دوربین ورزشی ، اکشن کمرا ، دوربین اکشن کمرا

5 نکته قبل از خرید دوربین ورزشی (اکشن کمرا)

دوربین ورزشی یا اکشن کمرا، مدت زمانِ زیادی نیست که متولد شده است. ولی تحولاتی که در صنعتِ فیلمبرداری طیِ همین 7 سال اخیر ایجاد کرده، غیر قابلِ انکار و البته قابلِ احترام است.
از این جهت قابلِ احترام که یک اکشن کمرا، با وجودِ جثه کوچک و وزنِ کم، قادر است سخت ترین و پر تلاطم ترین لحظاتِ شما را در تاریخ ثبت کند. کاری که در آن لحظه  از دستِ یک دوربین چند صد میلیونیِ بزرگ و جاگیر بر نمی آید.
برای آشناییِ کامل با دنیایِ کوچک و مرموزِ این دوربین ها، با ما همراه باشید.

دوربین ورزشی چیست؟

اکشن کمرا ، دوربین اکشن کمرا

دوربین اکشن کمرا جزء تجهزاتِ اولیه هر جستوجوگری است. دوربین هایی که به علتِ آناتومیِ کوچک به راحتی روی سر، پیشانی، قفسه سینه، بازو، دسته دوچرخه و … متصل می شود و با شما به هر جایی که دلتان بخواهد سفر می کنند.
حتما مستند های مربوط به طبیعت گردان یا جستوجوگرانِ ماورالطبیعه را دیده اید. این افراد به علتِ آن که مدام در حالِ تکاپو و جا به جایی هستند و گاهاً مجبورند بدونِ مقدمه شروع به دویدن بکنند، از جایی بپرند، سوارِ دوچرخه بشوند، شنا کنند و چه و چه، در نتیجه نیاز به یک دوربین جمع و جور دارند تا دست و پا گیرشان نباشد.
اکشن کمرا دقیقا همین موقع است که به داد ما می رسد. خب! حالا که می دانیم دوربین اکشن چیست، بهتر است درباره فاکتور های اساسی اش در هنگامِ خرید صحبت کنیم.

اکشن کمرا خوراک ولاگر هاست. حالا ولاگر کیست؟ اصلا ولاگ چیست؟ نگویید که هنوز مقاله ولاگ ایران مایند را نخوانده اید!

نکاتی درباره خرید دوربین ورزشی

یک دوربین اکشن کمرا با توجه به قابلیت هایش، قیمت های متنوعی دارد.
مثلا ضد آب بودن مهم ترین فاکتوری است که یک قواص برای خریدِ اکشن کمرا به آن توجه می کند و این ویژگی مستقیماً روی هزینه اش تاثیر می گذارد. این را هم فراموش نکنید که این دوربین ها صرفا برای فیلمبرداری نیستند و دقیقا همان اندازه که می توانند با کیفیتِ بالا فیلمبرداری کنند، حریفِ قلدری هم برای دوربین های عکاسی محسوب می شوند.
از ویژگی های مهم دیگر می توان به مواردِ زیر اشاره کرد:

پیکسل ها در دوربین ورزشی

پیکسل در حقیقت  همان رزولوشن یا کیفیتِ دوربین است.
مثلا می گوئیم ما این فیلم را با کیفیت  P1080 دانلود می کنیم. این یعنی تعداد پیکسل هایی که این ویدیو در هر فریم دارد و در حقیقت فیلمی فول HD است.
خوشبختانه یک دوربین اکشن کمرا با قیمتِ خیلی کم هم، با کیفیتِ فول HD فیلمبرداری می کند. البته بالاترین کیفیتی که در حاضرِ یک دوربین ورزشی می تواند ساپورت کند، رزولوشن 4K است که احتمالا در دوربین هایی با قیمتِ بالاتر قابلِ دست یابی است.
ولی Yashica YAC-430، مدلی از دوربین های ورزشی هستند که علاوه بر قیمتِ مناسب کیفیتِ 4K هم ساپورت می کند.
این مدل تا عمقِ 30 متری ضد آب است، صفحه نمایشِ 2 اینچی دارد، میکروفونِ داخلی دارد، تا 12 مگاپیکسل هم قدرتِ عکاسی دارد که البته تمامِ این ویژگی ها واقعا برای اکشن کمرایِ جمع و جور با قیمتِ مناسب، بی نظیر است.

مقاومت در انواعِ شرایط جوی

باد و باران و البته هوای شرجی، جزء جدایی ناپذیرِ کارِ یک ماجراجویِ طبیعت گرد است.
یک دوربین ورزشی کارکشته باید نسبت به این عوامل مقاوم باشد و البته شما هم به عنوانِ خریدار در زمانِ انتخاب، لیستِ قابلیت هایش را بخوانید.
اکشن کمراها معمولا به وسیله یک کیس( قابِ یا همان گاردِ محافظ در برابر نفوذ آب) قابلِ استفاده در نقاطِ عمیقِ آبی هستند. البته مدل هایی هم هستند که حتی بدونِ گارد تا عمقِ 40 متری عملکردِ بی نظیری دارند مثلِ Olympus TG-Tracker.
مدلِ yi action cam  هم از آن دست اکشن هایی است که اگر با گاردِ مخصوصش از آن استفاده کنید، به راحتی تا عمقِ 30 متری، مقاوم در برابرِ آب است.

لوازم جانبی اکشن کمرا ها

دوربین های ورزشی، به تنهایی به فروش نمی رسند و باید حواستان را جمع کنید که با پکیجِ کاملِ لوازمِ جانبی اش خریداری کنید. مثلا کنترل. قطعا وقتی شما در حالِ یک جستوجویِ نفس گیر هستید و با دوچرخه در حالِ بالا رفتن از گردنه حیرانید، ایده استفاده از تنظیماتِ دستی برای چرخشِ دوربینی که روی پیشانیتان گذاشتید، واقعا راهکارِ جالبی نیست.
پس کنترل از راهِ دور یکی از لوازمِ جانبیِ دوربین ورزشی است. کلاهِ اتصال به پیشانی هم یکی دیگر از ملزوماتی است که اصلا اگر نباشد، اکشن کمرای شما یک دوربین حرفه ای به حساب نمی آید.
یک بندِ چرمی هم وجود دارد که مخصوصِ اتصال به قفسه سینه است و احتمالا ورزشکارانِ پارکور بیش از سایرین باید از حضورش در بینِ تجیهزات مطمئن شوند.

قدرتِ کارتِ حافظه

تصور کنید روی بلند ترین قله ای که امکان دارد، با سختی ها و مشقت های فراوان ایستاده اید.
یک لحظه طلایی از طلوع خورشید هم در حالِ به وقوع پیوستن است که اگر از دستش بدهید دیگر هیچ وقت تکرار نمی شود.
دوربین را در میاورید که یک شاتِ حرفه ای بگیرید که در آن لحظه؛ بنگ! اکشن کمرایتان می گوید: حافظه شما پر شده است!
در هنگامِ خرید دوربین ورزشی، این فاکتور که دوربین با انواعِ کارت حافظه سازگار باشد را ابداً از قلم نیندازید.
کارت های حافظه کلاس 10 می توانند با سرعتِ 30 مگابایت در ثانیه، با کیفیتِ 4k، فیلم ها و عکس های حرفه ای را ثبت کنند.
به صورتِ کلی در دوربین های اکشن کمرا، اگر بتوانید مدلی که 128 گیگابایت حافظه دارد و با کارتِ حافظه جانبی هم سازگار است را پیدا کنید، تقریبا تا 6 ساعت بدونِ استرس و نان استاپ می توانید فیلم و عکس بگیرید.

دوربین اکشن چیست ، دوربین اکشن کمرا

گستره دید

هر چه قدر میدانِ دیدِ دوربین های ورزشی بیشتر باشد، یعنی اجزای بیشتری در کادر به هنگامِ فیلمبرداری جا می گیرد.
یک اکشنِ حرفه ای معمولا توانایی این را دارد که چیزی بینِ 120 تا 170 درجه میدانِ دید داشته باشد. البته تازگی ورژن هایی در بازار موجود شده که می تواند تا 360 درجه به صورتِ کاملِ اجزایِ صحنه را در خودش جا بدهد.

نکات نه چندان ضروری در خرید دوربین ورزشی

توجه به این نکته که دوربین های ورزشی شما حتما قابلیتِ اتصال به وای فای را داشته باشند و از طرفی حداقل با سرعتِ 60 فریم بر ثانیه فیلم بگیرند که قدرتِ اسلوموشن کردنِ فیلم ها را داشته باشید نیز، یکی دیگر از فاکتور های خرید این نوع از دوربین هاست.

حالا بگویید ببینیم دوست دارید اولین سفرتان بعد از خریدِ دوربین اکشن کمرا، کجای ایران یا جهان باشد؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *