ این فرمت را شنیده اید و زیاد با آن سر و کار داشته اید. AVI از با اصالت ترین و در عینِ حال محدودکننده ترین فرمت دوربین فیلمبرداری است.
مثلا به راحتی می تواند یک فایلِ DVD حجیم با کیفیتِ بالا را برای شما ذخیره سازی کند و به نمایش در بیاورد ولی از طرفی قابلیتِ ایجادِ تعامل با کاربر و به روز سازی خود را ندارد. یک نکته دیگر درباره اخلاقِ AVI این است که همیشه میانه اش با نمایشِ زیرنویس شکراب بوده و هیچ وقت از فایل های زیرنویس حمایت نمی کند. AVI حقیقتاً در دسته فرمت های بداخلاق اما دلپاک و دوست داشتنی است.

فرمت فیلمبرداری AVCHD

اگر بخواهیم درباره خلقتِ AVCHD کاملا بی پرده افشاگری کنیم، باید بگویم که این فرمت حاصلِ ارتباطِ پاناسونیک و سونی است. این دو شرکت فرمتِ AVCHD را مخصوصِ کمپانی های سازنده فیلم های ویدیویی طراحی و ارائه کردند.
قالبِ نام برده یکی از منعطف ترین فرمت های فیلمبرداری برای به نمایش درآوردنِ فیلم های 3D هستند و همچنین اگر بخواهیم خیالِ فیلمبازان را راحت کنیم باید به قابلیتِ ساپورتِ هرگونه فایلِ زیرنویس توسطِ این فرمت اشاره کنیم.
استفاده از این قالب ذخیره سازی باعث می شود تا تفاوت فرمت های ویدیویی با هم را احساس کنیم. AVCHD علاوه بر آنکه دوای به نمایشِ درآوردنِ حرفه ای فیلم است، می تواند فایل را تا حدِ نهایت فشرده سازی کند، بی آنکه در در کیفیتِ ویدیو خللی وارد شود.

بهترین فرمت برای دانلود فیلم

فرمت دوربین فیلمبرداری ، بهترین فرمت برای دانلود فیلم ، بهترین فرمت ویدیو برای وب

یک فرمت برای دانلودِ فیلم وجود دارد که نامش الهام گرفته از ماتروشکای روسی است. MKV همانطور که از ریشه نامگذاری اش هم پیداست، در سال های اخیر تبدیل به عروسک و سوگلیِ دربارِ دانلود کنندگانِ فیلم بوده است. چرا که قابلیتِ سوئیچ کردن از زبانی به زبان های دیگر را به فایل های ویدیویی می دهد و از  طرفی کیفیتِ HD آن می تواند به اندازه کافی دارای ویژگی دلربایی باشد.

بهترین فرمت ویدیو برای وب

اگر به دنبالِ یک ذخیره سازِ ویدیوگرافر برای وبسایت خود هستید و می خواهید تیزرهای کوتاهتان بدونِ پارازیت و قطعی لود بشوند، ما یک فرمتِ کاربردی به شما معرفی می کنیم. در بینِ تمامِ فرمت های نام برده شده یک قالبِ مخصوص و محبوب برای ویدیوهای تحتِ وب طراحی شده است که فقط کاربرانش می دانند حضورِ آن چه نعمتِ بی کرانیست!  WEBM از انواعِ فرمت های رایگانی است که از اینترنت اکسپلورر تا گوگل کروم همگی ساپورتش می کنند.

فرمت mpeg چیست؟

فرمتِ ام  پی جی توسطِ یک استارتاپِ نوپای تصویرسازیِ متحرک طراحی و به بازار عرضه شد. در حقیقت باید گفت که ام پی جی، مادرِ فرمتِ MP3 ، MP4 است که در اواسطِ مقاله به آن اشاره شد. این فرمت و فرزندانش در همان ابتدا به علتِ این که قابلیتِ حجمِ بیشتری از ذخیره سازی صدا و تصویر را بر روی خود داشتند، توانستند شهرت و محبوبیتِ جهان شمول پیدا کنند و خیلی وقت ها عنوان بهترین فرمت فیلمبرداری را به خود اختصاص دهند.

فرمت raw در فیلمبرداری

RAW یعنی ناپخته و نرسیده. در لحظه اولی که یک فیلمِ ویدیویی ضبط می شود، تمامِ جزئیاتِ محیط بدونِ هیچ تغییر و ادیتی از محیط دریافت شده  است. ذخیره سازی در فرمتِ  RAW  در حقیقت نگهداری از همان فیلمِ ناپخته اما اصیل و با جزئیاتی است که بعداً نیاز به پردازش و ادیت شدن دارند.

فرمت های فیلم برای تلویزیون

فرمت mpeg چیست ، فرمت raw در فیلمبرداری ، فرمت های فیلم برای تلویزیون

قالبِ AVI از مشهورترین فرمت های فیلم برای تلویزیون است. این فرمت فیلمبرداری از قدیم الایام بر روی سیستم عامل های همه ما وجود داشته است. درست است که AVI مقداری لقمه را دورِ سرش می چرخاند و کلا در فرایندِ فشرده سازی فایل ها کمی شخصیتِ ناراحتی دارد؛ اما همچنان می توان آن را به عنوانِ یکه تازِ قالب های ذخیره سازی برای فیلم های تهیه شده در تلویزیون دانست.

ما در مقاله بهترین فرمت فیلمبرداری سعی کردیم ابتدا با ارائه یک تعریفِ نسبتاً ساده از ماهیتِ فرمت های فیلمبرداری، شما را با این قالبِ ذخیره سازی محتواهای ویدیویی آشنا کنیم.
در نهایت هم با معرفیِ انواع فرمت فیلمبرداری، تفاوت فرمت های ویدیویی، فرمت دوربین فیلمبرداری، بهترین فرمت برای دانلود فیلم، بهترین فرمت ویدیو برای وب، توضیحِ فرمتmpeg ، شرحِ فرمت raw در فیلمبرداری و در نهایت تشریحِ فرمت فیلم برای تلویزیون، این مقاله را تکمیل تر کنیم.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *