اصلاح رنگ و نور عکس ، اصلاح رنگ و نور چیست؟

چالش اصلاح رنگ و نور عکس را مدیریت کنید

اصلاح رنگ و نور عکس یعنی چه؟ اصلا اگر می دانیم شرایطِ نورپردازیِ سوژه مناسب نیست و کارِ نهایی غیر استاندارد از آب در می آید، چرا از همان اول همه چیز را برای عکاسی مُهیا نمی کنیم؟
شاید این ها سوالاتی باشد که یک آدمِ شکاک در ذهنش شکل می گیرد، اما قطعا فرایندِ گرفتنِ یک عکسِ حرفه ای به این سادگی طی نمی شود.
در هر صورت برای رسیدن به بعضی پرسش های کنجکاوانه خود درباره رنگ و نور عکس، این مقاله از ایران مایند، بهترین پاسخنامه شما خواهد بود.

اصلاح رنگ و نور عکس به چه معناست؟

حتی کار کشته ترین عکاسان و فیلمبردارانِ جهان، هیچ گاردی برای اصلاح کردن رنگ و نور عکس ها و آثارشان نمی گیرند.
در حقیقت این سوالی بی معنی است که چرا عکاس از همان ابتدا و در حینِ کار یک شرایطِ نور پردازیِ درست فراهم نمی کند. اصلا اگر قرار بود این گونه به صنعتِ روتوش و اصلاح سازی نگاه شود که هیچ نرم افزاری در این زمینه ساخته نمی شود.
تصورکنید تمامِ عکس ها با همان حالتِ raw یا خام به دستِ مشتری یا بیننده می رسید. یعنی هیچ گونه ویرایشی بر روی آن صورت نمی گرفت. حالا به نظرتان این همه طبیعی بودنِ ناشیانه، می تواند در نظرِ مخاطب جذاب باشد؟
شاید فکر کنید دستکاری تصویر یا مطرح کردنِ سوالِ اصلاح رنگ و نور چیست، نوعی دخالت در نچرال بودنِ عکس باشد، اما باید این را بدانید که یک عکاس هیچ وقت قصد ندارد تصویری مصنوعی از کارش به بقیه نشان بدهد.
بلکه تمامِ تلاشش را می کند تا آنچه را که دیده است، به با کیفیت ترین شکل ممکن به دیگران نشان بدهد. پس اصلاح رنگ و نور عکس، به معنیِ مصنوعی سازیِ تصویر نیست و قصدِ گول زدنِ بیننده را ندارد؛ بلکه فقط به معنای خلقِ یک فضایِ استاندارد برای اثر گذاری بیشتر بر مخاطب است.
گاهی یک سایه کوچک و بی جا در عکس های تبلیغاتی، می تواند برای همیشه تصویرِ یک محصول را در ذهنِ مشتری خراب کند.

چرا باید اصلاح رنگ و نور عکس را جدی گرفت؟

ما در جوابِ پرسشِ اصلاح رنگ و نور عکس چیست، می گوییم یعنی شرایط را طوری کنارِ هم قرار بدهیم، که تصویر از خام بودنِ محض بیرون بیاید و حقیقتِ سوژه به همه نمایش داده شود. اما سوالِ اصلی اینجاست که چرا باید اصلاح را جدی بگیریم؟
در جواب باید گفت که هیچ وقت پروسه نور پردازی دقیقا آن طوری که ما می خواهیم، درست و بی نقص پیش نمی رود. یعنی تضمینی وجود ندارد که شما حتی با وجودِ مجهز ترینِ امکانات هم، به همان رنگ و نورِ دلخواه برسید. پس برای پرسیدنِ سوال اصلاح رنگ نور چیست لازم نیست عذاب وجدان بگیرید و تصور کنید عکاسِ حرفه ای نیستید. چون شما کارتان را درست انجام داده اید و این فرایند فقط برای تکمیل کردنِ زحماتتان است.
پس یادتان باشد ایجادِ یک تمایز و ریتمِ طبیعی بینِ رنگ های تیره و روشن و همچنین خلقِ یک دمایِ رنگیِ متناسب با حال و هوای موضوع و سوژه، می تواند سرنوشتِ یک عکس را به سمتِ ماندگاری و جذابیت تغییر بدهد.
شما در عکسان نیاز به رنگی دارید که حالاتِ روحیِ سوژه را به درست ترین شکلِ ممکن روایت کند. اما چطور می شود این کار را انجام داد؟

معروف ترین راه برای اصلاح رنگ و نور چیست؟

اگر دوربین حرفه ای داشته باشید، پس به احتمال زیاد کار با معروف ترین نرم افزار های ویرایش عکس را بلد هستید.
فوتوشاپ،  تنها برنامه ای است که می تواند تمامِ آن چه را که میخواهید به صورتِ سخاوتمندانه و  بی نقص در اختیارتان بگذارد.
مثلا اگر به بخشِ Match Color در این نرم افزار بروید، به راحتی می توانید ابزار هایی برای خنثی سازیِ رنگ ها را پیدا کنید. Auto Color هم یکی دیگر از قسمت هایی است که می تواند به صورتِ خودکار و هوشمندانه، آن رنگی که خودش احساس می کند بیشترین هماهنگی با دمایِ عکس دارد را روی تصویر پیاده کند.
یک روشِ دیگر برای تنظیم توناژِ رنگ و دمایِ نورِ عکس در فوتوشاپ، استفاده از ابزارآلاتِ shadow/highlight در قسمتِ adjustment  است. در این بخش شما می توانید به راحتی عکس هایی که فکر می کنید نورشان به قدرِ کافی زیاد نیست را اصلاح کنید. قطعا این را می دانید که رنگِ عناصرِ موجود در پس زمینه عکس، باید موضوعیت و هم خوانیِ دقیقی با سوژه اصلی داشته باشد.
اگر هم که می خواهید حرفه ای ترین باشید بهتر است به سراغ camera raw در فوتوشاپ بروید که اگر به این پلاگین مسلط شوید می توانید رنگ های خارق تاعاده ای برای عکس هایتان بسازید.
پس اگر فکر می کنید نمی توانید از پسِ اصلاح رنگ و نور عکس در برنامه فوتوشاپ بر بیائید، به سراغِ اپ های کمتر پیچیده مثلِ پیکس آرت برای عکس یاDavinci  Resolve برای ویدیو ها بروید. چرا؟

  • این برنامه ها، دریایی از فیلتر های مختلف را در اختیارِ شما قرار می دهد.
    از تصحیحِ رنگ سوژه با محیط و شارپنس کردنِ آن در کادر گرفته، تا اصلاح نوری که سوژه را تحتِ تاثیر قرار داده و حسابی شمایلش را عوض کرده است.
    توجه کنید که در بخشِ اصلاح رنگ و نور عکس، هیچ کدام از این اپ ها نمی توانند منبعِ نور را تغییر بدهند، بلکه فقط به شما کمک می کنند تا رنگ یا نوری که سوژه را تحتِ تاثیر قرار داده است، تحتِ کنترلِ کاملِ شما در بیاید و عناصری مثلِ کنتراست، وایت بالانس و کلوین عکس ها به حرفه ای ترین شکلِ ممکن تغییر کنند.

یک سوال از شما داریم دوستان. نظرتان چیست درباره مبحثِ اصلاح و رنگ و نور عکس، یک ویدیویِ آموزشیِ کامل و جامع برای شما ضبط کنیم؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *