تایم لپس ، هایپر لپس ، تایم لپس چیست

تمام چیزی که باید از تایم لپس و هایپر لپس بدانید

تایم لپس یکی از آن قابلیت هایی است که می تواند فیلمِ بی روح و کلیشه ای شما را به یک تیزرِ جذاب و سینمایی تبدیل کند.
اگر قصدِ تولید محتوای ویدیویی حرفه ای دارید و دوست دارید فیلم هایتان یک سر و گردن از سایرِ پیج های رقبا و هم سن و سالانتان بالا تر باشد، احتمالا به این نتیجه رسیده اید که نیاز به خلاقیت دارید.
خوشبختانه باید بگوئیم که شما برای به خرج دادنِ این خلاقیت لزوماً نیاز به یک دوربینِ حرفه ای و گران قیمت ندارید.
شاید باورتان نشود ولی داشتنِ دوربین های دیجیتال در گرفتنِ تایم لپس و هایپر لپس حتی ممکن است برای شما دردسر ساز و غیرِ آسان باشد.
اگر دوست دارید لذتِ تبدیل فیلم به تایم لپس آن هم فقط با موبایل را تجربه کنید، این مقاله داغ را از دست ندهید.

اصلا تایم لپس چیست؟

برای سوالِ تایم لپس چیست یک جوابِ خوب داریم.
تا به حال شده در میانِ جمعیتی که در حالِ جنب و جوش هستند برای چند لحظه بدونِ هیچ حرکتی باستید؟ اگر نه، پس لطفا از قوه تخیلتان استفاده کنید و تصورش کنید.
در این لحظه اگر یک دوربین از شما فیلم برداری کند، و تقریبا 200 عکسِ پیاپی از شما و جمعیتِ در حالِ حرکتِ اطرافتان بگیرید، تکنیک تایم لپس اتفاق افتاده است.
وقتی فیلمی را  با 10 یا 12 فریم فیلمبرداری می کنید اما با 24 فریم پخش می کنید، در حقیقت از فنِ تایم لپس یا گذرِ زمان استفاده کرده اید.

پس حالا بگوئید ببینم تایم لپس چیست؟

وقتی که بجایِ زیاد کردنِ سرعتِ فیلم، فاصله بینِ فریم ها را زیاد می کنید، تایم لپس گرفته اید.
در حقیقت انگار شما یک فیلم با سرعتِ بالا می بینید، در صورتی که اصلا فیلمبرداری صورت نگرفته، بلکه چندین و چند هزار عکسِ پیاپی گرفته شده و بعد پشتِ هم ردیف شده اند و به شکلِ یک فیلم درآمده است.
آدم هایی که در کنارِ هم راه می روند، عبورِ ابر ها، ستاره هایی که در آسمان چرخ می زنند یا گیاهی که مراحلِ رشدش کامل می شود و خیلی چیز های دیگر.

چگونه تایم لپس بگیریم؟

 • برای گرفتن تایم لپس در گوشی یا با دوربین حرفه ای، اولین کاری که باید بکنید این است که دوربین را روی سه پایه یا یک جایِ کاملا ثابت قرار بدهید.
  یادتان باشد که در تایم لپس گرفتن، هیچ گونه عذر و بهانه ای برای کوچک ترین حرکتِ دوربین پذیرفته نیست و کادر را خراب می کند.
 • فیلتر Nd باید بسته باشد. (البته اگر دوربین حرفه ای است و فیلتر دارد)
 • اگر در طبیعت یا فضایِ شهری هستید، دیافراگم حتما باید در دوربین تایم لپس شما بسته باشد تا تصاویر کاملا فوکوس شده و شارپ بیوفتند.
 • اگر بخواهید با دوربین دیجیتال تایم لپس بگیرید، کمی کارتان را سخت می کند. شما از قسمتِ تنظیمات می توانید تعداد فاصله زمانی گرفتنِ عکس ها را تعیین کنید. مثلا در نهایت به شما 300 عکس تحویل می دهد.
  توجه کردید؟ رسما فقط عکس! پس چطور به فیلم تبدیلش کنیم؟ دقیقا سختی قضیه از همین جا شروع می شود که گذرتان را به برنامه پریمیر می اندازد.
  عکس ها را در یک فایل و به ترتیبِ عددیِ گرفته شده اش قرار بدهید. حالا همه اش را در برنامه پریمیر بیاورید.
  الان عکس ها به صورتِ پیوسته پشتِ هم قرار گرفته اند و تبدیل به یک فیلم منسجم شده اند.
 • استفاده از گوشی و نصب برنامه تایم لپس این دردسر ها را ندارد. در حقیقت خودِ برنامه عکس ها را با فاصله زمانی مشخصی می گیرد و در نهایت یک فیلمِ شسته و رفته تحویلتان می دهد.
  گوشی های آیفون هم که خوراک این کارها اند و بصورت پیشفرض روی دوربینشان دارند.

هایپر لپس چیست؟

نرم افزار تایم لپس اندروید ، نرم افزار تایم لپس ، تبدیل فیلم به تایم لپس اندروید

حالا شاید با خودتان بگوئید اگر تایم لپس آیفون و اندروید این باشد، پس حتما پاسخِ هایپر لپس چیست یک چیزِ فضایی و عجیب و خلقه است. این طور نیست.
فرقِ این دو در نحوه حرکت دادنِ دوربین است. ما وقتی از نرم افزار تایم لپس استفاده می کنیم، دوربین را در یک زمان بندی مشخص و در جایی ثابت تنظیم می کنیم تا پشتِ هم عکاسی کند.
در هایپر لپس، عکاس نقشِ اکتیو تری دارد و با حرکاتش روی دوربین تاثیر می گذارد. پس این دو با هم هیچ فرقی ندارند و اگر بخواهید از تکنیکش استفاده کنید تنظیمات را روی همان تایم لپس می گذارید اما این بار دوربین را به عقب یا به جلو حرکت می دهید.

 • توجه داشته باشید که در هایپر لپس، شما اجازه تکنو زدن، پریدن یا هر حرکتِ غیر استانداردی که باعثِ لغزش دوربین بشود را ندارد.
  دوربین باید با متانتِ تمام روی گیمبال قرار بگیرد و بعد به جلو یا چپ و راست حرکت کند. اگرگیمبال نداشتید به صورتِ نینجا واک قدم بردارید تا ثباتِ دوربین به هم نریزد و قاب هیچ گونه حرکتی نکند.
 • پَن، یکی از معروف ترین حرکات دوربین در هایپر لپس است.
  اگر نمی دانید پن چیست باید بگوئیم که دقیقا مثلِ این است که یک نفر مقابلِ شما در حالِ حرف زدن است و شما بدونِ آن که چیزی بگوئید فقط سرتان را بالا و پائین یا به چپ و راست حرکت می دهید.
  اگر می خواهید پن را با هایپر اجرا کنید، فقط کافی است دوربین را روی گیمبال یا دستتان فیکس کنید و بعد خیلی نرم در یک خطِ ثابت به چپ یا راست حرکتش بدهید.

تنظیمات تایم لپس در گوشی های مختلف

تایم لپس گوشی سامسونگ کجاست؟
من خودم گلگسی A21 دارم اما متاسفانه در قسمتِ  MORE هیچ اثری از این آپشن پیدا نکردم.
اگر شما هم مثلِ من ورژن چندان آپدیت شده و بالایی ندارید، می توانید یک اپِ تبدیل فیلم به تایم لپس اندروید را نصب کنید. مثلا:

Lapse It

این اپ درجه یک است. هر چیزی که برای گرفتنِ یک کلیپ راحت الحلقوم به شکلِ تایم یا هایپر نیاز دارید را در اختیارتان قرار می دهد.
در این نرم افزار تایم لپس اندروید می توانید وایت بالانس یا همان تراز سفیدی عکس را تنظیم کنید، فاصله زمانی هر فریم را مشخص کنید، افکت های جذاب برایش تعریف کنید، از موزیک های پیش فرض و خفن و خیلی مودش استفاده کنید و در نهایت با کیفیتِ چشم نوازی در صفحات خود بارگذاری کنید.

دوربین تایم لپس ، برنامه تایم لپس ، تايم لپس آيفون

PIC PAC

پیک پک مثلِ لپس ایت، هم می تواند روی شیائومی نصب شود هم سامسونگ.
اما چیزی که این برنامه را متمایز می کند، کامل تر بودن و بالاتر بودنِ شدتِ حرفه ای گری اش در ساخت این نوع کلیپ هاست.

تبدیل فیلم به تایم لپس ، تایم لپس شیائومی ، تایم لپس در گوشی

تایم لپس شیائومی هم همین وضعیت را دارد و دقیقا بستگی به مدلِ گوشی شما دارد که چقدر به روز باشد.
در هر صورت شما می توانید از بخش more در دوربینش، گزینه تایم لپس را فعال کنید. این راه برای گوشی های سامسونگ مدل بالا هم قابل اجراست.

در نهایت

از آن جایی که ما همیشه شما را به خلاقیت دعوت کرده ایم، این مقاله هم برای افزایشِ جذابیت و فرمِ محتوایِ ویدیویی شما نوشتیم تا حسابی گرد و خاک به پا کنید.
تلاشمان را کردیم که هم از نظرِ آکادمیک با تعریفِ پدیده تایم و هایپر لپس آشنا شوید، هم با برنامه هایی که شما را از نظرِ عملی آماده ساختِ این نوع از کلیپ ها می کند.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *