عکاسی از اجسام براق ، آموزش عکاسی از اجسام براق

عکاسی از اجسام براق و ترفند های حیرت انگیزش!

عکاسی از اجسام براق، برای افرادی که در حوزه عکاسی تبلیغاتی و صنعتی کار می کنند، احتمالا بزرگترین چالش محسوب می شود. بازتاب نور، معضلی نیست که به همین سادگی رفع بشود.
از طرفی یک اشتباهِ قابلِ چشم پوشی هم نمی توان محسوبش کرد چون مستقیما روی کیفیت کار اثر می گذارد.
اما به نظرتان برای رفعِ مشکلِ انعکاس نور در حینِ عکاسی از اجسام براق، نیوفتادنِ تصویرِ دوربین یا عکاس و پرژکتور در جسم و در نهایت خیره کننده بودنِ یک عکسِ صنعتی چه راه هایی وجود دارد؟

آیا نحوه عکاسی از اجسام براق واقعا پیچیده است؟

آموزش عکاسی از اجسام براق ، آموزش عکاسی از اجسام براق

اگر بخواهیم بدونِ تعارف به این سوال پاسخ بدهیم باید بگوئیم که: بله.
ما می دانیم که هر جسمی، با توجه به جنس و رنگش، میزانی از نور را منعکس می کند که البته دمش هم گرم چون اگر منعکس نمی کرد ما اصلا نمی توانستیم آن جسم را ببینیم.
اما آموزش عکاسی از اجسام براق از جایی سخت می شود که متوجه می شویم این اشیا به علتِ جنسِ صیقلی و رنگشان، نسبت به سایرِ وسایل، نورِ بیشتری را منعکس می کنند.
اصلا گاهی آنقدر غلیظ نور را بازتاب می کنند که کلا مانعِ دیدِ ما می شوند و  چشم را حسابی اذیت می کنند. مثلا اگر یک سینیِ استیلِ نقره ای را زیرِ نورِ خورشیدِ 12 ظهر بگذارید، احتمالا برای نگاه کردن به این صحنه نیاز به عینکِ آفتابی با uv واته دارید.
حالا در نظر بگیرید که شما برای تهیه کاتالوگِ محصولاتِ صنعتی و فلزیتان مجبور به عکاسی تبلیغاتی از اجسام براق بشوید.
اگر نتوانید در این شرایط، نور، زوایه تابش و کنتراست ها را به درستی کنار هم بچینید، در نتیجه هیچکس با نگاه کردن به محصولاتِ شما برای خرید قانع نمی شود. پس لطفا تا همین جا از ما بپذیرید که جنسِ عکاسی از اجسام براق، با سایرِ سبک های دیگر متفاوت است و البته گاهی دشوار.

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید کلیک کنید.

آموزش عکاسی از اجسام براق حتی خارج از استودیو

هرچند که اگر قصدتان برای فروش یا معرفیِ محصولاتتان جدی است، پیشنهاد می دهیم که گرفتنِ عکس های حرفه ای را به استودیو های عکاسی بسپارید. اما چیزی که باعث شده شما به سراغِ خواندنِ این مقاله بیائید، آموزش عکاسی از اجسام براق است.
احتمالا می خواهید خودتان کمرِ همت را ببندید و زیاد هزینه نکنید. برای این کار اول از همه باید:

برای عکاسی از اجسام براق نور را حسابی پخش کنید اما با چی؟

عکاسی از ظروف استیل ، عکاسی از سطوح براق

مثلا فرض کنید که درحالِ عکاسی از ظروف استیل هستید. چادر های عکاسیِ مدلِ B-LED با ابعادِ 30×30 سانتی متر می توانند کارِ  پخش کنندگی و لطیف سازی نور را انجام بدهند.
این چادر ها قیمتِ زیادی ندارند. البته همیشه گفته ایم که در تهیه تجهیزاتِ عکاسی، شما دقیقا همان قدر آش می خورید که پول می دهید. پس از یک چادرِ مکعبیِ 160 هزارتومانی نباید انتظارِ مدلِ خارجی 5 میلیون تومانی اش را داشته باشید.
اما در هر صورت کارتان را راه می اندازد. حتی اگر نمی خواهید این خرج را هم بکنید می توانید از مقوا ها و کاغذ های A4 برای ملایم سازی نور در عکاسی از اجسام براق کمک بگیرید.

چراغ ها را روشن کنید اما برای کجا را؟

بنا بر جنسِ شیِ براق و میزانِ بازتابندگی که دارد باید به این سوال پاسخ بدهید.
مثلا اگر درحالِ گرفتنِ یک شات از لیوانِ کریستالیِ موهیتو هستید، ترجیحاً  نور را در داخلِ چادر روشن نکنید و لامپ ها را در بیرون و کناره های آن قرار بدهید. اما اگر یک چنگال سوژه شماست، نحوه عکاسی از اجسام براق در این جا ایجاب می کند که یک منبعِ نورِ کوچک در بالایِ چادر و یک نورِ گستره تر در بیرون از آن قرار بدهید.
اگر بتوانید این نور پردازی را بینِ مقوا، سطحِ براق و دوربین به درستی انجام دهید، بینِ پس زمینه و جسمی که روی آن است یک بافتِ جذاب ایجاد می شود. مخاطب این گونه احساس نمی کند که نور مستقیما از سمتِ فلاشِ دوربین تابیده شده.
بلکه منبعِ نور با ظرافت در تمامِ جا هایی که باید بتابد، درخشندگی می کند. به صورتِ کلی در نحوه عکاسی از اجسام براق، هرچه منبعِ نور بزرگتر باشد و بیشتر از پشتِ سر به سوژه بتابد، انعکاسِ نور های مزاحم کمتر در عکس مشاهده می شود و بعد از مدتی از بین میروند.

تجهیزات عکاسی را آماده کنید اما کدامشان را؟

عکاسی تبلیغاتی از اجسام براق

در حینِ آموزش عکاسی از اجسام براق نکاتِ دیگری را یاد می گیرید که شاید آموختنش نیاز به دوره های جداگانه و تخصصی داشته باشد. مثلا رعایتِ تعادل در ترازِ سفیدی یا همان وایت بالانس یکی از دستاورد های بزرگِ عکاسی از اجسام براق است.
درباره وایت بالانس فعلا همین را بدانید که یک شیوه است برای تنظیمِ دمایِ رنگِ عکس. یعنی این که چطور تضاد رنگ ها و روشنایی را تنظیم کنیم که به مخاطب احساسِ سردی یا گرمی القا کنیم.
حالا در نحوه عکاسی از اجسام براق، شما باید تراز سفیدی را دقیقا متناسب با نور پردازی و روشنایی صحنه تنظیم کنید.
مثلا اگر ترجیح می دهید در دوربین از حالتِ فلاش یا حتی سایه ای استفاده کنید باید بدانید که دمایِ عکس پائین می آید و حالتِ سردی به خوبی به مخاطب منتقل می شود.
نکته بعدی این است که بهتر است دوربین در حالتِ فوکوسِ خودکار تنظیم شده باشد نه در حالتِ دستی. در این شرایط خودِ دوربین زاویه طلایی را برای فوکوس پیدا می کند.
دیافراگمِ F/11 در عکاسی از سطوحِ براق، بهترین فضا را برای شما مهیا می کند. اگر فوکوس خودکار باشد و گزینه اولویتِ دیافراگم هم فعال کرده باشید، حالا دیگرِ خودِ دوربین سرعت شاتر ار تنظیم می کند. نکته آخر هم این که سعی کنید IOS را در کمترین میزانِ خودش قرار بدهید.

عکاسی از اجسام براق در طبیعت

عکاسی تبلیغاتی از اجسام براق ، عکاسی از سطوح براق

گاهی اوقات دوست داریم از غارِ تنهائیمان بیرون بیائیم و عکاسی از اجسام براق در طبیعت هم تجربه کنیم.
اول از این که گرفتنِ عکسِ تبلیغاتی از سوژه در طبیعت، به خودی خودش جذاب، خلاقانه و متفاوت هست.
دوم این که لزوما ما همیشه نمی توانیم یک سافت باکس به اندازه عَلمِ یزید در خانه بگذاریم. چرا که ممکن است سوژه براقِ ما به قدرِ لازم کوچک نباشد که در چادر های مکعبی جای بگیرد. پس در نتیجه بهترین راه، استفاده از نورِ طبیعی خورشید است.

ما در مقاله گلدن تایم عکاسی کاملا شرح دادیم چرا نباید در ساعاتی که خورشید در وسطِ آسمان است به سراغِ گرفتن عکس برویم. حالا اگر سوژه یک جسمِ براق باشد که دیگر کلا این قضیه کنسل است و باید قطعا این ساعت را فراموش کنیم.
عکاسی از اجسام براق در طبیعت، در ساعتِ طلایی یا همان گلدن تایم پیشنهاد می شود. یعنی زمانی بعد از طلوع آفتاب و قبل از غروبِ آن. البته اگر در آسمان ابر دیدید اصلا برای گرفتنِ عکس از یک جسمِ براق نا امید نشوید. چرا که تازه شانس هم آورده اید.
ابر ها خودشان به صورتِ اتوماتیک نور را پخش و لطیف می کنند و دیگر خبری از انعکاسِ بازتاب های مزاحم در عکسِ شما از جسمِ صیقلیتان نیست.

امیدواریم شما را تا حدِ قابلِ توجهی با سختی ها و البته راه های گرفتنِ عکس از جسمِ براق آشنا کرده باشیم.
برای بالا رفتنِ اطلاعاتتان در زمینه های گوناگونِ عکاسی، سعی کنید مقالاتِ ایران مایند را از دست ندهد و البته که اگر چندین بار این روش هارا  امتحان کردید و نتیجه نگرفتید نگران نباشید تیم ایران مایند آماده عکاسی از اجسام براق شماست.
پس با ما تماس بگیرید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *