عکاسی با نور پنجره ، تفاوت عکاسی در نور طبیعی و مصنوعی

عکاسی با نور پنجره؛ آمیزه ای از سادگی و جذابیت

عکاسی با نور پنجره، برای تبلیغ کنندگانِ یک محصول می تواند تا حدِ زیادی چالش برانگیز باشد.
این که شما متوجه بشوید که تفاوت عکاسی در نور طبیعی و مصنوعی چه فاکتور هایی دارد، شاید در نگاهِ اول کمی پیچیده به نظر برسد. ولی ما اینجائیم تا این پیچیدگی را با آموزشِ چند نکته برایتان ساده و قابلِ درک کنیم.
اگر دغدغه دیده شدنِ عکس های تبلیغاتیِ خود را دارید و قصد دارید خودتان دست به کار شوید و در خانه عکاسی محصولاتتان را انجام دهید، این مقاله از ایران مایند را ابداً از دست ندهید.

چرا آموزش عکاسی تبلیغاتی با نور طبیعی مهم است؟

یاد گرفتن عکاسی با نور پنجره از این جهت ضروری است، که این روز ها بیش از 80% مشاغل، در دسته کسب و کار های خانگی محسوب می شوند.
یعنی ما، یا محصولاتی داریم که صنایعِ دستی خودمان است، یا صرفا وظیفه بازاریابی و فروشِ اجناسِ دیگران را بر عهده داریم. مشتری تا زمانی که عکس ها و تصاویرِ متعدد و با کیفیتی از محصول نبیند، نمی تواند به اعتبارِ کسب و کارِ ما اعتماد کند و در حقیقتِ قدرتِ انتخابش از بین می رود.
حالا اگر بحثِ محدودیت در بودجه و پائین آوردنِ هزینه مارکتینگ برای تبلیغات را هم در نظر بگیریم، باعث می شود خیلی از فروشندگان، هر بار برای گرفتنِ یک شات از محصولشان به یک آتلیه عکاسی مراجعه نکنند.
در این حالت ترجیح می دهند خودشان دست به کار شوند و پروسه عکاسی تبلیغاتی با نور طبیعی در خانه را طی کنند. پس یادگیریِ تفاوت عکاسی با نور طبیعی و مصنوعی، به علتِ اهمیتِ نشان دادنِ تمامِ جزئیات و ثبتِ رنگِ واقعیِ محصول در تصویر، از ملزوماتِ عکاسی تبلیغاتی در خانه است.

  • اگر ایده هم برای عکاسی ندارید و کاسه چه کنم به دست گرفته اید نگران نباشید. ایران مایند با ایده های عکاسی در منزل به فکر شماست پس مقاله عکاسی تبلیغاتی در منزل را از دست ندهید…

عکاسی با نور پنجره به عکس هایتان طراوت می بخشد

باور کنید یا نه، باید این را بگوئیم که قوی ترین لامپ های LED و بزرگترین پروژکتور های جهان، هرگز  نمی توانند به قدرتِ شارپ بودن و تندیِ نورِ خورشید عمل کنند.
اصلا تفاوت عکاسی با نور طبیعی و مصنوعی هم در همین است. این که قدرتِ رشته های نورِ خورشید، حتی در زمانِ غروب آن هم، از بیشترِ منابعِ نورِ مصنوعی بیشتر است.
تفاوتِ دیگری که این دو با هم دارند، بیشتر از لحاظِ روانشناسی مورد بحث قرار می گیرد.
بیننده به مراتب از نگاه کردن به عکسی که خورشید منبعِ نورِ آن است، احساسِ مثبت تر و لطیف تری دریافت می کند تا آن که یک نورِ مهتابیِ سفید به سوژه تابیده باشد.
به صورتِ کلی؛ عکاسی با نور پنجره، علاوه بر آن که هزینه ها را کاهش می دهد، یک ارتباطِ خاص و رئال با چشمانِ مخاطب بر قرار می کند.

چرا عکاسی با نور پنجره محبوب تر است؟

تصور نکنید لزوماً کسانی که آه در بساط ندارند و نمی توانند از پسِ مخارجِ عکاسیِ تبلیغاتی در آتلیه بر بیایند به سراغِ عکاسی با نور پنجره می روند. خیلی از برندگانِ جوایزِ پولیتیزرِ عکاسی، برای طبیعی تر بودنِ کار و رئالیزه کردنِ فضا، همیشه از همین ترفندِ نور پردازی در صحنه استفاده می کنند و اتفاقا آن ها خیلی هم مشهور و ثروتمند هستند.
پس اگر از این به بعد کسی به نحوه نور پردازی شما در عکاسی تبلیغاتیتان خرده گرفت، می توانید به راحتی همین جمله را به آن بگوئید: بزرگانِ عکاسی، همیشه با در دسترس ترین تجهیزات، نبوغشان را به همه نشان می دهند.

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید کلیک کنید.

بهترین زمان عکاسی در منزل چه ساعتی است؟

بهترین نور برای عکاسی در منزل ، بهترین زمان عکاسی در منزل

در بهار و تابستان، بهترین ساعت عکاسی، کمی با پائیز و زمستان تفاوت دارد.
مثلا در تابستان، به علتِ پائین تر بودنِ زاویه خورشید، شدتِ تابش بیشتر است. همین باعث می شود کنتراستِ واقعی از بین برود. در حقیقت عکس گرفتن در ساعتِ میانه روز های تابستان، بدترین کاری است که می توانید انجام بدهید.
چون در این ساعت، رنگِ همه چیز در محیط تند تر است و همین باعث می شود عکسِ تبلیغاتی شما، وایت بالانسِ لازم را نداشته باشد. بهترین نور برای عکاسی در منزل، در ساعاتِ گلدن تایم است (ساعاتی بعد از طلوع خورشید و اندکی قبل از غروبِ آن).
اگر بتوانید از یک سافت باکس در هنگامِ عکاسی با نور پنجره استفاده کنید، بیشترِ مشکلاتتان که مربوط به پخش کنندگیِ یک دستِ نور به محصول است، کاملا حل می شود.

در روز های پائیزی و زمستانی هم، یک سافت باکسِ طبیعی به نامِ ابر وجود دارد که خودش مشکلِ تلطیف کنندگی نور در منزل را حل می کند.
در این فصل، اگر بتوانید بزرگترین پنجره در خانه را به عنوانِ منبعِ نور خود قرار دهید واقعا عالی می شود.
سعی کنیددر ساعاتِ ابتداییِ صبح (9 تا 11) تجهیزات را در محل آماده گرفتنِ عکس کنید.
در این حال شما بهترین زاویه تابش در عکاسی تبلیغاتی را پیدا کرده اید.

حالا بهترین نور برای عکاسی در منزل کدام است؟

درست است که عکاسی با نور پنجره، نتیجه نهایی را طبیعی تر می کند و در بحثِ تفاوت عکاسی با نور طبیعی و مصنوعی، در این باره حرف زدیم. اما این را بدانید که نچرال بودن و نچرال ماندن، تاوانی دارد و آن هم میزانِ صبرِ شما در حینِ کار است. 
ساعاتِ تابش و شدتِ نور؛ دو فاکتوری هستند که از حیطه کنترل ما خارج اند. پس صبور بودن در حینِ کار با عواملِ طبیعی، اولین خصلتی است که باید در خود تقویت کنیم.
اما با این حال، ما آن قدر ها هم در حینِ عکاسی تبلیغاتی با نور خورشید،  بی اختیار و دست و پا بسته نیستیم. جهتِ تابشِ نور، پخش کنندگیِ آن و استفاده کردن از سایه روشن ها، عواملی هستند که می توانیم کنترلشان کنیم.
اگر بتوانید همه چراغ ها را خاموش کنید، در ها را ببندید، پرده پنجره های غیرِ ضروری را بکشید و سوژه را مقابلِ جنوبی ترین پنجره خانه قرار بدهید، شما توانسته اید بهترین نورپردازی برای عکاسی در منزل را آماده سازی کنید.
نوری که از جنوب می تابد، تا حدِ زیادی لطیف است و سایه ها را از بین می برد. در این حالت با استفاده از یک بک گراندِ سفید، می توانید جذاب ترین نتیجه ممکن را بگیرید.

یک مثال از عکاسی با نور پنجره

اجسام براق احتمالا چالش بر انگیز ترین نوعِ محصولات برای عکاسی تبلیغاتی هستند.
دلیلش واضح است. چون قدرتِ انعکاسِ بالایی دارند و می توانند از زمین تا آسمان باعثِ تفاوت در شکل و زوایایِ محصول شوند.
حالا فرض کنید می خواهیم از یک ساعتِ جیبیِ کوچک با استفاده از نورِ پنجره یک عکسِ تبلیغاتی بگیریم.
اگر بتوانید از تکنیکِ عمقِ میدان و فوکوسِ بیشتر روی صفحه ساعت استفاده کنید، واقعا نتیجه جذاب تر می شود.
یک پس زمینه چوبی برای گرفتنِ این سبک  از عکس ها می تواند خیلی کار راه انداز باشد. ساعت را روی این بک گراندِ قهوه ای یا چوبی قرار بدهید. سوژه را طوری جای گذاری کنید که نور از سمتِ راست به آن بتابد.
حالا می توانید یک آئینه کوچک در سمتِ چپِ ساعت قرار بدهید تا رشته های ملایمی از پرتویِ نورِ خورشید، به صفحه ساعت بتابد.
باور کنید نتیجه، حرفه ای تر از آن چه که تصورش را بکنید از آب در میاید. طوری هیچکس فکر نمی کند عکسِ شما در خانه و بدونِ وجودِ تجهیزاتِ آتلیه ای گرفته شده است.

چند نمونه عکاسی با نور پنجره را در ادامه می توانید مشاهده کنید:

مقاله عکاسی با نورِ طبیعیِ ایران مایند را بخوانید و از راهنمایی هایش در ثبتِ تصاویرِ خلاقانه در منزل استفاده کنید. اگر موفق شدید، حتما نتیجه را برای ما کامنت کنید تا حس نکنیم این مقاله بیهوده واقع شده است!

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *