ترفند فیلمبرداری با موبایل ، ترفند های فیلمبرداری با موبایل

9 تا از ترفند فیلمبرداری با موبایل که جایی ندیده اید

ترفند فیلمبرداری با موبایل و یادگیریِ کلک هایش، می تواند کاری کند تا ما احساسِ نیازِ کمتری به خریداری دوربین های گرانِ حرفه ای داشته باشیم.
اگر در گذشته چیزی خریده بودیم، که حالا هم داریمش و به نفعمان است. ولی اگر 3 درصد قدرتِ خریدِ یک دوربین حرفه ای در سال های قبل را نداشتیم، حالا دیگر 130 درصد توانش را نداریم. پس بهتر است با همین گوشی های خودمان، خلاقیت به خرج بدهیم و در محدودیت ستاره شویم. اما چگونه؟ با ایران مایند هم قدم شوید.

چرا یادگیری ترفند فیلمبرداری با موبایل الزامی است؟

خب اصلی ترین دلیل را که همان ابتدای مقاله گفتیم، ولی برای آموختنِ ترفند های فیلمبرداری با موبایل، یک علتِ خوب هم وجود دارد. حالا این دلیل مثبت چیست؟

 • این روز ها فضایِ مجازی یا همان دنیایِ دوم ما که در اینستاگرام و یوتیوب شکل گرفته، یک بسترِ رایگان برای نشان دادنِ استعداد های ماست.
  سوشال مدیا پر شده از ویدیو هایی که هرکس در آن در حالِ روایت کردنِ یک قصه است. پس تنوعِ موضوعی بالایی را شاهد هستیم. در بینِ این امواجِ رنگارنگ، کیفیت محتوا های ویدیویی و صوتی، حرفِ اول را برای مخاطب می زند.
  خیلی از ما رسما با گوشی های همراهمان ازدواج کرده ایم و تمامِ آن چه که می خواهیم را درونش پیدا می کنیم.
  پس آموختن این ترفند های فیلمبرداری با گوشی، می تواند تا حدِ زیادی به افزایشِ سطحِ کیفی محتواهای ما در فضای مجازی و حتی ساختِ فیلم هایی هم درجه با حرفه ای بودنِ فیلم های سینمایی کمک می کند.

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید کلیک کنید.

چند ترفند فیلمبرداری با موبایل از دیدِ کاراگاهانِ ایران مایند

باور کنید اگر بتوانید این ترفند های فیلمبرداری با موبایل را روی فیلم هایتان پیاده کنید، تازه آن وقت است که متوجه می شوید تلفنِ همراهِ ستمکشِ مظلومتان چه پتانسیل هایی داشته است. بهتر است آموزش را با این نکته شروع کنیم:

به تنظیمات دستی دوربین صفایی بدهید

ترفند فیلم گرفتن با موبایل ، ترفند های فیلمبرداری با موبایل

اولین و شاید اصلی ترین ترفند فیلمبرداری با گوشی موبایل، رفتن به بخشِ ستینگِ دوربین است.
برای یک فیلمبرداری حرفه ای، هرگز به تنظیماتِ خودکار اعتماد نکنید و خودتان تک به تکِ موارد را تنظیم کنید.
این کار شاید برای گوشی های آیفون کمی سخت تر باشد برای همین ما اپلیکشنِ moment را پیشنهاد می دهیم. البته این اپ رایگان نیست ولی امکاناتی را در اختیارتان می گذارد که حسابی باعثِ شگفتی است.
برای اندروید دار های خوش اقبال هم برنامه filmic pro را پیشنهاد می دهیم چون می توانند نسخه رایگانش را دانلود کنند.
اگر هیچ کدام از این اپ را ها را دانلود نکردید به بخشِ pro دوربین در قسمتِ تنظیمات بروید. حالا این موارد را تغییر بدهید:

فریم ریت

می دانید که عددِ 24، ریتِ فریمِ فیلم های سینمایی است. اما توصیه ما استفاده از فریم ریت 60 است؛ چون اگر زمانی تصمیم بگیرید ویدیو را حرکت آهسته کنید میتوانید تا حدود 2 برابر آن را اسلو کنید و جدای از آن میتوانید بعد از تدوین خروجی 24 فریم بگیرید!

وایت بالانس

رسیدن به ترازِ سفیدی مطلوب، چالشِ هر فیلمبرداری است.
به زبان ساده به این معنی است که رنگ سفید موجود در ویدیو واقعا سفید دیده شود.
می توانید بر حسبِ لوکیشنتان (ابری یا آفتابی)، سردی و گرمی نور ها را از گزینه های موجود در گزینه ها تنظیم کنید یا اگر مهارت بیشتری دارید به صورت عددی خودتان مقدار دهی کنید.

شاتر اسپید

از آن جایی که نمی توان گشودگی دیافراگم را در دوربین های موبایل تنظیم کرد، تنظیم سرعت شاتر اهمیت زیادی دارد.
این نکته طلایی ترین ترفند فیلمبرداری با موبایل در زمینه شاتر است که حتما باید شاتر اسپید شما، همیشه 2 برابرِ فریت ریت باشد؛ اگر مقدار آن بیشتر باید موقع حرکت دوربین تصویر شما بریده بریده می شود و اگر کمتر باشد تصویر حالت کش آمدگی پیدا میکند! (البته این مساله زمانی درست است که دوربین در حال حرکت باشد و اگر ثابت باشد آزادی عمل بیشتری دارید)

ایزو
اگر دوست دارید کمترین میزانِ نویز در فیلم را داشته باشید، حتما ISO را روی 100 که ایده آل ترین عدد است، قرار بدهید. (مگر اینکه در شرایط نوری نامناسب باشید و ناچار به افزایش ایزو)

درباره فوکوس دوربین هم نصیحتِ خاصی نداریم و تجربه محور کار کنید.
اگر دوست دارید یک نورِ جذاب و خیره کننده در حینِ فیلمبرداری داشته باشید، حتما زمانِ گلدن تایم را انتخاب کنید. در ضمن روز های ابری هم به یکنواختی و  لطافتِ نورپردازی کمک می کنند.

حواستان هست چطور دوربین را حرکت می دهید؟

هر روز با زبانِ آدمیزاد با خودم تکرار می کنم که لرزش نداشتنِ دوربین، مهم تر از گران قیمت بودنِ آن است.
شاید این کار اوایل سخت باشد اما بعداً تبدیل به سبکِ زندگیِ فیلمبرداری شما می شود. در این بخش از ترفند های فیلمبرداری با موبایل به مواردِ زیر توجه کنید:

ترفندهای فیلمبرداری با گوشی ، ترفند فیلمبرداری با گوشی موبایل
 1. تا جایی که می توانید فاصله گوشی با بدن را کم کنید.
  مثلا اگر دوربین در راستایِ سر است، آن را به پیشانی نزدیک کنید و اگر پائین تر است، به قفسه سینه نزدیک تر کنید.
  این گونه تا حدِ زیادی بدونِ استفاده از تجهیزات، لرزش دوربین گرفته می شود.
 2. گیمبال بخرید. شاید کمی هزینه کنید ولی بعد از خریداریش با خودتان می گوئید چطور تا امروز بدونِ استبلایزر زندگی می کرده اید.
  در حالِ حاضر هم DJI OM5 در دسته حرفه ای ترین ها لرزگیرشگیر های گوشی است که قیمتِ مناسبی هم دارد.
  البته در گوشی های جدید مثل آیفون 14 بدون نیاز به خرید گیمبال ویدیو ها تا حد خیلی زیادی بدون لرزش ثبت می شوند.
 3. هیچ وقت به یک پلان راضی نشوید. همیشه احتمال بدهید که تصویری که می گیرید تازه در حینِ تدوین باگ یا سوتی هایش مشخص شود. برای این کار در هر سه اندازه نمای WIDE/ MEDIUM/ CLOSE فیلمبرداری کنید.
 4. دیگر لازم نیست که بگوئیم در ترفند فیلم گرفتن با موبایل سه پایه بهترین دوستِ شماست؟
  یا سعی کنید با دوربینِ اصلیِ موبایل که پیکسل ها و رزولوشنش از دوربین سلفی بالا تر است فیلمبرداری کنید؟
 5. در این حالت می توانید گوشی را به حالتِ عمودی در دست بگیرید. حالا زیرِ دستتان یک پارچه حوله ای بگذارید و به کمکِ همین پارچه، دوربین را حرکت بدهید.
  اکت ها به شدت نرم از آب در می آیند. این ترفند فیلمبرداری با موبایل خوراکِ فیلم های تبلیغاتی و پیاده کردنِ حرکاتِ پن و دالی است.

آشنایی با حرکات فیلمبرداری که یکی از همان ترفندهاست که حسابی ویدیو هایتان را جذاب می کند، ضروری است. پس برای خواندن مقاله جامعش اینجا کلیک کنید.

در پایان مقاله امیدواریم این تنظیات و ترفند ها، روی کیفیتِ نهایی فیلمبرداری شما با گوشی، اثرِ زیادی بگذارد.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *