چیدمان در عکاسی تبلیغاتی ، چیدمان در عکاسی

4 قدم تا بهترین چیدمان در عکاسی تبلیغاتی

چیدمان در عکاسی تبلیغاتی و هر چیزی که به نحوی مربوط به صنعتِ تبلیغات می شود، تا ابد با واژه خلاقیت گره خورده است.
شاید خیلی از ما که در حالِ برند سازی برای محصولات و خدماتمان هستیم، ذاتاً کارگردان یک فیلم و سناریستِ تبلیغاتی متولد نشده باشیم.
اما دنیایِ عکاسی آنقدر سخاوتمند و مهربان هست که اجازه بدهد حتی یک مبتدی در عکاسی هم با کمکش به تبلیغِ محصولاتش بپردازد. اما دکورِ عکسِ تبلیغاتی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ ایران مایند را دنبال کنید تا متوجه شوید.

معنایِ چیدمان در عکاسی تبلیغاتی چیست؟

شاید باورتان نشود ولی دکورِ صحنه ای که شما برای تبلیغ خلق می کنید، در ناخودآگاهِ بیننده روی کیفیتِ محصولی که قصدِ نشان دادنش را دارید اثر می گذارد.
شما هر کاری کنید نمی توانید جلویِ پیامی که در اولین نگاه به عکسِ تبلیغاتی شما، به ذهنِ بیننده می رسد را بگیرید.
پس چه بهتر که این پیام را طوری منتقل کنیم تا بیننده محوِ تصویر بشود و خیلی زود از مخاطب به مشتری تبدیل شود.
چیدمان در عکاسی یعنی پیدا کردنِ نوعی آرایشِ جنگی روی محصولات برای جذاب تر نشان دادنشان. حالا این آرایش هم به معنایِ استفاده از تجهیزاتِ تزئینی مثلِ کرافت، کاغذ رنگی، سنگ های شیشه ای و … است، هم به معنی قرار دادنِ محصول (یا محصولات) در یک پوزیشنِ خلاقانه. مثلا اگر چندین کرمِ ضد آفتاب را طوری دایره وار بچینید که به شکلِ خورشید در بیاید، در حقیقت شما چیدمان در عکاسی را خلق کرده اید.

رمزِ جذابیتِ چیدمان در عکاسی تبلیغاتی چیست؟

یک کلام ختمِ کلام؛ هارمونی. این هارمونی هم، باید همه چیز را در صحنه قبضه کند. از رنگ و ترکیب بندی که شما در طراحی دکور استفاده می کنید، تا تناسبِ موضوعی اش با جنس سوژه ای که قصدِ تبلیغش را دارید. کمی بیشتر توضیح بدهیم؟ چَشم.
فرض کنید شما می خواهید از یک برندِ خاصِ قهوه یا نسکافه، عکس تبلیغاتی بگیرید.
اگر رنگِ  بسته بندی جعبه، سیاه باشد؛ استفاده از یک بک گراند یا میزی که به رنگِ آبی است، بدترین انتخابِ شما خواهد بود. چون اصولا رنگِ آبی بی اشتهایی می آورد. بر عکسِ رنگِ قرمز که ولع را زیاد می کند.
در عوض می توانید دانه ها ( یا اگر قهوه فوری است پودرش را ) روی یک میز چوبی به صورتِ نامنظم یا حتی طرح دار پخش کنید. اگر پس زمینه را هم با یک شیرینیِ کوکی که به رنگِ کِرمی است سِت کنیم؛ دیگر واقعا یک عکسِ آب دهان جاری کن از این قهوه گرفتیم.
 راستی؛ دقت کنید که ما مخالفِ رنگ های متناقض یا شاد در آرایشِ صحنه نیستیم، بلکه فقط می خواهیم شما را  به نگاه کردنِ دقیق به سوژه دعوت کنیم.
هر محصولی خودش بدونِ استفاده از واژه ها به ما می گوید که چگونه باید هامورنی اش را حفظ کنیم. فقط کافی است خوب نگاهش کنیم. او با زبانِ رنگ ها با ما صحبت می کند.

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید و چیدمانتان را مثل آب خوردن انجام دهید، کلیک کنید.

دست در دستِ ایران مایند تا رسیدن به چیدمان عکاسی

خب خب؛ حالا که دیگر فوتِ کوزه گری در دکوراتیو کردنِ صحنه را یاد گرفتید، دلمان نمی آیند تجربیاتِ دیگرمان را هم در اختیارتان نگذاریم. چیدمان در عکاسی تبلیغاتی شما، با حفظِ چنین نکاتی می تواند به اندازه تالارِ دایان در کاخِ ورسای شکوهمند بشود:

قانون شکنی همیشه هم بد نیست

اگر به شما بگویند با دستِ بسته راه رفتن در خیابان قانون است، آیا تصویب شدنش به معنایِ درست بودنِ این قانون است؟ قطعا نه.
پس شکستنِ محدودیت ها، همیشه به معنایِ کج روی کردن در مسیرِ اشتباه نیست.
در بحثِ چیدمان در عکسهای تبلیغاتی هم، این قانون شکنی گاهی بدجوری می تواند سکویِ پرتابِ شما بشود. می گویند چشم های انسان به وسیله یک مکانیزمِ خدادادی، همیشه توجهش به چیزی که در مرکزیتِ یک عکس یا فیلم است جلب می شود.
پس این یعنی سوژه ها در عکسِ تبلیغاتی همیشه باید وسطِ پیشانیِ کادر باشند؟ نه؛ چون در خلقِ هنر، هیچ اجباری در کار نیست. هرچند دانستنِ قواعدِ ابتدایی می تواند شما را به یک متخصص تبدیل کند اما اگر به هر دلیلی از حضورِ سوژه در وسطِ قاب حسِ رضایتِ کافی نداشتید، به راحتی تغییر موقعیت ایجاد کنید.

یک تکه از احساستان را در عکس جا بگذارید

شما هر حسی که در هنگامِ گرفتنِ یک شاتِ تبلیغاتی داشته باشید، به صورتِ مستقیم در نتیجه نهایی عکس تزریق می شود.
پس بهتر نیست قشنگ ترین حس را در فضای تصویر جا بگذاریم؟
مکتبِ فنگ شویی می گوید؛ انسان می تواند به وسیله نحوه چیدمانِ اجسام، احساسِ مثبت از محیطتش دریافت کند.
مثلا استفاده از خطوط منحنی در عکس های تبلیغاتی، بهره گیری از رنگ هایی که توناژِ هماهنگ با محصول دارند، کمک گرفتن از عناصرِ پنجگانه طبیعت در عکس (آب، خاک، آتش، فلز، چوب)، از بین بردنِ آشفتگی ها و بی نظمی ها و …، همگی مواردی هستند که می تواند انرژی مثبتِ زیادی به چیدمان در عکاسی تبلیغاتی شما منتقل کند.

قرینه بودن همیشه جواب نمی دهد

یکی از تصوراتِ ما این است که محصولاتِ دو جفتی مثلِ کفش یا جوراب، اگر به صورتِ متقارن چیده شوند، نظم در ذهنِ مخاطب ایجاد می کند. یادتان هست گفتیم شکستنِ قوانین همیشه هم بد نیست؟
حالا در این مورد می گوئیم رعایتِ یک سری موارد می تواند به نفعتان باشد. اصلِ یک سوم یکی از اصولی است که به ما کمک می کند تا چشمِ مخاطب دقیق همان طور که ما می خواهیم سوژه را دنبال کند.
یک راهکارِ ساده برای پیدا کردنِ نقطه یک سوم این است که قابلیتِ تقسیم صفحه دوربین به یک سطحِ 9 قسمتی را فعال کنیم. یک راهِ دیگر برای کسانی که دوربین حرفه ای ندارند و موبایلشان هم قابلیتِ تقسیم صفحه ندارد، استفاده از نخ است.
میز یا سطحی که قصد دارید روی آن عکس بگیرید را با چهار نخِ بلند ( دو تا عمودی، دو افقی) به 9 قسمت تقسیم کنید. حالا محصولِ تبلیغاتی خود را در وسطِ نقطه اتصالِ یکی از نخ ها قرار بدهید.

برای اطلاع از نکات دیگر قانون یک سوم به مقاله قانون یک سوم در عکاسی سر بزنید…

یک سوم را که پیدا کردید، از هر طرف که باستید می توانید یک عکسِ غیر قرینه استاندار بگیرید. (نکته: محصولاتی مثلِ انگشتر ها؛ عاشقِ این هستند که با اصلِ یک سوم از آن ها عکسِ تبلیغاتی بگیرید).

فوکوس صحیح انجام دهید

قابلیتِ فوکوس دوربین یکی از مهمترین آپشن ها به منظورِ جذاب تر نشان دادنِ چیدمان در عکاسی است.
استفاده از فوکوسِ دستی در عکس های تبلیغاتی، هوشمندانه ترین انتخاب است. چرا که در حالتِ اتوماتیک اگر شما دو عکس به صورتِ پشتِ هم بگیرید، متوجه می شوید که فوکوسِ این دو تصویر با هم فرق دارد. پس در نتیجه پیشنهاد می دهیم کمی به زحمت بیوفتید به صورتِ دستی این قابلیت را تنظیم کنید.

2 سبکِ چیدمان عکاسی تبلیغاتی

حالا که متوجه فوت و فنِ چیدمان در عکاسی شدید، بد نیست با دو ژانرِ پر طرفدارِ این شاخه از عکاسی هم آشنا شوید.

دکوراسیون با محصولاتِ گروهی

چیدمان در کالا هایی که به صورتِ بسته بندی شده و چندتایی هستند، چالشِ زیادی در پی دارد.
چرا که برای هر کدامشان باید یک نقطه طلایی پیدا کرد. معمولا پیدا کردنِ راهی که بشود مثلا 6 عدد مجسمه که به صورتِ چند تکه هستند را کسالت بار و ردیفی نشان نداد، نیاز به خلاقیت و هزینه کردنِ زمان دارد. اما در هر صورت یکی از بهترین ژانر ها برای کالا های چند تکه است که با هم به فروش می رسند.

عکاسی با چیدمان های مینیمالیستی

دکورِ مینیمال، از کم خرج ترین و در عینِ حال پیچیده ترین چیدمان در عکاسی تبلیغاتی است.
عکاس در این ژانر سعی می کند چندان به سمتِ استفاده از لوازم تزئینی برای زیبا تر کردنِ اطرافِ محصول نرود. چون می خواهد تمامِ توجه مخاطب به سمتِ سوژه ای که در کادر است جلب بشود.
مثلا ساعت های مچی، اغلب یکی از همان کالا هایی هستند که عکاس ها در چیدمانِ آن ها دچارِ چالش می شوند. چرا که دوست دارند کمترین عاملِ حواس پرتی و مزاحمت در عکس حضور داشته باشد و مخاطب فقط محوِ برند بشود.

کلام آخر

حالا که به آخر مقاله رسیدیم امیدواریم درباره انواع چیدمان در عکاسی تبلیغاتی بهترین اطلاعات را به شما داده باشیم.
فقط یادتان نرود که شلوغ کاری الکی در طراحی چیدمان چشم مخاطب را خسته می کنید و علاوه بر آن باعث می شود که توجه از روی اصل محصول برداشته شود. فکر نکنید هرچه دور و بر محصول را شلوغ تر کنید و با اکسسوری های بیشتری پر کنید لاکچری تر می شود.

اصلا برای گرفتن یک عکس تبلیغاتی خوب باید با راز های ترکیب بندی آشنا شویم. پس مقاله ترکیب بندی در عکاسی تبلیغاتی را از دست ندهید…

ایران مایند دوست دارد بداند شما برای چیدمان محصولاتتان از چه تکنیک هایی استفاده می کنید؟

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *