عکاسی برای دیجیکالا ، عکاسی محصول دیجی کالا

ترفندهای عکاسی برای دیجیکالا + معرفی بهترین استودیو

عکاسی برای دیجیکالا یا هر وبسایتِ فروشِ محصولِ دیگری، قطعا بدونِ به خرج دادنِ حوصله، زمان، خلاقیت، گاهی هزینه و کار با برنامه های ویرایش عکس، خالی از هرگونه جذابیت از دیدِ مشتری است.
تا به حال شده بخواهید پولی برای خرید یک کالا به صورتِ اینترنتی پرداخت کنید ولی محصولِ مورد نظر هیچ گونه عکسی در پروفایلش نداشته باشد؟
آیا می توانید چشم بسته، بدونِ توجه به ظاهر و صرفا با خواندنِ مشخصات برای چیزی پول بپردازید؟ اصلا قابلِ اعتماد هست؟
ما حتی دلمان می خواهد فروشنده نه فقط یک عکس بلکه چندین تصویر مختلف از زوایایِ گوناگون از کالا بگذارد تا کاملا با جزئیاتش آشنا شویم.

دوره جامع عکاسی با موبایل پروعکس

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن عکاسی با موبایل را یاد بگیرید و بتوانید با لوازم دم دستی از محصولتان عکس حرفه ای بگیرید کلیک کنید.

عکاسی برای دیجیکالا را از کجا شروع کنیم؟

عکاسی از محصولات برای سایت ، عکاسی زمینه سفید دیجی کالا

خب همان طور که می دانید در چند سالِ اخیر بازارِ خریدِ اینترنتی بیش از هر زمانِ دیگری رونق گرفته است.
یعنی خیلی وقت ها ما مامور پستِ محله را بیشتر از فک و فامیل و بعضی از دوستان در طولِ هفته و ماه می بینیم.
از طرفی دیجیکالا هم یک نامِ شناخته شده است و خیلی از ما به پشتوانه استفاده میلیون ها نفر در ایران به آن اعتماد می کنیم و لوازم مورد نیازمان را با واسطه گریِ او می خریم.
قانونی که هست این است؛ ما همه خریدار نیستیم، گاهی نقشِ فروشنده را بازی می کنیم. عکاسی محصول دیجی کالا هم از همین جا آغاز می شود.
زمانی که ما تولید کننده یا عرضه کننده یک کالا هستیم، محصول به درجه ای از نیاز مشتری رسیده است که حس می کنیم می شود در معرضِ دید قرارش داد و از همه مهم تر کیفیت لازم برای فروش را دارد و قرار نیست چیزی را در پاچه خریدار فرو کنیم.
شما برای جذاب نشان دادنِ محصولِ واقعیتان در دیدِ مخاطب، نیاز به رعایتِ اصولِ عکاسی تبلیغاتی و عکاسی زمینه سفید دیجی کالا دارید.

اصول عکاسی محصول دیجی کالا

شما در ادامه قرار است با چند فنِ اساسیِ عکاسی زمینه سفید دیجی کالا و به طورِ کلی هر ژانرِ دیگری از عکاسی تبلیغاتی آشنا شوید.
اگر به هر دلیلی بعد از پیاده کردنشان به نتیجه مطلوب نرسیدید، قطعا بهترین انتخاب، اعتماد به یک مجموعه متخصص در زمینه عکاسی از محصول برای سایت است؛ مثل ایران مایند.

نظافتِ محصول یعنی شخصیتِ فروشنده

شاید با خودتان بگوئید که ای بابا، عکاسی برای دیجیکالا با آن همه کاربرِ مشغله دار که به خیلی چیز ها توجه نمی کنند که این همه آلاف و اولوف ندارد! اتفاقا دارد، خوبش هم دارد.
شک نکنید که شما برای فروشِ حتمیِ محصولتان نیاز به یک پرزنتِ حرفه ای و عکسی بی نقص دارید. پس قبل از آن که همه چیز را کنار هم بگذارید، محصولِ مورد نظر را از نظرِ ظاهری برق بی اندازید و سر و شکلش را از گرد و خاک، جایِ اثر انگشت و هر گونه کثیفی پاک کنید.
این اولین و ساده ترین کار است اما تا آخرش روی پروسه کیفیتِ عکاسی زمینه سفید برای دیجی کالا تاثیر می گذارد.

اهمیت نورپردازی در عکاسی برای دیجیکالا

مشتری به دنبالِ یک تیشرت با رنگِ مشکی است. اتفاقا محصولِ شما هم دقیقا جزئیاتی که او می خواهد را با همان رنگ و طرح دارد، اما در نهایت چیزی که در عکس می افتد یک تیشرت با رنگِ سرمه ای است.
خوب این قطعا یک نقصِ غیر قابل بخشش در مسئله نورپردازی است و هیچ توجیهی برای چشم پوشی از آن وجود ندارد. نور، شاهِ اصولِ عکاسی تبلیغاتی است و کاملا روی رزولوشن و کیفیتِ عکسِ نهایی تاثیر می گذارد.

عکاسی از کالا برای فروشندگان دیجی کالا
 • اگر محصولاتِ شما براق است یا قابلیتِ بازتاب و انعکاسِ نور را دارند (مثلِ جواهرات یا لوازم خانگی از جمله یخچال، گاز، فر و …) استفاده از سافت باکس ها، یا مقوا های سفید برای خنثی سازی بازتاب نور قطعا راه گشاست.
  در ضمن سعی کنید با توجه به جنس محصول و به طورِ کنترل شده ای از نورِ فلاش ها استفاده کنید، خصوصا اگر پس زمینه تان سفید است.
 • همیشه لازم نیست از نورِ مصنوعی در عکاسی محصول دیجی کالا و به طول کلی عکاسی های تبلیغاتی استفاده کنید.
  گاهی نورِ طبیعیِ روز می تواند عکس را چندین پله جذاب تر کند. هیچ وقت از خلاقیت خسته نشوید.
  اگر فکر می کنید محصولتان قابلیتِ سوژه شدن در فضایِ باز را دارد، می توانید از بک گراند های طبیعی مثلِ سنگ ها، فضای سبز، گیاهان و حتی شن و ماسه و صدفِ ساحل ها استفاده کنید؛ مثلِ محصولاتِ ارایشی و بهداشتی.
  البته این مورد آخر مختص دیجی کالا نیست؛ چون دیجی کالا فقط جای عکس های زمینه سفید است.

دوربین لازم برای عکاسی زمینه سفید دیجی کالا

قطعا اولین پیشنهادِ ما برای داشتنِ یک عکسِ بی نقص استفاده از دوربین های دیجیتال و حرفه ای است.
اما ایا واقعا همه ما قدرتِ خریدِ چنین دوربین هایی را داریم؟ اصلا همه با اصول عکاسی آشنا هستیم؟ می دانیم دیافراگم، اکسپوژر، وایت بالانس، توازن رنگی، سرعت شاتر، ایزو و هزار و یک چیز دیگر چطور تنظیم می شود؟
اگر این ها را می دانید که یک هیچ از رقبا جلوئیم. اما خیلی وقت ها با دوربینِ یک گوشی هم می شود عکس های جذابی از محصولات ثبت کرد. خیلی از این تنظیماتی که گفتیم مثلِ وایت بالانس، ایزو و شاتر اسپید، در داخلِ دوربین های گوشی هم هست.
فقط باید به قسمتِ more یا منوی همبرگری برویم و به سر و رویشان دستی بکشیم.

لنز مناسب در عکاسی برای دیجیکالا

بعضی از اجناس هستند که نیاز به فوکوس و شارپ بودنِ بیشتری نسبت به سایرِ محصولات دارند.
مثلا در عکاسی از جواهرات استفاده از لنزِ ماکرو می تواند گزینه خاص و جذابی برای به تصویر کشیدنِ کاملِ جزئیات باشد.
در ضمن قبل از عکاسی از تمیز بودنِ لنز دوربین خودتان مطمئن شوید تا بعداً بهترین شاتی که می گیرید به خاطرِ وجودِ یک لکه روی لنز در بدترین جایِ ممکن غیر قابلِ استفاده نشود.

بحث، بحثِ خوش سلیقگی است

مگر ویژگیِ سلیقه داشتن همیشه مخصوصِ مشتری است تا بهترین محصول را انتخاب کند؟ نمی شود فروشنده هم این خصلتِ شخصیتی را داشته باشد و به محصولاتش فرم و ژست جذاب بدهد؟
بله قضیه اینجاست که خیلی ها فکر می کنند چون عرضه کننده انحصاری یک کالا هستند در نتیجه اگر یک عکسِ بی کیفیت و چیپ هم از محصول بگیرند، مشتری در هر حالت با کله می خرد.
عکاسی از کالا برای فروشندگان دیجی کالا، نیاز به یک آچارکشی اساسی در چینش و شکل دهی به محصولات دارد. مثلا:

 • این که چطور برای موضوع عکس سناریو بنویسیم؛ کالا را روی هوا معلق نگه داریم؛ از فاکتور دود، یخ، شیشه های رنگی و پس زمینه های ساده اما خلاقانه به درستی استفاده کنیم.
  چه بخواهید چه نخواهید، عکاسی تبلیغاتی نیاز به وقت گذاشتن و رعایتِ اصولی دارد که مستقیماً روی گیرایی، جذابیت بصری، افزایش اعتماد مشتری، زیاد شدنِ ولع برای خریداری و در نهایت سودِ بیشتر تاثیر می گذارد.
  حالا باز هم اعتقاد دارید که این توجه ها و سواس به خرج دادن ها زلم زیمبو و سوسول بازی است؟!

اگر مشکل ایده یابی دارید و نمی دانید با هر کدام از وسایلی که بالا گفیم چه کار باید بکنید، نگران نباشید. مقاله های زیر، پر از ایده های ناب است:

ادیت تصاویر در عکاسی برای دیجیکالا

اگر مقاله را تا اینجا با کمی دقت خوانده باشید، متوجه می شوید که ما هیچ نکته غیر ضروری و خارج از دسترسی برای گرفتنِ یک عکسِ تبلیغاتی استاندارد نگفته ایم.
اما چیزی که شاید خیلی از افراد از رو به رو شدن با آن طفره می روند و گارد می گیرند، کار با نرم افزار های ویرایش عکس است.
همان طور که می دانید نرم افزار فوتوشاپ همیشه اولین انتخاب برای حرفه ای ها بوده و هست؛ اما شاید شما تا به حال وقت یا علاقه کار با این برنامه را نداشته اید و حالا هم فرصت یاد گیری اش را ندارید. پس مرحله آخر را چطور عملی کنیم؟

 • همان طور که می دانید عکس ها نباید با همان فرمتِ خامی که گرفته شده اند برای تبلیغات نشان داده شوند.
  شما هر چه قدر که دوربین گران و لوازم نور پردازی فضایی داشته باشید، باز هم برای حذفِ اشیاء اضافی در عکس (مثلا حذف چوب رختی یا مانکن نامرئی از لباس)، تغییر دما و افزایش گرمی و سردی توناژِ رنگ ها، حذفِ پس زمینه و خیلی کار های دیگر به برنامه های ویرایشی نیاز دارید.
  Lightroom از سری برنامه های فوتوشاپ است اما با این تفاوت که روی گوشی نصب می شود. فضای کاربر پسند و راحتی دارد و مطمئن باشید زمانی که برای سر و کله زدن و آشنایی با آپشن هایش صرف می کنید، خیلی خیلی کمتر از زمانِ یادگیری فوتوشاپ است.
  اگر دوست دارید می توانید به راحتی چالش های ادیتِ عکاسی محصول دیجی کالا خود را به این برنامه بسپارید.

و در آخر

هیچکس از شما انتظار ندارد که در هر کاری بهترین نتیجه را بگیرید و از خودتان استعدادِ خارق العاده نشان بدهید.
اگر احساس می کنید به هر دلیلی نمی توانید جز به جزء این 6 اصل را پیاده کنید، اصلا ایرادی ندارد. ما این جا هستیم تا شما دقیقا در چنین شرایطی تنها نمانید.

فرقی نمی کند برای چه سایتی نیاز به عکاسی تبلیغاتی دارید. از دیجیکالا تا آمازون برای ما یک معنی دارد و آن هم چیزی نیست جز ارائه یک کارِ بی نقص به مشتری. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ایران مایند در تماس باشید.

این مطالب را هم حتما بخوانید:

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *