ولاگ ، ولاگ چیست ، ولاگ روزانه

تمام اطلاعاتی که درباره ولاگ لازم دارید

ولاگ چیست؟ شاید خیلی از ما حتی معنایِ ولاگ را هم ندانیم؛ اما در ناخودآگاهمان به شدتِ به آن اعتیاد داشته باشیم. چطور؟
واضح است. ما همیشه لازم نداریم تا شناختِ کافی از آن چه پیگیری اش را می کنیم داشته باشیم.
مثلا مگر همه فلورنس پیو را می شناسیم و با جنبه های شخصی و درونیاتِ روحی و خانوادگی اش آشنائیم؟ قطعا نه؛ ولی چون جذاب است دوستش داریم.
اصلا همین که با یک شخصیتِ ثالث سرگرم شویم و وقتِ خالی را پر کنیم، به نظرمان خوب است و جایِ شکر هم دارد. پس اگر نمی دانید ولاگ چیست، به سمتِ این مقاله از ایران مایند بِدَوید!

یک تعریفِ ساده از ولاگ

همه ما نامِ وبلاگ را شنیده ایم. جایی که برای یک نویسنده ی همیشه دست به قلم، حکمِ بهشت را دارد.
اما وبلاگ، محدودیت دارد چرا که صرفاً پلتفرمی است برای گزارشاتِ متنی و نهایتاً عکسی. حالا چرا اول برایتان از این مفهوم گفتیم؟
چون آشنایی با آن، شما را یک قدم به پاسخِ ولاگ چیست نزدیک تر می کند.
ولاگ در حقیقت فرمِ پیشرفته و بدونِ محدودیتِ وبلاگ و مخفف شده آن است. معنایش هم گزارشِ ویدیویی است.
یعنی یک ولاگرِ به قصدِ سرگرم کردنِ مخاطب یا گاهاً آموزشِ موضوعی، شروع به فیلم گرفتن از خودش و تولیدِ محتوا با بیان و چهره اش می کند. یوتیوب یکی از بهترین بستر ها برای ولاگر هاست.
یعنی اگر واقعا دوست داریم بدانیم ولاگ چیست و چگونه بسازیم، باید چرخی در دنیایِ این مدیایِ محبوب بزنیم.

کاربرد های ولاگ در عصرِ جدیدِ ما

ما به صورتِ کلی دو نوع محتوای ویدیویی داریم.
دسته اول آن هایی که به صورتِ لایو هستند و بیشتر در اینستاگرام دیده می شوند و بدونِ هیچ کراپ و ادیتی منتشر می شوند (این می تواند پاسخی برای سوالِ ولاگ روزانه چیست، باشد).
دسته دوم ولاگهایی هستند که بعد از ضبط شدن توسطِ ولاگر ویرایش می شوند. یعنی موسیقی متن دارد، استیکر، عکس، ویس و گاهی پشتِ صحنه سوتی های خنده دار در حینِ ضبط را دارد.
تازه ممکن است از ویدیو های دیگر برای مستند تر کردن و جذابیتِ ولاگش در حینِِ تدوین استفاده کرده باشد. حالا ویژگی های این ولاگ چیست که عالم همه دیوانه ی اوست؟

 • یک شیوه بسیار صمیمانه برای ارتباط گرفتن با آدم های شبیه به خودمان است.
  مثلا کسانی که هم درونگرا هستند هم برون گرا، هوشمندانه ترین راهی که می توانند به وسیله آن با جهانِ اطراف ارتباط بگیرند، انتخابِ ولاگها برای دیده شدن است.

 • تولید محتوای ویدیویی برای سرگرم کردنِ کسانی که علایق و سلایقِ متنوعی دارند.
  یکی عاشقِ گیم است و آریا کئوکسر را دوست دارد. دیگری دیوانه دیدنِ چالشِ سعی کن نخندی با مجازات است و کوروش و میا را عاشقانه دنبال می کند. یک نفر در حوزه ای متخصص است و مثلا موسیقی می داند و ساز می زند، من هم عاشقِ جستوجو های ماورایی و ویدیویی هایی شبیه به محتوا های چنلِ علی نیکفر یا مَدگل هستم. بعضی ها هم خوراکشان دیدینِ سبکِ زندگی و سفر هایی است که یک ولاگر به دور ایران یا جهان دارد.

 • از بهترین بستر ها برای کسب درآمد.
  تا به حال فکر کرده اید این هایی که می دانند واقعا ولاگ چیست، چرا تا این حد حرفه ای تولید محتوا می کنند و خستگی ناپذیرند؟ یعنی مثلا آدم های بیکاری هستند که فقط ویدیو می سازند؟
  پس از کجا پول در می آورند و کِی می روند سرِ کار؟ به صورتِ مستقیم هم که اسپانسری ندارند.
  باید بدانید که یوتیوب یک پلتفرمِ به شدتِ هوشمند است که اگر ببیند شما به صورتِ مرتب محتوای ویدیویی تولید می کنید و تعدادِ لایک و کامنت و سابسکرایبِ چنلتان هم هر روز بیشتر می شود، به ازایِ هر تبلیغی که در قبل و بعد از ویدیویتان می آید، به شما حقوق می دهد.
  نکته دلبرانه این جاست که این پول به دلار است نه به ریالِ ایران.
  احتمالا برای همین است که انقدر دوست داریم بدانیم ولاگ چیست و چگونه بسازیم.
 

ویژگی های یک ویدیو ولاگ جذاب

شما یک سوالِ دو بخشی در ذهنتان داشتید و آن هم این بود که: ویدیو ولاگ چیست و چگونه بسازیم.
ما به بخشِ اولش را جواب دادیم اما هنوز نگفته ایم که چطور استارتِ ساختنش را بزنید.
یک ولاگِ ویدیویی برای بهترین شدن نیاز به رعایتِ اصولی دارد؛ از جمله:

قوتِ بیانِ ولاگر

تا به حال شده یک محتوایِ ولاگی ببینید و بعد از دیدنِ نحوه حرف زدنِ ولاگر، از دیدن ادامه ویدیو منصرف شوید؟
ولاگر باید تسلطِ قابلِ قبولی بر فنِ بیان داشته باشد. از همه مهم تر این که، دایره واژگان گسترده اش خیلی می تواند روی ویدیو هایی که محتوای ری اکتی دارند و شما منتظرِ شنیدنِ یک حرفِ خلاقانه از جانبِ سازنده فیلم هستید، تاثیر مثبت بگذارد.
گاهی پیش می آید ولاگر ها آنقدر ضعیف به ویدیو ها و وقایعی که شرح می دهند واکنش نشان می دهند که نه تنها آدم از دیدنِ فیلمشان لذت نمی برد بلکه می گوید اگر این فیلم را بدونِ صدای ولاگر و ری اکتش می دید خیلی به نظرش جذاب، هیجان انگیز و حتی با مزه تر می آمد.

یا مجهز ظاهر بشوید یا کلا به میدان نیائید!

ولاگ ساختن نیاز به تجهیزات دارد. برای همین است که چند سالی می شود بازارِ خریدِ دوربین، میکروفون، لوازم نور پردازی، پرده کروماکی، کامپیوتر، صندلی و هدستِ ولاگری به شدت داغ شده است.
شما هر چه قدر هم ظاهرِ و بیانِ جذابی داشته باشید، اگر با یک دوربین و میکروفونِ سطحِ پائین محتوای ویدیویی تولید کنید، طرفدار پیدا نمی کنید. حالا شاید نتوانید از پسِ هزینه هایِ نسبتاً غیر ضروری تر مثلِ صندلی و میز و هدستِ مخصوص بر بیائید، اما کیفیتِ صدا و تصویرِ ویدیویتان باید تبدیل به برگِ برنده شما بشود.
حالا در این صورت حتی اگر همیشه در یک اتاقِ مخصوص ویدیو ضبط نکنید و در گردش باشید، به دوربین و میکروفونِ نسبتاً حرفه ای تا ابد نیاز خواهید داشت. یادتان نرود که نحوه ارائه هر چیز، نشان از اهمیتِ آن چیز است.

حالا که صحبت از تجهیزات شد شما را به مقاله ای هدایت می کنیم که به طور کامل بهترین دوربین های ولاگ را معرفی کرده است؛ مقاله بهترین دوربین ساخت ولاگ را حتما بخوانید…

در عینِ تکراری بودن هم جذاب باشید

البته که ایران مایند همیشه شما را به خلقِ موضوعاتِ تازه و بکر تشویق می کند. ولی گاهی پیش می آید که ما به موضوعی علاقه داریم، اطلاعاتِ عمومی ما هم از آن موضوع بالاست. ولی بعد از تحقیق کردن می بینیم که چنل های زیادی قبلا درباره این موضوع حرف زدند و ولاگ تولید کردند. حالا در این شرایط باید نا امید شد؟ قطعا نه.
مگر وقتی پژو اولین خودرو را در سالِ 1890 ساخت، دیگر بعد از آن کمپانی هایی مثلِ فورد، فراری، بنز، تویوتا و … متولد نشدند؟ می بینید؟ ما کلا نسخه کپی شده از نمونه های قبلی هستیم.
با این تفاوت که می توانیم از طریقِ برند سازی و خلقِ شخصیت برای خودمان در بیزینس و ولاگ، یک دنیایِ جدید بسازیم.
مطمئن باشید اگر تلاش کنید بهترین نسخه از خودتان را به نمایش بگذارید و ادایِ هیچ کاراکترِ دیگری را در نیاورید، خیلی زود ولاگهایتان طرفدارانِ مخصوصش را پیدا خواهد کرد.
پس حتی اگر روی یک موضوعِ تکراری کار می کنید، با بیانی جذاب و غیر کلیشه ای آن را ارئه بدهید. باور کنید این تنها راهِ برنده شدن است.

به نظرتان علاوه بر داشتنِ خلاقیت و تواناییِ غافلگیری مخاطب، یک ولاگ خوب چه ویژگی های دیگری دارد؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *